Obiektywy do lustrzanki cyfrowej – lista życzeń

Jak już wspominałem w poprzednim wpisie jestem posiadaczem lustrzanki cyfrowej Canon 1000D. Chyba najtańsza lustrzanka na rynku z podglądem na żywo. O niej pisałem we wpisie Lustrzanka cyfrowa Canon EOS 1000D. Tam też linki do stron z testami tego aparatu. Jak to z lustrzankami bywa, samo body i jeden obiektyw to za mało. Swój kupiłem razem z obiektywem EF-S 18-55mm 1:3.5-5.6 IS. Więc trzeba coś dokupić. Poszukując kolejnych szkieł przejrzałem trochę stron Internetowych i stworzyłem listę życzeń obiektywów, które powinny w najbliższym czasie znaleźć się w moim zestawie. Może ktoś stoi przed podobnym dylematem, więc piszę co wybrałem.

Na początek superzoom, a w zasadzie jak to się u nas przyjęło mówić “spacerzoom”, czyli obiektyw o ogromnej skali zoomowania:

  • Tamron AF 18-270mm f/3.5-6.3 Di II VC LD Aspherical (IF) MACRO – test

W dalszej kolejności obiektyw szerokokątny:

  • Sigma 10-20 mm f/4-5.6 EX DC HSM – test

oraz szkło o dużej jasności i standardowej ogniskowej, zbliżonej swoim kątem widzenia do tego co widzi człowiek:

  • Sigma 30 F/1.4 HSM EX DC – test

To wszystko, jeśli chodzi o dodatkowe szkła. Koszt kompletu to 4 do 5 tyś zł. W porównaniu z tym cena lustrzanki 1300 zł to tanizna. Co najlepsze jest to sprzęt amatorski. A jeszcze nie wspomniałem o lampach błyskowych i innych dodatkach.

4 komentarze do “Obiektywy do lustrzanki cyfrowej – lista życzeń”

  1. Witam,
    Dopiero “raczkuję” w dziedzinie fotografii, posiadam aparat canon d40, wybór obiektywów jest bardzo szeroki, co mógłby Pan polecić dla niedoświadczonej osoby ( w miarę rozsądnej cenie 😀 )?
    Pozdrawiam

  2. No właśnie. Sam niedawno stałem przed takim dylematem, co kupić. W końcu zdecydowałem się na dwa obiektywy Sigmy. Pierwszy to Sigma 17-70mm f/2.8-4.5 DC, a drugi Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG. Generalnie jestem z nich zadowolony, natomiast w połączeniu z Canonem EOS 1000D występuje problem z celnym ustawieniem ostrości z wykorzystaniem autofokusa. Aparat potrafi automatycznie ustawić ostrość za obiektem. Więc albo czeka mnie wysłanie całości sprzętu do serwisu Sigmy celem kalibracji, albo wymiana body lub kupno Canonowskich szkieł. Teraz ustawiam ostrość ręcznie na podglądzie na żywo, co zajmuje kilka sekund czasu. Poza tym mankamentem wspomniane szkła oceniam wysoko jeśli brać pod uwagę możliwości w stosunku do ceny. Canon 40D ma sprawniejszy autofokus więc może będzie lepiej współpracował z Sigmą, a może jest to kwestia tych egzemplarzy. Najlepiej pójść do sklepu i przetestować na miejscu pracę danego obiektywu z Twoim aparatem.
    Można też iść w kierunku jednego obiektywu np. Tamrona AF 18-270mm f/3.5-6.3 Di II VC LD Aspherical (IF) MACRO. Na początek w zupełności wystarczy, a robiąc zdjęcia zauważysz czego Ci brakuje najbardziej. Bo to od rodzaju robionych zdjęć będzie zależało jakiego obiektywu potrzebujesz. Czy będziesz chciała mieć jeszcze szerszy kąt?, czy jaśniejsze szkło?, może większą skalę w trybie makro?, z jakich filtrów korzystasz? Np. tańsze obiektywy mają to do siebie, że przy ustawianiu ostrości przednia soczewka rotuje (obraca się), więc pojawia się problem jeśli chcesz robić zdjęcie z szarym filtrem połówkowym. Ale czy warto zapłacić więcej za nie rotującą przednią soczewkę, to zależy od tego z jakich filtrów korzystasz.
    Wejdź na stronę pl.pixel-peeper.com i kliknij w wybranego producenta obiektywów. Zobaczysz wtedy jakie obiektywy są popularne. Np. z Tamronów powodzeniem cieszą się obiektywy Tamron 17-50mm f/2.8 oraz Tamron 70-300mm f/4-5.6.

  3. Witam.
    Jestem amatorem w fotografii.
    Posiadam Pentax K-r. Chciałabym zakupić obiektyw tele do zdjęć sportowych. Zależy mi dobrym AF-ie i jasności obiektywu. Który obiektyw by Pan polecił? Posiadam Sigmę APO DG Macro f/4-5.6 70-300mm, często nie trafia w punkt, ale walczę z tym, chciałabym zakupić coś lepszego 🙂 Cena tak do 5tys.

    Pozdrawiam

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz