Co chcesz wiedzieć na temat ekspozycji?

Zdjęcia do tematu ekspozycja

Zdobądź za darmo ebook lub wejściówkę na internetowy kurs o ekspozycji.

Ekspozycja (EV – exposure value) to nic innego jak skala i wartość dająca informację o jasności fotografowanego obiektu wraz z otoczeniem. W aparacie ekspozycja rozkładana jest na trzy parametry: liczbę przysłony, czas otwarcia migawki i czułość ISO. Aparat cyfrowy w trybie automatycznym dobiera te parametry w taki sposób, aby element światłoczuły (matryca) otrzymał uśrednioną ilość światła wynikającą z pomierzonej ekspozycji. Liczba przysłony decyduje z jaką mocą wpada światło przez obiektyw. Czas otwarcia migawki decyduje o tym jak długo matryca jest naświetlana. Czułość ISO określa jak wrażliwa na światło ma być matryca. Oczywiście możesz robić zdjęcia nie przejmując się tymi parametrami, możesz zdać się na automatykę aparatu. Ale w ekspozycji nie chodzi tylko o ilość zarejestrowanego światła, ale przy jakiej kombinacji tych trzech parametrów zdjęcie zostało wykonane. Dzięki temu możesz pokazać rożne oblicza fotografowanego obiektu.

Wcześniej, czy później każdy fotograf, który chce tworzyć zdjęcia bardziej kreatywne, albo w warunkach, w których automatyka nie daje już sobie rady, powinien poznać i nauczyć się wykorzystywać zasady doboru ekspozycji. Pozwala to również otworzyć się na nowe możliwości – “rozszerzyć pole widzenia”.

Dlatego postanowiłem napisać o tym ebook lub poprowadzić kurs internetowy za pośrednictwem komputera. Wybór zależy od Ciebie. Czy wolisz ebook, czy kurs, czy jedno i drugie?

Napisz w komentarzu poniżej czego chciałbyś się dowiedzieć w temacie ekspozycji i jaką formę wolisz?

Mam już wizję tej publikacji i tematów do szczegółowego opracowania. Być może jednak coś przeoczyłem i dlatego proszę Ciebie o pomoc. Ten ebook lub kurs przygotowuję dla Ciebie. Dlatego proszę napisz poniżej co chciałbyś wiedzieć, czego się nauczyć, jakiego typu zdjęcia robić? Z czym masz problem?

Wśród osób, które do 16-go stycznia 2013 odpowiedzą i umieszczą komentarz zostanie rozlosowany jeden egzemplarz ebooka lub darmowa wejściówka na ten kurs internetowy. W zależności co powstanie.

Prawdopodobnie kurs w odróżnieniu od ebooka poza materiałem informacyjnym zawierał będzie ćwiczenia do wykonania, możliwość zadawania pytań w czasie jego trwania oraz przysłania zdjęcia/zdjęć do konsultacji i oceny.

To niezmiernie ważne. Napisz teraz co chcesz wiedzieć w temacie ekspozycji i czy wolisz ebook, czy kurs?

Jeśli jednak ten temat Ciebie nie interesuje, to napisz o czym chciałbyś przeczytać lub w jakim kursie fotograficznym chciałbyś wziąć udział?

105 komentarzy do “Co chcesz wiedzieć na temat ekspozycji?”

  1. witam
    Zauważam, że zdjęcia, które robie w pomieszczeniach, np. na imprezie okolicznościowej sa niewyraźne, ziarniste. Chciałabym dowiedzieć się jak ustawic parametry by uzyskac lepszej jakości zdjęcia.
    Wolę e-book
    Pozdrawiam

  2. Witam Panie Przemyslawie,
    Bardzo mi sie u Pana wszystko podoba, co pan robisz i piszesz. Ten kurs jest bardzo potrzebny. Mysle, ze w formie e-booka najbardziej bylby przydatny, oczywiscie z konkretnymi przykladami.
    Obecnie od 9 lat przebywam w Korei Poludniowej w Ulsan, gdzie pracuje jako supervisor przy budowie statkow. Robie duzo zdjec, szczegolnie w plenerze. Mam Canon 5D II. Bardzo interesuje mnie fotografia. Chcialbym rowniez, by Pan cos wiecej napisal o wydruku zdjec. Mam drukarke Epson L800.

    Serdecznie pozdrawiam.
    Marian Szulc

  3. Dla mnie wszystkie powyższe problemy i tamaty poruszone przez współczytelników tego serwisu są jak najbardziej bliskie.
    Ale ja w szczególności chciałabym żebyś wytłumaczył ŁOPATOLOGICZNIe zasady dobierania czasy naświetlania, tzn. jak próbuję kombinować z czasem naświetlania to mam zdjecia albo za jasne, albo za ciemne.
    Generalnie wolę e-booka z zadaniami do wykonania, chociaz kurs z mozliwością oceny swoich prac też brzmi dobrze.

  4. witam
    bardzo chce ostatecznie dowiedziec sie jak fotografowac w warunkach wysokiego kontrastu – i wlasnie bez nadmiernej teorii 🙂 najlepiej na bazie wskazowek praktycznych i z zadaniami do wykonania. obie formy publikacji sa dobre ale zaprezentowane przyklady z “intrukcja” wykonania i wskazowkami jak wykonac podobne zdjecie wydaja sie niezbedne
    pozdrawiam
    dominik

  5. Witam!
    Dla opornych, czyli dla mnie,proponuję przed rozpoczęciem kursu udostępnić e-bok w celu uzyskania (uzupełnienia) wiedzy na temat ustawienia ekspozycji wg zamierzeń (własnych wyobrażeń). Na pewno zainteresowani zechcą skonfrontować zdobytą wiedzę z praktyką poprzez uczestnictwo w interaktywnym kursie. Aktualnie w odniesieniu do ustawienia ekspozycji mój sprzęt nie chce mnie słuchać!
    Powodzenia.
    Pozdrawiam.

  6. Ekspozycja to temat rzeka, dlatego cieszę się ze ktoś z profesjonalistów chce pomóc maluczkim. To znakomita idea, tak trzymać. Pozdrawiam Przemku.

  7. witam

    Interesuje mnie temat związany z wykonywaniem zdjęć wieczornych, które aż chcą wyjść z kadru. Jak poprawnie dobrać parametry ekspozycji by wydobyć szczegóły ze zdjęcia np główny temat zdjęcia przy niesprzyjających warunkach oświetlenia.

    Byłbym bardzo wdzięczny za przykłady tak by zdjęcia robione przeze mnie i innych uczestników były kreatywne a nie blade i bez wyrazu.
    Bardzo dziękuję za wszelkie porady.

  8. Jestem poczatkujacym i kazdy temat zwiazany z fotografia mnie interesuje bo wiedzy nigdy za duzo zwlaszcza od osob zajmujacych sie profesjonalnie fotografia.

  9. @Asia – co znaczy kombinować? Jeśli wydłużasz czas naświetlania to musisz bardziej przymknąć obiektyw, jeśli skracasz czas, otwierasz mocniej obiektyw. Zwiększasz ISO to skracasz czas. Nie ma w tym żadnej filozofii specjalnej.

    A nie ma czegoś takiego jak jedna prawidłowa ekspozycja. Zwykle można daną scenę zarejestrować na kilka sposobów, który sposób będzie najlepszy to już zależy od tego co chcemy osiągnąć.

  10. @Janusz w internecie jest sporo informacji na ten temat, ale ja zawsze ustawiam ISO minimalne, przesłonę najczęściej f/22 (czasami jest większa, czasami mniejsza dziura) i czas preferuję w trybie B, ze względu na to, że Tv mi się nie sprawdzał nigdy. Standardowo statyw, wężyk lub pilocik. Jeżeli jesteś zainteresowany to mogę wysłać Ci mailem kilka próbek z EXIFami.

  11. Witam. Interesujacym tematem moze byc jak zrobic akt, czy mozna wogole go wykonac bez pomocy programow graficznych. Nastepnie jak wykonac zdjecie, a raczej jak zlozyc chociaz dwa lub cztery zdjecia by zrobic efekt szerokiego kardu(nie chodzi tu o panorame) tu juz ma sluzyc oczywiscie program graficzny np.PS.
    Trzeci watek to jak prawidlowo naswietlic zdjecia nocne z lampa, by byl znakomicie widoczny i ostry pierwszy plan na ktorej jest postac jak rowniez drugi zeby byl prawidlowo naswietlony.
    Czwart jak ustawiac balans bieli rowniez ńocą.

    Pozdrawiam

  12. Witam

    Chciałbym wiedzieć czy w aparatach cyfrowych przesłona zachowuje się tak jak w aparatach analogowych (lustrzankach) czyli w obiektywie były listki przysłaniające światło. Jeśli tak nie jest to czym dokładnie jest liczba F, czułością matrycy ? Przecież czułością jest ISO, które i tak regulowane jest elektronicznie. Na kliszy o czułości decydowała chemia a na matrycy cyfrowej decyduje co ? Jeśli o głębi ostrości zdjęcia decyduje przesłona F a w nocy ustawię ją przykładowo na wysoką wartość tj 22 robiąc zdjęcie latarni, to widzę jak światło układa się w gwiazdkę. Rozumiem takie zachowanie w obiektywach z (listkami) wtedy decydował o tym kształt tych listków… teraz co jest wyznacznikiem takiego efektu… ?

  13. Od dłuższego czasu korzystam z porad zamieszczanych w serwisie. Dziękuję za częste kontakty i przekazywane porady. Z tego co pamiętam to temat światła i ekspozycji był już przez Pana poruszany, ale chętnie skorzystałbym z rad na temat nietypowych sposobów korzystania z przesłony i czasu naświetlania
    pozdrawiam

  14. Jak poradzić sobie w trudnych warunkach oświetleniowych, kiedy podniesienie iso skutkuje szumem… to chyba mój największy problem jeśli chodzi o ekspozycję, często też w ww warunkach AF zawodzi. I kurs i ebook byłyby mile widziane- kurs jako możliwość konfrontacji, ebook jako kompedium wiedzy i “ściąga” na później :))) Pozdrawiam

  15. Fotografuję amatorsko od 1969 roku, wtedy fotografia była fajną rzeczą. Samodzielnie potrzeba było ustawić czas, przysłonę i ostrość, następnie w ciemni mieliśmy podsumowanie naszej wiedzy. Dzisiejsza fotografia cyfrowa jest łatwa, gdy fotografujemy w trybie “auto”. Ale jest również i ciekawa gdy sami ustawiamy parametry fotografowania. Ostatnio fotografowałem fajerwerki, wyszły według mojej oceny nawet dobrze, muszę jeszcze rozwiązać temat ustawiania ostrości. Teraz chcę się pobawić w fotografowanie ze śniegiem. Dlatego cały czas chcę zdobywać wiedzę w dziedzinie fotografii cyfrowej. Jest to temat “rzeka”.

  16. nurtuje mnie problem a właściwie szczegółowo odniesienie się do fotografii portretowej w studio , oświetlenie lampami rozświetlenie cieni dostępnymi urządzeniami w profesjonalnym studio coś na temat portretu z bardzo miękkim oświetleniem i portret charakterystyczny o” ostrych rysach”Profesjonalne podejście do zagadnienia,porady,wskazówki.Pozdrawiam gorąco. Stały czytelnik.

  17. jestem za kursem internetowym, choć ebook też dobra sprawa dla tych, którzy z różnych powodów akurat w kursie nie mogą wziąć udziału. A mój największy problem to fotografia dzieci, staram się nie używać lampy błyskowej, ale zazwyczaj zdjęcia są nieostre lub za ciemne. Interesuje mnie również fotografia nocna.

  18. @aplusbe droga w analogu i cyfrze jaką musi pokonać światło, aby dotrzeć na obiekt światłoczuły jest generalnie taka sama. Przysłona występuje nadal w obiektywach, nic się tutaj nie zmieniło. A matryca to taka elektroniczna błona światłoczuła, która jest jednak bardziej przewidywalna, ponieważ nie ma w niej czynników stricto chemicznych. Więcej informacji o matrycach np. CCD znajdziesz w sieci, włącznie ze schematami działania i budowy.

  19. Dla mnie – nowicjuszki w fotografowaniu – najbardziej problematyczne jest ustawianie aparatu w nocy – zdjecia nigdy nie wychodza tak, jak tego chce. Rady znajomych – fotografow czasem sie sprawdzaja, a czasem nie, wiec moze w koncu ktos mi wylozy problem jak przyslowiowej krowie na rowie….. 🙁

  20. Witam,
    Mnie interesowałaby ekspozycja do zdjęć nocnych oraz “wyróżnianie tematu zdjęcia” czyli sposób na to, by rozmywać tło fotografowanego obiektu. Dodam, że korzystam z aparatu kompaktowego i zastanawia mnie czy jest to kwestia możliwości technicznych sprzętu, czy moich umiejętności, ponieważ z wielu prób tylko nieliczne zakończyły się sukcesem, a i to często wydaje mi się dziełem przypadku. I trzecia sprawa – jako że jestem w fotografii mocno początkująca mam problem z fotografowaniem obiektów w ruchu. Niby znam teorię, ale bardzo trudno mi uzyskać efekty. Czy jest jakiś prosty, nie wymagajacy dużych umiejętnosci sposób, by zrobić przyzwoite zdjęcie np. osoby jadącej na łyżwach, zachowując przy tym w miarę rzeczywiste kolory i oświetlenie?

    Co do wyboru ebook czy kurs – ja również jestem za kursem z uwagi mozliwość zadawania pytań, ale i ebook byłby przydatny.

  21. Chyba chcialabym i e-book i kurs, ale zdecydowanie bardziej kurs z konkretnymi i systematycznymi zadaniam do zrobienia 🙂

  22. Witam Panie Przemku. Jak już mówili moi poprzednicy, im więcej wiadomości od profesjonalisty tym lepiej. wiele pytań zostało tutaj poruszonych, przyłączę się do nich. Ja osobiście mam problem z robieniem zdjęć w nocy, chętnie dowiedziałabym się na ten temat jak najwięcej. Nie lubię robić zdjęć z lampą. Jakie ustawienia wybrać, żeby zdjęcie nie było za ciemne? A jeśli już musi być wykorzystana lampa, to jakie ustawienia wybrać? Dodam, że mam aparat PENTAX K-r. Staram się tworzyć ciekawe zdjęcia, jakieś triki fotograficzne byłyby mile widziane. Poza tym, o fotografii sportowej chętnie bym się dowiedziała, bardzo ten temat mnie interesuje.
    myślę, że obie opcje są bardzo dobre, e book na początek z ćwiczeniami jak najbardziej, potem kurs, który jest bardzo dobrym pomysłem, może zadać pytania, które nas nurtują. Wymienienie się zrobionym zdjęciami w różnych warunkach, opinia Pana i wskazówki,jak robić lepsze zdjęcia… Świetny pomysł!
    Pozdrawiam
    Dominika

  23. Witam.
    Chciałbym poznać tajniki doboru czasu naswietlania do przesłony i odwrotnie,gdzie do tej pory jedena z wartości była dla mnie automatyczna ustawiana.Pozdrawiam

  24. Witam,
    myślę, że dużym zainteresowaniem cieszył by się i kurs i ebook w którym poruszony zostałby temat fotografowania w trudnych warunkach oświetleniowych i nie mówię tu tylko o fotografii nocnej ale również o zdjęciach w pomieszczeniach ze słabym źródłem światła.
    Kurs to świetny pomysł bo jest mozliwość aktywnego udziału, ale myślę że ebook też byłby dobrym uzupełnieniem całego tego projektu jako materiał do utrwalenia wiadomości i poznanych trików.
    Pozdrawiam
    Magdalena

  25. Witam
    Myślę, że bardziej kurs…
    Co do ekspozycji to uważam, że należało by tu wspomnieć coś o sztucznym oświetleniu, może coś o lampach błyskowych ustawianych manualnie, jak wtedy dobrać odpowiednie wartości przysłony i prędkość migawki…? A… także WB, tego też pominąć nie możemy przy zastanym różnorodnym oświetleniu, gdyż autu to nie wszystko.

    Pozdrawiam
    Andrzej

  26. witam mam aparat Canon S3IS są różne programy lecz chcę zrobić zdjęcie panoramiczne w aparacie łącze w aparacie zdjęcia obok siebie tak aby się pokrywały jeden za drugim robię dwa zdjęcie a gdy nacisnę spust to mi wychodzi wcałości jedna klatka anie panorama czy to trzeba obrabiać w komputerze ??????????? prosiłbym o poradę jak to zrobić ?????????pozdrawiam

  27. Witam,

    chciałabym się dowiedzieć jak bardziej świadomie dobierać owe trzy wartości, żeby zdjęcie było dobre. Póki co robię to na chybił – trafił, metodą prób i błędów, a to nie do końca mnie satysfakcjonuje. Chyba wolałabym kurs, choć ebook to też dobra sprawa 🙂

  28. Witam,
    mnie interesują obie formy.
    Nie za bardzo radzę sobie z ustawieniami manualnymi lampy błyskowej zewnętrznej i wtedy gubię się również z prawidłowymi ustawieniami ekspozycji w aparacie. Ten temat bardzo chciałabym rozgryźć.

    Pozdrawiam

  29. Witam 🙂
    Jednak kurs i to z rożnymi przykładami ale i ebook
    był by mile widziany. Czytając wszystkie komentarze zostało zadane tyle pytań że można się tylko do nich przyłączyć ewentualnie taki temat fotografia uliczna to morze możliwości przecież tam tyle się dzieje.
    Pozdrawiam serdecznie
    Jarek

  30. Dzień dobry,

    Cieszyłbym się jakbyś wspomniał w swoim e-booku o robieniu zdjęć kolorowych świateł (w nocy?) tak, aby zachować ich kolor (prześwietlają się i wychodzą blade) i przy w miarę prawidłowym wyeksponowaniu otoczenia. Temat jest jeszcze aktualny, bo pewnie wiele osób próbowało robić zdjęcia pięknie przystrojonych choinek, czy ostatnio popularnemu, kolorowemu (w nocy) kołu młyńskiemu na pl. Defilad w Warszawie.

    Pozdrawiam,
    Mirosław.

  31. Witam,
    chciałabym się dowiedzieć, jak należy ustawić parametry aparatu do fotografii nocnych?
    Jak długa powinna być ekspozycja do fotografowania obiektów stałych nocą?

  32. Ale się posypało pytań.To miło,że temat poruszył lawinę.(pytań ,problemów, tematów pokrewnych itd.ogólnie mówiąc WĄTPLIWOŚCI)Naprawdę myślałem, że gdy mamy bogatą literaturę drukowaną,i w sieci, to pytań będzie dużo mniej.A tu bęc. Robię wiele lat,przyjemnościowo i nigdy gdy pokazuję zdjęcia (ich portrety)członkom rodziny nie spotkałem się z uznaniem.Poklepanie po plecach otrzymuję od obcych.(za modela-że ciekawy bo ma to coś ,albo za wykonanie -bo to jest inne niż by się spodziewali).I nigdy z tego powodu nie płaczę.Wśród pytań powtarza się jedno – skąd mam wiedzieć, że wykonałem zdjęcie prawidłowo? A ja zapytam w którym momencie? Czy gdy ustawiasz parametry i naciskasz spust ,czy gdy masz zdjęcie w komputerze i teraz chcesz się dowiedzieć czy było prawidłowo naświetlone? Na pierwszą część na pewno odpowie Przemek.(To specjalista.)Właśnie kursy i e-book ma temu służyć.Odpowiedź na część drugą jest w miarę prosta.Większość ma różne programy do obrabiania zdjęć w komp.Jeden – PICASA 3 ma pod symbolem słoneczka “korekcję światła jednym kliknięciem” – jeśli w ten symbol klikniemy a zdjęcie nie zareaguje (rozjaśnieniem lub ściemnieniem)to było naświetlone w miarę(+-) prawidłowo.Następny symbol mówi “korekta kolorów jednym kliknięciem”, i jeśli po kliknięciu zdjęcie nie zmieni barwy to było prawidłowo (+-)wykonane. Na szczęście wszystkie operacje można cofnąć lub wykonywać doświadczenia na
    kopiach.Jeśli chodzi o ustawienie sceny ,równowagę na zdjęciu ,to trzeba nauczyć się kanonów ,a potem je ŁAMAĆ. Przepraszam ,że tak długo, może jednak było w tym coś ciekawego. Przepraszam Cię Przemku – nie zdzierżyłem.;>)

  33. podpowiedź dla ARBIEGO- nie wiem jaki masz aparat ,większość ma automatyczny program :”zdjęcia nocne”.Po zrobieniu wybierz to zdjęcie do “oglądania” i z reguły razem ze zdjęciem wyświetlane są inform.o naświetleniu (czasie) i czułości. W ten sposób możesz wykonując zdjęcia w różnych nocnych sytuacjach poznać parametry.Potem wykonuj je w ustawieniach nie automatycznych i zobacz czy będą podobne. W różnych aparatach te wartości będą różne ,ma na to wpływ jasność obiektywu ,czułość matrycy itd. Doświadczenia z własnym aparatem pozwolą Ci poznać sposób wykonywania ,ale i własny aparat.Instrukcje załączane do aparatu też pozwolą Ci zgłębić temat.Pozdrawiam.

  34. dla Mirosława Jabłońskiego Zakopane.
    Wgraj do komp.darmowy program Picasa 3.W programie jest coś takiego jak wykonywanie kolaży. Wykonaj tak jak mówisz dwa albo trzy zdjęcia obok siebie zakładając je na siebie ok. 10% .Naciśnij w programie Picasa3 – “wyk,kolaż”. Wykonane zdjęcia znajdą się na jednej płaszczyźnie.Teraz możesz je ręcznie spasować. Ostatnio oglądałem w sieci nader zręcznie wykonane w ten sposób i panoramy i bardzo rozbudowane OBRAZY. Są też w sieci darmowe programy do wykonywania panoram.Wywołaj na wyszukiwarce temat a na pewno je znajdziesz. Warunek jest jednak jeden – wszystkie zdjęcia do panoramy muszą być wykonane z tego samego miejsca i wzdłuż horyzontu i lekko na zakładkę.Poszukaj u Przemka – pisał o tym.Powodzenia.

  35. Witam Cię Przemku zasadnicze pytanie czy jak bym miał kupować obiektyw 70 -300 ze stabilizacją za 2300 a kupując za 800 z bez stabilizacji to jak byś mi doradził na obiektyw za 2300 zł mnie nie stać boprzymierzam si e do zakupu Nikona D 90 z tym obiektywem mam statyw do aparatu czy mi to wystarczy czy lepiej mieć ze stabilizacją prosze mi doradzić gdyz różnica w zł jest duża a natak dużą sumę mnie nie stać proszę mi doradzić pozdrawiam Mirosław z Zakopanego

  36. Witam Cię Jacku serdecznie dziękuję za tak obszerną wiadomość spróbuję tak jak piszesz ja jestem po 70 -ce i nie bardzo sobie radzę z niektórymi programami do obróbki zdjęć kiedyś coś mi wyszło lecz potem zapomniałem jak to się robi i dalej jestem do tyłu,muszę chyba sąsiada poprosić on troche się zna aby mi pokazał u mnie w domu praktycznie. Na pewno są programy darmowe do obróbki foto lecz ja nie znam się jak to ściągnąć. Dzięki serdeczne jeszcze raz za odpisanie na mój problem pozdrawiam Mirek z Zakopanego

  37. Witam! Panie Przemku te komentarze to są takie same dotyczą tego jak:przysłona,czas,ISO,pora dnia,kadrowanie i inne czynniki wpływajace na dobre zdjecie-ale i tak jednej osobie się będzie podobało zdjęcie a innej nie.Moim zdaniem jeżeli ja chcę zrobić zdjęcie to muszę wiedzieć{obserwować}dane zajście i przy kolejnym zrobić zdjęcie-tu trzeba być cierpliwym.Ja robię wiele zdjęć w pomieszczeniach aule.sale,krajobrazy,przyroda i zawsze jestem 1/2h przed danym zdarzeniem i robię próbne zdjęcia.Wiedzę czerpię od takich i innych ludzi jak Pan Przemek.Tylko jest małe ale,że wiele osób nawet nie potrfi zapoznać się z instrukcją aparatu.Ja jeżeli jest możliwość to e-book i kursu.Pozdrawiam odwiedzjących stronkę i Pana

  38. Mirosławie ,dla Ciebie fotografowanie to jak Uniwersytet III Wieku. Ja właśnie skoczyłem w 70-kę.To nic strasznego – to po prostu nowa przygoda.Jedni zaczynają ją pisząc karteczki z “pamięcią” i przyczepiają do lodówki, inni prowadzą blogi w komputerze. Każdy drepcze ,ku światłu, w inny sposób. Ty wybrałeś aparat i przeżycia wizualne.Poproś sąsiada jeśli On potrafi to zamontuje Ci Picasa3. Ten program jest przyjazny od 50 do 100 lat. Dasz sobie radę- gwarantuję.A Zakopane znam b.dobrze .Kiedyś bywałem tam często a pomieszkiwałem na zboczu Gubałówki.W dawnej willi Mościckiego (gdy ja wpadałem mieszkał tam Prof. Rzepecki i moja siostra).Jeśli jesteśmy rówieśnikami to wtedy miałeś około 17 lat.To były lata beztroski! Zupełnie jak teraz.Pozdrawiam.

  39. witam mam pytanie wo Was wczoraj u nas w Zakopanem była wieczór mgła poszedłem ze swym aparatem Canon S3IS power założyłem filtr pomatańczowo-połówkowy nastawiłem na program “Sport”ponieważ chciałem porobić wieczorne smugi świateł od samochodu iso 200 i uchwycić te smugi świateł po zrobieniu kilka fotek wrzuciłem do kompa okazało sie że jest za bardzo rozdzielczość, przy małych fotkach tego nie widać przy powiększeniu widać tą rozdzielczość. Dlatego mam do Was takie pytanie na jakim programie i z jaką przysłoną mogę zrobić taka fotkę smugę światła samochodow we mgle bardzo proszę o parę słów Mirosław Zakopane

  40. jak robiłem na “auto” lub na “nastawni własnej “to wychodziła jedna smuga lub dwie smugi jednostajne a czy kompie mozna zrobić obróbkę z tych smug i poprawić rozdzielczośc ??????????????? pozdrawiam

  41. Witaj Jacku uśmiałem się z tego uniwersytetu III to jesteśmy w takim zaczynamy III wiek nowej czy naszej ery ha ha ha ….dzięki za tak miły komentarz w mojej sprawie poproszę jednak tego swego sąsiada o wgranie mi tego picasa 3 i bede sie uczył od nowa z tym że wszystko co zapiszę przypne do lodówki aby karteczka sie nie zgubila dzięki za poradę ja do niego pojadę . po za tym może nawiażemy znajomość gdyż my prowadzimy wynajem pokoi blisko dworca PKP i PKS byłoby blisko na wypady foto mam zdjęcia naszego budynku oraz pokoi jak bedę miał emaila to mógłbym przesłać fotki naszego domku i pokoi do mnie email : mirko-33@o2.pl moglibyśmy pisywać na swych emailach byłoby mi łatwiej sie porozumiewać i z informacjami na tematy foto. Jeśli bedzie możliwość przyjazdu do nas to bardzo chętnie byśmy sie poznali mielibyśmy wspólne tematy zapraszam do nas do mnie tel na wszelki wypadek 889696003 Mirek. Ponieważ jesteśmy z III wieku to bedzie co wspominac z II wieku pozdrawiam i zapraszam do nas

  42. jeśli można to czekam odpowiedzi już na moim emailu w tedy sa większe możliwości porozumiewania się i wysyłania jakiś fotek pozdrawiam i oczekuję emaila

  43. Witam Panie Przemku,
    jestem zdecydowanie zainteresowana ebookiem, chociaż wiem, że pod niektórymi względami kurs jest lepszy, ale ja osobiście mam marne szanse w nim uczestniczyć. Uczyłam się fotografowania w dzieciństwie (wczesne lata sześćdziesiąte) starym aparatem mojego Ojca, przedwojenną lustrzanką dwuobiektywową, głównie oczywiście czarno-białe zdjęcia i wtedy robiłam wszystko “na czuja” i całkiem nieźle wychodziło, w każdym razie lepiej, niż później robione kolorowe cyfrowym aparatem. Bardzo chętnie dowiedziałabym się, jak ustawiać parametry. A jakoś zupełnie nie mam ochoty “poprawiać” czy w ogóle obrabiać zdjęć w komputerze, wolałabym, żeby od razu były OK.
    Pozdrawiam serdecznie

  44. Witam ja osobiście wolę kurs taki z zadaniami które będą oceniane bo przez praktykę się uczymy a w książce cóż przeczytamy robimy zdjęcie i nadal wątpliwości czy jest dobre czy nie bardzo.
    Ekspozycja to temat rzeka naświetlanie przy kontrastowym oświetleniu, w dużym słońcu, w kościele (bo światła lampy od sufitu nie odbijemy, zdjęcia high key i low key.Czas zatrzymanie ruchu, czy właśnie wrażenie ruchu. jak już napisałam temat rzeka więc do dzieła 🙂

  45. Witam ponownie jak by tu zrobić portret ale chciałbym mieć tylko oświetlenie samego portretujacego jak tu wykonac zdjęcie aby tło było czarne za postacią a osoba była bez tła. Mam jedynie ten Canon S3IS power jak robiłem z lampą błyskową w aparacie to mi czarne tło wychodziło i również oświetlAŁO. i brzydkie tło wychodzilo. Proszę mi doradzić wjaki sposób to mam zrobić aby tła nie było widać a samą postać pozdrawiam Mirosław z Zakppanego

  46. Witam !
    Często mam kłopot przy wyborze nie tyle czasu , przesłony, czy ISO ale z miejscem w którym w danym przypadku mierzyć światło. Dlaczego przy publikacji wielu pięknych zdjęć nie podaje się informacji gdzie , w którym miejscu było mierzone światło .
    często jest tak , że niewielka zmiana punktu pomiaru zmienia zasadniczo wygląd zdjęcia.
    Czy to naprawdę takie trudne aby powiedzieć uczącym się gdzie “skierować pomiar światła” aby wyszło jak najlepiej.
    Czytałem o dobrym pomiarze światła “z nieba” lub w lesie “z drzew” . Czy to lepsze od pomiaru z konkretnego wybranego punktu ?

  47. Jarku,jeśli masz aparat z funkcją AEL to zrób parę zdjęć biorąc pomiar z ciemnych i jasnych punktów obiektu któremu robisz zdjęcie.Oczywiście nastaw w aparacie pomiar punktowy. Potem zrób serię zdjęć bez AEL ,ale z pomiarem uśrednionym.Zapisz sobie na kartce w jakiej kolejności wykonywałeś zdjęcia i w jakim punkcie brałeś pomiar.Potem wykonaj zdjęcie z automatycznym pomiarem. Porównaj, które wg Ciebie podoba Ci się najbardziej .Porównaj je z tym ostatnim wykonanym z aut,pomiarem. Robiłeś już coś takiego.?Ja robiłem zdjęcia gipsowej główki oświetlonej 100 Wat żarówką.Na takim modelu masz cały czas takie samo oświetlenie.Może to być dowolna bryła, tak aby miała na powierzchni różne punkty natężenia światła.Bardzo jestem ciekawy ,czy to pomoże Ci w jakiś sposób rozwiązać problem.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz