Jak fotografować dym?

Już dawno fascynowały mnie zdjęcia smug dymu. Postanowiłem w końcu spróbować wykonać je samemu. Poniżej efekty i film instruktażowy.

Zdjęcie dymu #1 powiększ

Zdjęcie dymu #2 powiększ

Zdjęcie dymu #3 powiększ

Film “How to do Smoke Photography” z YouTube’a

5 komentarzy do “Jak fotografować dym?”

  1. czy idzie zrobić takie zdjęcia bez lampy zewnętrznej ? tylko z użyciem “lampki biurowej”
    jak ustawić aparat, próbowałem na manualu ale wychodzą rozmazane, brak mi światła.

  2. QkiMoonster, sam sobie już odpowiedziałeś “brak mi światła” i w tym jest problem. Lampka biurkowa daje na tyle mało światła, że mamy zbyt długi czas naświetlania i dym wychodzi rozmyty. Pewnym rozwiązaniem jest podniesienie czułości ISO i wkręcenie w lampkę biurkową żarówki większej mocy z reflektorem oraz danie np. dwóch, trzech takich lampek. Trzeba by to sprawdzić. Powinno wtedy wystarczyć. Można też spróbować, jeśli masz lampę zewnętrzną, a nie masz kabla do jej synchronizacji, robić zdjęcia przy ustawionym długim czasie naświetlania, w prawie ciemnym pokoju i błysk wyzwalać ręcznie trafiając w czas naświetlania aparatu. Nie testowałem tego jednak i na pewno nie będzie to wygodna metoda, bo zdajemy się trochę na los szczęścia.

  3. a jak ustawić (zmienić szybkość błysku ) w lampie fl36r Olympus próbowałem zrobić pare fotek dymu ale nie wiem jak zmienić szybkość błysku w programie M posiadam olympusa E600

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz