Camera obscura to magiczna skrzynka z małym otworem z jednej strony. Przez ten otwór wpada światło i w jej wnętrzu rysuje obraz. To taka najprostsza postać aparatu fotograficznego. Otworek zastępuje obiektyw. Jeśli masz trochę chęci i coś czym możesz osłonić okno, to w prosty sposób możesz taką kamerę obscura zrobić z pokoju i zadziwić wszystkich domowników.
To jest naprawdę proste. Wybierz pokój, do którego światło wpada tylko przez okno. Zaklej je czymś co nie przepuszcza światła. Ja wziąłem czarną folię budowlaną (koszt kilka złotych). Zrób otwór przez, który będzie wpadało światło z zewnątrz. Otwór nie musi być okrągły. Jego wielkość to około 1cm x 1cm lub coś w pobliżu. Jeśli dasz większy otwór uzyskasz jaśniejszy obraz ale będzie on mniej ostry. Im mniejszy otwór tym ostrzejszy obraz ale tym bardziej dokładne musi być oklejenie okna i brak światła z innych miejsc niż ten wycięty otwór. Powstały obraz jest wtedy ciemniejszy.
Przyda się też ładny widok za oknem. Ja miałem do dyspozycji tylko drzewo.
Widok z okna przeznaczonego do oklejenia
Okno oklejone czarną folią budowlaną. Jak widać jest ona jednak trochę przeświecalna. Następnym razem dam pewnie dwie warstwy. Otwór wycięty jest w folii zakrywającej górne okno. Od lokalizacji tego otworu zależy, która część świata zewnętrznego pokazana będzie w pokoju.
Odwrócone konary drzewa pojawiły się na ścianach, meblach i trochę na podłodze (ale tego na tym zdjęciu już nie widać).
Camera obscura w pokoju to naprawdę fajny efekt. Podsumowując, co do tego potrzebujesz:
- pokój z oknem
- jasną ścianę na przeciwko okna
- ładny widok za oknem
- czarną folię lub coś innego czym zakleisz okno np. karton
- taśmę lejącą
- nożyczki
- chęci
- kogoś kogo będziesz chciał/chciała zadziwić 🙂
Dodatkowe filmy na temat camery obscura i fotografii otworkowej w serwisie szerokikadr.pl:
– Fotografia otworkowa cz.1
– Fotografia otworkowa cz.2
Ostatnie wpisy w kategorii - Fotografia
- Z jakim czasem fotografować wodospad? - porównanie od 1/8000 do 8 sekund - 29.08.2024
- Jak i kiedy fotografować Perseidy - 12.08.2024
- Motyle w naturalnym świetle - zdjęcia i poradnik - 9.07.2024
- Sekrety fotografowania zachodów słońca - przewodnik ze ściągą do pobrania - 5.07.2024
- Jak fotografować na wakacjach i przywieźć piękne kadry? - 18.06.2024
- Nowa listwa LED do malowania światłem - liniami lub kropkami - 12.06.2024
- Zagęszczanie perspektywy za pomocą długiej ogniskowej - 10.06.2024
Witam . Kiedyś przez przypadek zrobiliśmy taką kamerę obscurę.Jechaliśmy ciężarówką na pace . całość w środku była pokryta czarnym lepikiem (smoła) i wypadł nit. Na ścianie był włożony karton na którym obserwowaliśmy obrazy. CZad i magia. pozdrawiam . Youlekart
uwielbiam pana artykuły, panie Przemku!
Szkoda, że ten artykuł nie ukazał się przed Walentynkami, bo to idealny sposób na udaną randkę 🙂
Do spróbowania od zaraz 🙂
Witam słynnego fotografa rzeczywiście jakie to proste nigdy bym nie wpadł na taką koncepcje i pomysł kapitalny. Ja za oknem mam podobne podobną sytuacje drzewo i budynek wis a wis spróbuję takiej kapitalnego pomysł, pozdrawiam i dzięki za dobry pomysł pozdrawiam Mirosław z Zakopanego
Witam,
Fantastyczny efekt 🙂
Dziękuję bardzo.
Pozdrawiam
jak znajdę chwilkę czasu to sprubuję coś takiego zrobić Przemku napewno coś to da pozdrawiam Mirosław
W “Faraonie “B.Prusa, jest zdanie na podobny temat.Młody władca jest oszałamiany wielkością umysłów kapłanów. Pokazują mu wyświetlany na ścianie obraz obszaru pustynnego na którym widać armię wroga.Pozostaje pytanie – czy oni znali zasadę “cam.obsc” ,czy jest to raczej wiedza Prusa, wpleciona w treść powieści. Mnie kiedyś pogoniła matka a potem żona,gdy chciałem powtórzyć doświadczenie kapłanów, i tak przez wiele lat pozostawałem w niewiedzy.;)
Camera obscura była znana juz w starożytności ale nie była. znana możliwość zatrzymania obrazu.
Bardzo dziękuję za tak miły komentarz
Fotografią otworkową się bawiłem ale jeszcze nie wykorzystywałem tej idei do nakładania tak uzyskanego obrazu na fotografowany kadr. Ciekawy pomysł – na pewno spróbuję.
Bardzo dziękuję za ciekawy artykuł. Mam pytanie czy te zdjęcia były robione aparatem cyfrowym ? Jaki aparat wybrać najlepiej i czy trzeba modyfikować ustawienia aparatu do takiego eksperymentu ?
Z góry dziękuję za odpowiedź,
Ania
@Gadu. Tak, to aparat cyfrowy, a konkretnie Canon EOS 50D. Przydatny jest tryb manualny. Czasy naświetlania są rzędu kilkunastu sekund więc koniecznym elementem jest też statyw.
Do zatrzymania światła świetnie nadaje się spożywcza folia aluminiowa. Zasłania 100% światła i wiele nie kosztuje. Jest w tym przypadku jednorazowa, za to później jest w co zawijać piknikowe kanapki : )