Camera obscura z pokoju – jak to zrobić?

Camera obscura - efekt w pokoju

Camera obscura to magiczna skrzynka z małym otworem z jednej strony. Przez ten otwór wpada światło i w jej wnętrzu rysuje obraz. To taka najprostsza postać aparatu fotograficznego. Otworek zastępuje obiektyw. Jeśli masz trochę chęci i coś czym możesz osłonić okno, to w prosty sposób możesz taką kamerę obscura zrobić z pokoju i zadziwić wszystkich domowników.

To jest naprawdę proste. Wybierz pokój, do którego światło wpada tylko przez okno. Zaklej je czymś co nie przepuszcza światła. Ja wziąłem czarną folię budowlaną (koszt kilka złotych). Zrób otwór przez, który będzie wpadało światło z zewnątrz. Otwór nie musi być okrągły. Jego wielkość to około 1cm x 1cm lub coś w pobliżu. Jeśli dasz większy otwór uzyskasz jaśniejszy obraz ale będzie on mniej ostry. Im mniejszy otwór tym ostrzejszy obraz ale tym bardziej dokładne musi być oklejenie okna i brak światła z innych miejsc niż ten wycięty otwór. Powstały obraz jest wtedy ciemniejszy.

Przyda się też ładny widok za oknem. Ja miałem do dyspozycji tylko drzewo.

Camera obscura z pokoju - okno przeznaczone do zaklejenia
Widok z okna przeznaczonego do oklejenia

Camera obscura - obiektyw z okna
Okno oklejone czarną folią budowlaną. Jak widać jest ona jednak trochę przeświecalna. Następnym razem dam pewnie dwie warstwy. Otwór wycięty jest w folii zakrywającej górne okno. Od lokalizacji tego otworu zależy, która część świata zewnętrznego pokazana będzie w pokoju.

Camera obscura - efekt w pokoju
Odwrócone konary drzewa pojawiły się na ścianach, meblach i trochę na podłodze (ale tego na tym zdjęciu już nie widać).

Camera obscura w pokoju to naprawdę fajny efekt. Podsumowując, co do tego potrzebujesz:

 • pokój z oknem
 • jasną ścianę na przeciwko okna
 • ładny widok za oknem
 • czarną folię lub coś innego czym zakleisz okno np. karton
 • taśmę lejącą
 • nożyczki
 • chęci
 • kogoś kogo będziesz chciał/chciała zadziwić 🙂

Dodatkowe filmy na temat camery obscura i fotografii otworkowej w serwisie szerokikadr.pl:
Fotografia otworkowa cz.1
Fotografia otworkowa cz.2

13 komentarzy do “Camera obscura z pokoju – jak to zrobić?”

 1. Witam . Kiedyś przez przypadek zrobiliśmy taką kamerę obscurę.Jechaliśmy ciężarówką na pace . całość w środku była pokryta czarnym lepikiem (smoła) i wypadł nit. Na ścianie był włożony karton na którym obserwowaliśmy obrazy. CZad i magia. pozdrawiam . Youlekart

 2. Szkoda, że ten artykuł nie ukazał się przed Walentynkami, bo to idealny sposób na udaną randkę 🙂
  Do spróbowania od zaraz 🙂

 3. Witam słynnego fotografa rzeczywiście jakie to proste nigdy bym nie wpadł na taką koncepcje i pomysł kapitalny. Ja za oknem mam podobne podobną sytuacje drzewo i budynek wis a wis spróbuję takiej kapitalnego pomysł, pozdrawiam i dzięki za dobry pomysł pozdrawiam Mirosław z Zakopanego

 4. W “Faraonie “B.Prusa, jest zdanie na podobny temat.Młody władca jest oszałamiany wielkością umysłów kapłanów. Pokazują mu wyświetlany na ścianie obraz obszaru pustynnego na którym widać armię wroga.Pozostaje pytanie – czy oni znali zasadę “cam.obsc” ,czy jest to raczej wiedza Prusa, wpleciona w treść powieści. Mnie kiedyś pogoniła matka a potem żona,gdy chciałem powtórzyć doświadczenie kapłanów, i tak przez wiele lat pozostawałem w niewiedzy.;)

 5. Bardzo dziękuję za ciekawy artykuł. Mam pytanie czy te zdjęcia były robione aparatem cyfrowym ? Jaki aparat wybrać najlepiej i czy trzeba modyfikować ustawienia aparatu do takiego eksperymentu ?
  Z góry dziękuję za odpowiedź,
  Ania

 6. Do zatrzymania światła świetnie nadaje się spożywcza folia aluminiowa. Zasłania 100% światła i wiele nie kosztuje. Jest w tym przypadku jednorazowa, za to później jest w co zawijać piknikowe kanapki : )

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz