Czy można zrobić dobre nocne zdjęcia bez statywu?

Wenecja

Dostałem pytanie od Agnieszki: Mam aparat Sony DSC-H50. Czy można tym aparatem zrobić dobre nocne zdjęcia bez statywu?

Problem nocnych zdjęć robionych z ręki wynika oczywiście z małej ilości światła, którą mimo wszystko chcesz wykorzystać. Oznacza to, że składniki ekspozycji takie czas migawki i otwór przysłony przy określonym ISO muszą dać wystarczającą porcję światła dla matryca. A to zależy od mocy światła, w określonej sytuacji.

Tak więc zależy od rodzaju zdjęć nocnych, możliwości rejestracji zdjęć przez aparat przy wysokim ISO, największego otworu przysłony w obiektywie i najdłuższego czasu migawki przy jakim jesteś wstanie robić zdjęcia. To ostanie zależy od skuteczności mechanizmu stabilizacji drgań w aparacie oraz od stabilności twojej ręki. Pomijam tu kwestię możliwości zastąpienia statywu przez “naturalne” podpory, które są w otoczeniu np.: drzewa, barierki, ławki, murki itd.

W twoim przypadku aparat to Sony DSC-H50. Masz więc do dyspozycji:
a) maksymalny otwór przysłony f/2.7-4.5 w zależności od ogniskowej,
b) sądzę, że jako użyteczne ISO można przyjąć 800,
c) a stabilny czas migawki z ręki, ze stabilizacją i przy pewnej wprawie to 1/8 sek; nie da się jednak robić takich zdjęć w pośpiechu.

Przyrównując to teraz do tabeli jasności w skali EV będziesz mogła stabilne zdjęcia robić w nocy jeśli jasność fotografowanej sceny nie będzie ciemniejsza jak 3 do 4 EV. A tyle mniej więcej światła masz w nocy przy oświetleniu miejskim.

Zdjęcie otwierające wpis przedstawia typową scenę turystyczną. Zwiedzanie i fotografowanie. Zostało ono zrobione EOSem 50D przy ISO 3200, f/3.5 i czasie 1/15 sekundy. Jasność sceny 3 EV. Tutaj to nawet statyw by nie pomógł, bo fotka robiona z tramwaju wodnego.

Tak więc dasz radę robić zdjęcia nocne bez statywu, jednak będzie to już na umownej granicy możliwości tego aparatu. Jeśli z tak wykonanego zdjęcia będziesz chciała robić większe odbitki to niestety będzie na nich widać ziarno z wysokiego ISO. Wtedy lepiej zabrać statyw i ustawić mniejsze ISO. Dodatkowo będziesz mogła robić zdjęcia z długim czasem i uzyskać na nim np. ślady poruszających się świateł z samochodów.

15 komentarzy do “Czy można zrobić dobre nocne zdjęcia bez statywu?”

  1. Witam Przemku!
    Nawiązując do fotografii nocnej! Ja mam aparat Canon PowerShot G1 X! Jakie ustawienia powinnam zastosować fotografując np. oświetlony nocą pałac?
    Pozdrawiam!
    Wanda

    1. @Wanda. Zakładając taką samą jasność fotografowanej sceny czyli w granicach 3EV możesz zastosować te same ustawienia jakie podałem wyżej dla Sony DSC-H50. Ponieważ jednak G1X jest lepszy na wyższych czułościach możesz śmiało podnieć ISO i skrócić czas migawki. Wtedy łatwiej będzie ci o nieporuszone zdjęcie z ręki.

  2. Autor niniejszej publikacji nie wspomniał o mozliwosci uzycia lampy blyskowej co nawet przy dlugim czasie migawki pozwala zamrozic ruch. W dzisiejszych czasach wiekszosc aparatow posiada wbudowana lampe blyskowa. Jesli nie chcemy zeby glowny motyw byl mocno oswietlony to kawalek tasmy maskujacej mozna przykleic bezp8srednio na flesz w efekcie uzyskujac rozproszenie swiatla.Wszystko zalezy od naszej pomyslowosci, np. Paczka po papierosach rozerwana od dolu z odwroconym do wewnatrz pazlotkiem moze sluzyc jako kierunkowa lampa blyskowa. Reasumujac mozna zrobic poruszone zdjecie ktore nadal bedzie ostre w doswietlonej czesci, ponadto mozecie uzyskac bardzo ciekawe efekty w niedoswietlonych partiach obrazu. Tego posta pisze siedzac na tureckiej plazy i pierwsze skojarzenie ktore mimi sie nasunelo w ziazku z tematem nocnych zdjec to taniec derwiszy, poszukacje z pewnoscia znajdziecie zdjecia zrobione z uzycie lampy blyskowej i dlugim czasie naswietlania.
    Pozdrawiam
    Jan

  3. Ja jestem zdecydowaniem za statywem, noc to po prostu nie czas na fotografie obiektów będących w ruchu, więc po prostu trzeba z tego zrezygnować, jest wiele innych możliwość, które noc oferuje

  4. Mam nikona D80 z obiektywamy Nikkor 18-200, Nikkor 50 1,8 – ktorym obiektywem i przy jakich pararmetrach najlepiej zrobic nocne zdjecia iluminacji miejskiej (swiatecznej)? Czy warto brac monopad?
    Bede wdzieczna za wskazowki.
    Pozdrawiam

    1. @Ania. Przy zdjęciach nocnych monopod niewiele pomoże. Jeśli chodzi o stabilizację aparatu, to zysk z monopodu jest rzędu jednego stopnia EV. Podobny, albo i większy zysk jest gdy aparat oprzesz o lewe ramię. W zdjęciach nocnych przydaje się bardziej statyw. Jeśli chodzi o parametry, to tu zależy jaki efekt chcesz uzyskać. Przymknięcie przysłony będzie np. skutkowało gwiazdkami na lampach. Przykładowe parametry zdjęć iluminacji możesz podejrzeć w galerii we wpisie Zdjęcia, panoramy 360st i film poklatkowy ….

  5. Ciekawa strona. Mam Nikona D3100 18-55mm, czy mógłbyś doradzić przy jakich ustawieniach robić zdjęcia nocą? Oczywiście bez statywu 🙂

    1. @Michał. Weź statyw, a jeśli nie możesz to np. ISO 3200, f/3.5 i czas 1/15 sekundy (przy jasności sceny 3 EV). W centrum miasta bywa jaśniej więc wtedy możesz zmniejszyć ISO (mniejszy szum), skrócić czas (mniejsze prawdopodobieństwo poruszenia zdjęcia) lub przymknąć przysłonę (większa głębia ostrości) w zależności od tego co fotografujesz i jaki efekt chcesz uzyskać.

  6. Dopiero zaczynam swoją przygodę z fotografią i szukając informacji, trafiłam na tę stronę. Bardzo dziękuję za wszystkie porady, to cudowne, że są ludzie, którzy dzielą się z innymi swoją wiedzą i pasją.

    na pewno będę tu jeszcze zaglądać! pozdrawiam.

  7. Drogi autorze. Zdjęcie robione 50D przy ISO 3200 to koszmar. Ta puszka daje rade do ok ISO 2000. Nie ma co zaklinac rzeczywistości. Jeśli to ISO 3200 to proponuję ci iść to wywołać na papier a później udzielać takich rad. Po prostu pewnych rzeczy się nie przeskoczy i nie ma sensu udowadniać że jest inaczej. 5D II przy ISO 3200 jest do odszumienia ale to inna klasa sprzętu. Życzę trochę więcej realizmu w artykułach. Pozdrawiam

    1. @mic. Oczywiście zdjęć komercyjnych nie będę robił przy ISO 3200, ale na wakacjach wolę podnieść ISO i mieć zdjęcie, nawet zaszumione, niż nie mieć go wcale. Dla jednej osoby szumy przy 3200 mogą być koszmarem, a dla innej po odszumieniu dobrą pamiątką z wakacji 🙂

      Co do EOSa 50D to zobacz przykładowe pliki z wysokim ISO we wpisie Krótka i subiektywna recenzja aparatu Canon EOS 50D. Moją opinię o użyteczności wysokiego ISO znajdziesz też we wpisie Czy zdjęcie z wysokim ISO jest jeszcze użyteczne?

  8. Panie Przemku. Test który Pan pokazuje jest w ogóle nieadekwatny do moich uwag. Rozmawiamy o zdjęciach nocnych. To dość oczywiste że przy wysokim iso ale w warunkach w których da się uzyskac w miarę poprawnie naświetlone zdjęcie szum nie bedzię przerażający. Proszę obejrzeć zdjęcia nocne przy takim wysokim iso i wtedy zobaczyć co będzie się działo w ciemnych partiach (takich w Pańskim teście nie ma) a właśnie tam właśnie najbardziej doskwiera szum. Ps. na 50D pracuję na co dzień w różnych warunkach często trudnych więc swoich uwag nie opieram na pojedyńczym teście tylko na codziennej praktyce. Poza tym zupełnie sie nie zgodzę z porównaniem o oparciu aparatu o łokieć i monopod ( w którymś z komentarzy). Proszę założyć dłuższy obiektyw wyjść na miasto wieczorem i spróbować zrobić zdjęcie “z łokcia” i za pomocą monopodu. Zwłaszcza np takiego z potrójną stopką. Tam gdzie zawiedzie pana łokieć monopod pomoże. Polecam przetestować.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz