Czy chcesz dostać za darmo ebook – Magia czasu migawki

Kończę pisanie nowego ebooka “Magia czasu migawki” dlatego mam do ciebie prośbę. Napisz proszę w komentarzu poniżej co chciałbyś/chciałabyś wiedzieć na temat robienia zdjęć z różnymi czasami migawki, jakie chcesz robić zdjęcia lub dlaczego właśnie ty powinieneś/powinnaś dostać ebook za darmo. Wśród osób, które umieszczą komentarz zostanie rozlosowany jeden egzemplarz. Nagrodzony zostanie również ten najciekawszy. Tak więc dwie osoby zostaną obdarowane nowym ebookiem.

W ebooku opisuję między innymi robienie zdjęć, które zamrażają lub pokazują ruch. Zdjęcia wody, fontann, wodospadów, chmur, zdjęcia nocne, fajerwerków, błyskawic, gwiazd, świateł z wesołym miasteczku, ruchu pojazdów, malowanie światłem, tancerzy w ruchu itp. Zdjęcia przy których aparat jest ustawiony sztywno w jednym miejscu i takie, gdy zaczynasz nim ruszać w czasie naświetlania, a efekty tego są czasami bardzo zaskakujące.

Mam już napisanych i zilustrowanych 180 stron ale być może umknął mi jakiś temat, który Ciebie szczególnie interesuje. Dlatego proszę pozostaw pod tym wpisem komentarz i odpowiedz na wybrane pytanie:

  • Co chciałbyś/chciałabyś wiedzieć na temat robienia zdjęć z różnymi czasami migawki?
  • Jakie chcesz robić zdjęcia?
  • Dlaczego właśnie ty powinieneś/powinnaś dostać ebook za darmo?

Losowanie i wybór osób które otrzymają bezpłatnie ebook odbędzie się 16go 17 grudnia 2013r.
Odpowiedź najlepiej napisz od razu.

31 komentarzy do “Czy chcesz dostać za darmo ebook – Magia czasu migawki”

  1. Witaj Przemku, wielkie dzięki za kolejne zaufanie którym mnie obdarzyłeś, no cóż wyprzedziłeś mnie ! chciałem napisać o zdjęciach nocnych przedmiotów oświetlonych długi czas otwartej migawki, aparat stoi na statywie a my zmieniamy jego położenie z poziomego na pionowy. Ot co
    pozdrawiam Andrzej

  2. Witam 🙂
    Ja natomiast chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej na temat zoomowania podczas naświetlania. Widziałem zdjęcia wykonane tą metodą, robiłem próby, niestety nic ciekawego nie wyszło. Chciałbym otrzymać ten poradnik gdyż wciąż podnoszę swoje umiejętności, a sądzę że wiele nowego mógłbym się z niego dowiedzieć.
    Pozdrawiam, Adam 🙂

  3. Witaj Przemku.Pytasz jakie chciałbym robić zdjęcia, odpowiadam -piękne- chcę żeby podobały się mnie.Jestem amatorem w dość zaawansowanym wieku, ale dzięki Twojej stronie uwierzyłem, że nawet w podeszłym wieku można się jeszcze czegoś nauczyć i mieć pasję. Dziękuję

  4. 1.Co chciałbyś/chciałabyś wiedzieć na temat robienia zdjęć z różnymi czasami migawki?

    Od roku jestem posiadaczem lustrzanki (Canon 650) – naczytałem się wielu artykułów na temat robienia zdjęć w różnych miejscach, o różnych porach dnia, z dużą i małą głębią ostrości, z rozmyciem i bez (czyli zamrożenie ruchu). Robię często zdjęcia mojemu synowi, który ma 1,5 roku (a to wymaga ustawienia różnego czasu migawki no i oczywiście dopasowania się do dziecka, które zmienia często miejsc zabawy :)). Ostatnio doceniam zdjęcia robione nocą. Próbuję wydobyć każde najmniejsze światło. Dlatego uważam, że warto poznawać i uczyć się coraz to więcej, czytać i przenosić to na swój grunt (eksperymentować i próbować – inaczej się nie da). Ale warto korzystać z doświadczeń innych ludzi. Więc Pańska wiedza na temat migawki (czasu otwarcia migawki) będzie z pewnością bardzo pomocna i przydatna.

    2. Jakie chcesz robić zdjęcia?

    Zdjęcia z uwzględnieniem czasu otwarcia migawki to szeroki zakres wykorzystania. Rozmycie ruchu, zatrzymanie ruchu, wydobycie światła w nocy i w godzinie najlepszej do robienia zdjęć (tzw. złotej godzinie). Chociaż według mnie każda godzina jest dobra do robienia zdjęć. To tylko zależy co chcemy pokazać na danym zdjęciu. Reasumując chciałbym poznać, dowiedzieć się co można zrobić więcej z czasem migawki (zbliża się Sylwester , więc może jakieś fajne światło z pokazaniem fajerwerków (muszę przyznać, że nie robiłem jeszcze tego typu zdjęć – może robiłem zwykłymi małpkami ale wyszło jak wyszło – nic ciekawego – albo jedno na 20 zdjęć można pokazać innym).

    3. Dlaczego właśnie ty powinieneś/powinnaś dostać ebook za darmo?

    Dlaczego ja? Hm … doceniam ludzi, którzy realizując swoje pasje dzielą się nimi z ludźmi, którzy to doceniają. Ja to doceniam i podziwiam. Szczerze zazdroszczę takim ludziom jak Pan. A tak na marginesie to chciałbym robić zdjęcia, które pokazują dany motyw w taki sposób, który przykuwa uwagę oglądających. Zdjęcia robią wszyscy ludzie (no może 90 % ludzi), oglądamy zdjęcie też raczej wszyscy. Ale dlaczego tak niewielu osobom to wychodzi poprawnie tj. że niewiele zdjęć nas zatrzymuje na dłużej niż chwilka. Do tego potrzebne jest odpowiednia przygotowanie, czyli wiedza na temat podstaw fotografii ale pomysłu na fotografię z uwzględnieniem podstaw kadrowania, pokazania motywu w jak najlepszy sposób. Dlatego uważam, ze czas otwarcia migawki jak i preselekcja przesłony podstawowym tematem, który powinien być przez fotografa (amatora jak w moim przypadku) poznany.

    Pozdrawiam
    Mario
    fotograf – amator

  5. Jak tylko sięgnę pamięcią zawsze lubiłam robić zdjęcia. W szkole nawet uczestniczyłam w zajęciach kółka fotograficznego. Ale czas szybko płynie, zmieniła się technika i zostałam posiadaczką nowego aparatu. W pierwszych latach, byłam zachwycona pstrykaniem zdjęć automatycznie. Ale dojrzałam i zapragnęłam lepiej poznać aparat i jego możliwości. A okazuje się, że trochę ich ma. Więc także muszę poznać swoje umiejętności w robieniu zdjęć tym aparatem. Ale okazuje się, że potrzebuję fachowej pomocy i instrukcji. Już dużo dowiedziałam się z poprzednich e-booków ale ciągle potrzebuję więcej, informacji i praktyki. Nareszcie ze spokojem przeglądam swój aparat i staram się umiejętnie korzystać z przesłony lub czasu migawki. Albo korzystać z ustawień manualnych. Dziękuję za dotychczasowe e-booki. Napisane są zrozumiałym językiem dla amatorów, którym jestem.

  6. Witam,
    mam lustrzankę od ponad roku i 99% moich zdjęć wykonuję korzystając z trybu priorytetu przysłony. Wpływ na to chyba mają bardziej przemawiające na pierwszy rzut efekty uzyskiwane dzięki zmianie przysłony, a mianowicie zmianie głębi ostrości. Twój ebook “magia głębi ostrości” jeszcze bardziej przyczynił się do tego, że od trybu priorytetu czasu trzymam się z daleka. Pora więc chyba na poznanie tajemnic “czasu migawki” tymbardziej, że czasem żal ściska gdy widzi się pięknie rozmyte fale morskie lub rzek wykonane przez ludzi, którzy kreatywnie umią wykorzystać tą magię. Więc proszę o ebooka, abym i ja mógł do nich dołączyć….

  7. Czy mozna? i jak mozna uzyskac dziwne efekty lub zaskakujace w macrofotografi za pomoca czasu migawki
    takie jak:wydobycie – odbicie swiatla takiego ktore golym okiem jest malo widoczne a sprawia na fotografi zaskakujace wrazenie. Pozdrawiam i zycze dalszych sukcesow w tworzeniu wspanialego e-boka ktory w prosty i przyswajalny sposob na laika umysl
    uczy i przyswaja szybko tajemna wiedze Fotografi.

  8. Witam. Nie mam nastu lat, jestem w wieku bardziej, niż średnim, ale uwielbiam fotografowanie.Lubię e booki Pana Przemka – są bardzo przystępnie opracowane i bardzo pomagają w rozwijaniu mojej pasji fotograficznej. Proszę o e booka – wydaje mi sie , że poznanie tajników czasu migawki pozwoli mi na robienie cuuuudnych, zachwycających, a może nawet artystycznych zdjęć.

  9. Mnie bardzo podobaja się zdjęcia które pokazują ruch, np ktoś jedzie na rowerze i jest wyraznie uchwycona osoba a tło jest piękne rozmazane
    Takich właśnie zdjęć chcialabym się nauczyć robić. Serdecznie pozdrawiam. Gosia

  10. Witam serdecznie!Jestem fanką Pana strony.Wiele informacji jest dla mnie bardzo pomocnych w realizacji mojej pasji fotografowania.Jestem podróżującą emerytką ciekawą ludzi, ich życia codziennego, a także wszystkiego co nas otacza wokoło.Eksperymentuję w fotografowaniu, bawię się światłem, ale brakuje mi wiedzy i większego doświadczenia.
    _ Jeżeli chodzi o zagadnienie co chciałabym wiedzieć na temat robienia zdjęć z różnymi czasami migawki, to przede wszystkim chciałabym poznać zależności czasu otwarcia migawki/liczba przysłony/czułość filmu przy robieniu zdjęć w ruchu, ale także nieruchomych, robieniu zdjęć ze statywu, ale także z “ręki”,robieniu zdjęć przy świetle zastanym, a także dodatkowym itp.
    _ Jakie zdjęcia chcę robić ? – ogólnie rzecz ujmując – różne, rodzące zaciekawienie odbiorcy. Zdjęcia obiektów w ruchu w dzień i nocy,ruch zatrzymany, nocne miasta, pędzące samochody, rozgwieżdżone niebo, takie zdjęcia, aby sfotografować elementy niedostrzegalne gołym okiem.
    _ Dlaczego ja ? bo mimo upływu lat ciągle jestem żądna wrażeń, ciągle pragnę poznawać nowe, uczyć sie tego co jest jeszcze w zasięgu moich możliwości, aby przynosiło to radość nie tylko mnie, a także tym, którzy oglądają zdjęcia, które robię.
    Serdecznie pozdrawiam życząc sukcesów.

  11. Witam wszystkich fotografujących,myślę Przemku niech dostanie twoją nagrodę-jak się zgodzisz z moją opinią-najmłodszy uczestnik wchodzący ten piękny świat pokazywany fotografią.My”weterani”fotografii uczyliśmy się sami-aparat Smiena,fied,zorki ,czajka no i najlepszy Zenit – teraz mam Nikona ale jest sentyment do starych aparatów przy których trzeba było mocno myśleć został.Kto z młodych wie co to jest ciemnia fotograficzna?co to jest koreks?co to jest powiększalnik?zegar ciemniowy,wywoływacz… świat idzie do przodu,a nam zostaje sentyment i zazdrość ,ze teraz tak łatwo zrobić dobra fotografię-pozdrawiam jednak wszystkich fotografujących WYJATKOWYCH FOTOGRAFII życzy Marrog

  12. Witam,
    większość fotografujących ulega magii zamrażania ruchu, też tak miałem przed laty i stosowałem filtry szare o ND 400 i więcej. To wszystko daje fajne obrazy lecz brakuje mi w Twoim podręczniku rozprawki nt. zdjęć poklatkowych, ilustrujących np. wzrost kiełka fasoli i związanych z tym sztuczek ustawiania światła i tła nie wspominając o statywach. To jest jakby “odmrażanie” ruchu trwającego dziesiątki lub setki godzin. Wiem, że to dziedzina fot. przyrodniczej lecz mam nadzieję, iż taka fotografia tez mieści się w kręgu Twoich zainteresowań dot. “ruchu obiektów” fotografowanych.
    Pozdr.

  13. Ja cie. Tyle ludzi napisało co by chciało, że ja nie mam pojęcia co tu dodać. Wszystko co “przedpisacze” napisali i mnie interesuje, ciekawi, niepokoi oraz brak mi jeszcze wiedzy. Dlatego chciałbym być posiadaczem Twojej twórczości i móc się nią nacieszyć, uczyć i wdrażać w życie fotografa-amatora.

  14. Witam.
    Od jakiegoś roku zaczynam doceniać fotografie nocną. Moja córka ( 10 lat) trenuje taniec towarzyski a ja biegam po wszystkich występach i pokazach z aparatem. Niestety brak umiejętności kończy się często kiepskimi ujęciami. Wiedza którą przekazujesz jeśli chodzi o tancerzy ale i również dotycząca innych zagadnień zostałby by bardzo szybko sprawdzona w praktyce. Więc czekam na swoją szansę.

  15. Jestem pełen szacunku dla Pana działalności, chciałbym żeby i Pan był rad /od strony materialnej/.Proponuję omówienie zdjęć padającego deszczu i śniegu, burzy z piorunami. Są to trudne warunki, jak sobie radzić?
    Bardzo ciekawy był zestaw zdjęć fontanny z różnym czasem naświetlania chciałbym dokładniej się temu przyjrzeć ale nie mogę odszukać.
    Zawsze przepalam fotki kandelabrów. Jak uzyskać gwiazdki na latarniach,itp
    Marzy mi się taki podręcznik a raczej Vandemecum,
    który dla manuala bardzo krótko /np. w postaci tabeli/ podawałby ogólne, zalecane parametry dla danego tematu uzupełnione uwagami. Np. portret, krajobraz, zdjęcia pod słońce, pod wodą itp.
    Takie Vandemcum powinno mieścić się w kieszeni i mało ważyć bo i tak jest co nosić.
    Takie compedium ucieszy amatorów ale nie tylko…Z pozdrowieniami i życzeniami sukcesu.S

  16. Pstrykam zdjęcia od dłuższego czasu jednak dorosłam do nauczenia się robienia ich naprawdę. Chcę mieć kontrol nad tym co robię i jak robię.
    Ta strona to niemalże Biblia fotografii i pochłaniam ją ze zrozumieniem, w jakim pisane są tutejsze porady. Eksperymentuję wedle tego co tutaj przeczytam, oczywiście na miarę niedawno otrzymanego lepszego aparatu z możliwością własnych ustawień.
    Jeżeli chodzi o magię czasu migawki to ciekawi mnie jak robić ujęcia gdy pada deszcz, ale nie tylko? W praktyce zaistnieje jeszcze wiele różnych ujęć, które wymagają właściwych ustawień, aby były to ciekawe, artystyczne, dobre ujęcia? Jak sobie radzić z ustawieniami różnego czasu migawki a różnością fotografowanych scen? Właściwie pochłaniam wszystko i wszystko jest dla mnie cenne?
    Bardzo zależy mi na całym ebooku, aby zgłębić jak najwięcej.
    Pozdrawiam serdecznie… Teo

  17. Trudno mi podać kolejne tematy do opisania, ponieważ te wymienione dotyczą moich zainteresowań. Od kilku lat interesuje się fotografią i w Pana ebookach i artykułach znalazłem wiele podpowiedzi, pomocy lub inspiracji. szczególnie interesuje mnie fotografia nocna. Gdybym otrzymał ten ebook na pewno miałbym zajęte wiele wieczorów na jego lekturę i potem doświadczenia z fotografią.

  18. Witam. Lecę w lutym do Barcelony, a tam feeria barw i świateł wieczorami. Chciałabym przywieźć piękne foty z nocnej fontanny, oświetlonych zabytków,kolorowych ulic…Mam zamiar fotografować niezaleznie od pogody, nawet w deszczu(podobno to możliwe). A jak wrócę, może u nas spadnie śnieg…śnieg w świetle świateł… Pozdrawiam E.

  19. Witaj 🙂 moja fotografia ma rozne dzieje raz byla pozniej gdzies sie schowala ale w sercu pozostala nA zawsze i teraz znow powraca pragne robic zdjecia niepowtarzalne a takie wlasnie sa te ktore w kadrze zatrzymuja predkosc swiatla .. Chce poznawac fotografie od nowa pod kazdym wzgledem . Pozdrawiam

  20. Witam,
    interesowałoby mnie fotografowanie błyskawic, burzy. W analogu włączałam czas “B” i czekałam… A lustrzanka cyfrowa mi wariuje:)
    pozdrawiam
    Joana

    1. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za tak obszerne wypowiedzi. Jestem wdzięczny za poświęcony czas. Zwycięzcy zostali wybrani. Informację o tym umieściłem w osobnym wpisie Ebook o czasie migawki trafi do …

      Dziękuję też za pytania i pomysły na zawartość ebooka. Widzę już, że konieczne będzie jego uzupełnienie o dodatkowe materiały. Część z nich udało mi się już do niego wprowadzić (miałem odpowiednie zdjęcia), a o pozostałych napiszę w styczniu i zrobię z tego osobny materiał jako dodatek do niego.

  21. Witaj Przemku 🙂
    Czas migawki to jest jak napisałeś Magia i chciałbym poznać tajniki tej Magi dzięki Tobie bo Ty już opanowałeś to i chcesz się podzielić swym doświadczeniem z innymi i to się Ceni, niewielu jest ludzi którzy chcą podzielić się swoją wiedzą z innymi a Ty należysz do tych którzy chcą pomóc innym dając im swoją wiedzę i doświadczenie zdobyte ciężko przez lata pracy Dziękuję i Pozdrawiam

  22. Jestem zupełnie początkującą osobą, tajniki fotografii poznaję od podstaw, wykorzystując do tego Pana wiedzę, dzięki temu aparat powoli przestaje być dla mnie tajemnicą. Dziękuję

  23. Od najmłodszych lat interesuje się fotografowaniem ale nie mam pojęcia jak się zabrać do tego żeby zdjęcia wygadały jak Pana. moje zdjęcia są bez życia i często zamazane. ciekawi mnie jak robić dobre zdjęcia dzieci w ruchu a także różne krajobrazy i mikrofotografie pozdrawiam

    1. @Inez. dzięki za komentarz. Problem ze zdjęciami dzieci w ruchu wynika zazwyczaj z fotografowanie ze zbyt długim czasem migawki. Wtedy postać wychodzi zamazana. Aby skrócić czas naświetlania musisz albo dodać światła, otworzyć bardziej przysłonę obiektywu lub podnieść czułość ISO. O innych problemach i ich rozwiązaniach na pewno jeszcze będę pisał na blogu.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz