Czy chcesz dostać za darmo dostęp do kursu “Ekspozycja – klucz do nowych zdjęć”

Mam do rozdania pełny dostęp do kursu “Ekspozycja – klucz do nowych zdjęć”. Jeśli jesteś tym zainteresowana/zainteresowany, to zapraszam.

Napisz proszę w komentarzu, co tobie najbardziej by się przydało wiedzieć na temat ekspozycji i dlaczego chciałabyś/chciałbyś się tego nauczyć. Dlaczego w ogóle warto nauczyć się ekspozycji lub jakiego rodzaju zdjęcia chcesz lepiej robić. Albo napisz dlaczego właśnie ty powinnaś/powinieneś dostać kurs za darmo. Wśród osób, które umieszczą komentarz zostanie wybrany ten najciekawszy. Konkurs organizuję na tym blogu oraz na Facebooku. Tak więc dwie osoby zostaną obdarowane nowym kursem.

Zawartość kursu to:

Lekcja 1 – Na co wpływa ekspozycja i co dzięki niej możesz osiągnąć?
Lekcja 2 – Na co jeszcze wpływa ekspozycja?
Lekcja 3 – Przykłady wykorzystania różnych ustawień ekspozycji
Lekcja 4 – Jak światło tworzy obraz? Jak działa aparat fotograficzny?
Lekcja 5 – Jak aparat zbiera światło? Jak działa matryca aparatu?
Lekcja 6 – 3 składniki ekspozycji – Przysłona
Lekcja 7 – 3 składniki ekspozycji – Migawka i czas naświetlania
Lekcja 8 – 3 składniki ekspozycji – ISO
Lekcja 9 – Ściąga z ekspozycji
Lekcja 10 – Podążanie za światłem
Lekcja 11 – Pomiar światła
Lekcja 12 – Metody pomiaru światła
Lekcja 13 – Przekadrowanie
Lekcja 14 – Korekta ekspozycji
Lekcja 15 – Histogram cz.1
Lekcja 16 – Histogram cz.2
Lekcja 17 – Alarm prześwietleń
Lekcja 18 – Rozpiętość tonalna
Lekcja 19 – Tryby pracy aparatu
Lekcja 20 – Scenariusz postępowania
Lekcja 21 – Ekspozycja z lampą błyskową
Lekcja 22 – Bracketing i HDR

Zapraszam do udziału w konkursie. Odpowiedz na pytania lub jedno z nich:

  • Co tobie najbardziej by się przydało wiedzieć na temat ekspozycji i dlaczego chciałabyś/chciałbyś się tego nauczyć?
  • Dlaczego w ogóle warto nauczyć się ekspozycji lub jakiego rodzaju zdjęcia chcesz lepiej robić?
  • Dlaczego właśnie ty powinieneś/powinnaś dostać kurs za darmo?

Wybór osób, które otrzymają bezpłatnie kurs odbędzie się 22go listopada 2018 r. późnym wieczorem. Ogłoszenie wyników następnego dnia rano.
Przejdź niżej do pola komentarza i umieść odpowiedź. Nie zapomnij podać adresu email na wypadek wygranej. Jest on widoczny tylko dla mnie i tylko na potrzeby tego konkursu. Odpowiedź najlepiej napisz od razu. Serdecznie zapraszam.

Dziękuję za udział. Wyniki konkursu są podane we wpisie Wyniki konkursu związanego z kursem “Ekspozycja – klucz do nowych zdjęć”

26 komentarzy do “Czy chcesz dostać za darmo dostęp do kursu “Ekspozycja – klucz do nowych zdjęć””

  1. Od zawsze miałam mniejszy bądź większy problem z dostosowaniem przysłony i czasu naświetlania przy robieniu zdjęć. Raz zdjęcia wychodziły mi “płaskie” raz rozmazane, niedoświetlone. A chciałabym doszkolić się w tej kwestii, ponieważ mój kolega-fotograf rzucił mi wyzwanie fotograficzne, żeby trochę obudzić moją kreatywność. Jednak jeszcze gubię się trochę w tym temacie dlatego fajną opcją byłoby otrzymać ten kurs.

    1. Ekspozycja ! ciekawy temat który nie mogę jednak poprawnie z niej korzystać, mimo że dużo czytam na ten temat to jakoś mam problem z tym tematem. Fotografia moja jest różnorodna w tematyce, gdyż często robię zdjęcia do grup fotograficznych na FB w MBP i na UTW do wystaw i projektów. Mam aparat nikon 5100d i tu mnie najbardziej sprawia trudność ustawienia w złym świetle. Może ten kurs dałby mi możliwość więcej kreatywności na lepszą jakość zdjęć. Dziękuję i pozdrawiam.

  2. Jak należy wyeksponować w obrazie rzeczy najbardziej istotne. Jak utworzyć film z wybranymi fragmentami obrazu. Jak unikać błędów przy wykonywaniu ekspozycji w zdjęciach nocnych. Jak wykorzystać lustrzanki cyfrowe SONY (np. alfa 100) do wykonania dobrej ekspozycji.

    Pozdrawia
    Kazimierz

  3. Ja chciałabym się dowiedzieć o:
    – jaką ekspozycję trzeba ustawić w aparacie, żeby mieć pięknie “wyciągnięte” fale wracające na plaży, tak, żeby pojawiły się na linie;
    – jaką ekspozycję trzeba ustawić, żeby chmury też były tak ładnie wyciągnięte.
    Wiem, że potrzebne są do tego filtry szare, i mam je, ale nadal walczę o uzyskanie takich efektów. Fajnie by było, gdyby w Twojej książce pojawiły się też takie porady.

    Pozdrawiam serdecznie
    Basia

  4. Najbardziej chciałabym się tak nauczyć ustawiać ekspozycję, by pokazać treść, którą chce przekazać. Chciałabym tę wiedzę wykorzystać, by robić lepsze zdjęcia dziecięce, rodzinne oraz reportażowe do kroniki ochotniczej straży pożarnej. Wygrany w konkursie kurs przeczytam od deski do deski i wypróbuję wszystko na strażakach ochotnikach. Kurs za mogę otrzymać za darmo i moją pracę kronikarza też wykonuję za darmo, więc fajnie się to składa 🙂

  5. Witam….. chciałbym, mój kłopot to właściwie sfotografować czerwoną różę, aby kolory były naturalne. Panie Przemku będą u pana kalendarze na nowy rok? Pozdrawiam pana, Jerzy.

    1. Dla czerwonej róży, szczególnie takiej z aksamitną poświatą na części płatków, konieczne jest bardzo rozmyte światło. Może to być no wieczór z malutkim zachmurzeniem, nie przepuszczającym bezpośrednich promieni słonecznych, lub jasny pokój za firanką. Przysłonę ustawiasz tak, aby z całą pewnością w zakresie głębi ostrości znalazła się róża i nic więcej. cała reszta ma być rozmyta. Czas ustawi aparat, Robisz foto w formacie RAW i kolorki ustawiasz na dobrze skalibrowanym monitorze.
      Oczywiście korzystnym jest takie ustawienie ostrości, by żyłki płatków i listków róży były widoczne, ich ewentualne podświetlenie może dać efekt sztuczności.

  6. Odnośnie kursu o ekspozycji, wartościową rzeczą jest dla mnie dowiedzenie się, w jaki sposób obchodzić się z ekspozycją oraz jak uzyskać ciekawe efekty, które wpiszą się w kanion fotografii artystycznej bądź kreatywnej. Zaczęłam pracę z ludźmi przed (a właściwie za) obiektywem i chętnie doszkolę się i dowiem o nowych rzeczach.

  7. Światło to magia. Marzę, by zrobić takie magiczne zdjęcie , w którym kadr byłby czytelny a zarazem w jakiś sensie tajemniczy. Jeśli chodzi o mnie, to uważam że na spełnianie marzeń jest zawsze właściwy czas, pomimo jego upływu.
    Maria

  8. Interesują mnie zdjęcia tzw. nocne, robione ze statywu. Kiedyś robiłem ale w fotografii analogowej, nie wiem jak to się ma do cyfrowej, pozdrawiam.

  9. Szanowny Panie Przemysławie! Nie mógł Pan znaleźć właściwszej osoby ode mnie, Jestem dojrzałym amatorem fotografii która traktuję jako ciekawe uzupełnienie swojego wolnego czasu. A mam go trochę bo jestem na “stypendium ZUS-owskim” czyli emeryturze. I nareszcie mam szansę zgłębić tajniki fotografowania. A moje podstawy teoretyczne są ewidentnie niewystarczające . Pozdrawiam .Tadeusz

  10. Witaj Przemku, ja troszeczke bardziej szczegolowo (sorry nie mam polskich znakow) ja chcialbym opanowac ekspozycje eksteremalnie dlugie, dlatego doszkolic bym sie chcial z korzystania z filtrow szarych i polowkowych, kiedy dokonywac pomiaru ekspozycji i przy jakich filtrach jak odcinac swiatlo. Korzystam z kilku kalkulatorow (aplikacji w telefonie), mysle ,ze godnych polecenia , wiec moze i o innych aplikacjiach moglbym sie w tym kursie dowiedziec ktore by byly mi pomocne. Mam 55lat i jako nastolatek zaczolem przygode z fotografia, by po kilkudziesieciu latach do niej powrocic . Aplikacje z ktorych korzystam to Key Light Pro do ustawiania zasiegu mojej lampy reporterskiej, NDFilter Timer do obliczania czasu ekspozycji i doboru gestosci filtra, Exsate Golden Hour do planowania plenerow i ogolnego kalkulatora Photo Tools . Mam nadzjeje ,ze Twoj kurs pozwoli mi robic lepsze zdjecia technicznie na tyle dobre ,ze fotografia stanie sie moim zrodlem dochodu. Pozdrawiam serdecznie i do nastepnego Adam Ryszard

  11. Ekspozycja temat nie banalny
    Niewątpliwie wciągający i bardzo fajny.
    Co ustawić? czy przysłonę? czas naświetlenia a może czułość?
    Tak by w zdjęciu pokazać mą pasję i do fotografii miłość.
    Dlatego chcę się z tego kursu jak najwięcej nauczyć.
    By bezsensu z aparatem się po różnych plenerach nie włóczyć.
    Z przymrużeniem oka się okazja nadarza 🙂
    By adresat wskazał na autora tego komentarza 🙂

  12. Witam. Kocham fotografię, zdjęcia i to co pokazują. Jaką mają w sobie magię. Jak potrafią zatrzymać nasze wspomnienia, które nierzadko są dla nas bardzo ważne. Dlatego kurs “Ekspozycja – klucz do nowych zdjęć” pomoże mi robić lepsze zdjęcia pod względem technicznym.
    Tak aby miały w sobie to coś i zatrzymywały wzrok na dłużej.
    Miałam kursy od Pana, myślę że i ten tak samo przedstawia kluczowe wiadomości w sposób prosty i przejrzysty. Ekspozycja to temat, który chciałabym zgłębić i za pomocą rożnych parametrów uzyskać ciekawy obraz. Myślę ze ten kurs mi w tym pomoże. Pozdrawiam 🙂

  13. Temat ekspozycji to temat rzeka bo niby po wielu testach mozna dojsc do wszystkiego samemu lub znalezc informacje u pana google .
    Zawsze czegos nowego sie dowiaduje czytajac publikacje na ten temat ale umykaja one z mojej pamieci np : jaka ekspozycja jest prawidlowa aby zatrzymac smugi sniegu, jak dlugo naswietlac noca aby nie fajny efekt swiecacych lamp, jak powinna sie zmieniac ekspozycja przy zastosowaniu filtrow na lampy itd
    Chciałabym wiedzieć wszystko czego mogę się nauczyć od profesjonalistów jednakże korzystam tylko z tego co mogę mieć za darmo z internetu.
    Jestem mama trojki dzieci ,cieszę się każdą godziną jaką mam dla siebie i chociaż nigdy nie będę mieć profesjonalnego sprzętu a jedynie zwykla lustrzanke ( przy trojce dzieci mam spore wydatki) to uwielbiam robic fotki i cieszyć się jak komuś podoba się.
    Kazda chwile spedzam w necie na doszkalaniu swoich umiejetnosci.

  14. Bogusław.
    O ekspozycji decyduje światło, czas naświetlania, przysłona i ISO. Biorąc to pod uwagę dobrze byłoby odpowiedzieć na problem dostosowania czasu otwarcia migawki i przysłony do ilości dostępnego światła. Również jak poszukać “idealnego trójkąta” – czas, przysłona ISO. Ale może też trzeba zwrócić uwagę na odczyt histogramu celem nie “przepalania” zdjęć. Z innych tematów to ostrość zdjęć bez statywu i odpowiednia głębia ostrości.

  15. Dobry wieczor Przemku, chcialbym otrzymac kurs poniewaz wywodze sie jeszcze z czasow fotografii analogowej , wiec rozumiem zasady naswietlania materialu swiatloczolego (sorka ale nie mam polskich znakowW), ale nie mam pelnej wiedzy i umiejetnosci obsugi cyfrowych aparatow pozwzwalajcych panowac nad ekspozycja szczegolnie ta ekstremalnie dluga. Nauczyc tez chcialbym korzystac z filtrow szarych i polowkowych i kidy dokonywac pomiaru ekspozycji przy ich urzywaniu.
    Chcialbym rowniez opanowac sposoby separacji tematu przy mieszanych zrodlach swiatla, poczynilem juz kilka udanych prob , ale nistety nie jet to powtarzalne dlatego potrzebuje tego kursu. Mam 55 lat i potrzebuje rowniez motywacji , by po ciezkim dniu pracy wziasc aparat do reki albo zasiasc przed kompem do edycji, a taki kurs napewno bardzo motywuje i narzuca zadania i cele wiec napewno jet to dla mnie kurs. Kozystam rowniez z kilku kalkulatorow (aplikacje na telefonie) do swiatla blykowego mocy i zasiegu jest to KeyLightPRO, do planowania plenerow Exsate Golden Hour , i z ogolnego kalkulatora Photo Tools, Moze dzieki kursowi bede umial wpelni je wykorzystac aby uzyskac takie zdjecia jakie zaplanowalem a ni takie jakie mi wyszly, pozdrowienia z Holandii Adam Ryszard

  16. Ekspozycja to nie zło.
    Ekspozycja to jest to !

    Zdjęcia dobrze naświetlenie,
    To jest moje dziś marzenie.

    Czas otwarcia krótki, długi,
    Ja się już w tym wszystkim gubię.

    Chcę odkrywać świat na nowo.
    Nie odpuszczę, daję słowo.

    Będę lepszym fotografem,
    Jeśli się na kurs załapię.

    Chcę pogłębiać swoją wiedzę,
    Jak się uczyć to od Ciebie.

    Może wierszyk był zbyt krótki,
    Lecz już lecę robić fotki.

    Pozdrawiam

  17. Przemku.
    Jako facet w słusznym już wieku, postaram się odpowiedzieć dość konkretnie na Twoje pytania.
    Po spisie treści kursu widzę kompendium wiedzy z ekspozycji i choćby z tego powodu warto coś takiego mieć, (no i jest to kurs, a nie e-book, czyli inna forma przekazu wiedzy). A mnie najbardziej, poza całą tematyką, zainteresują:
    Zagadnienia z doboru ISO – niby proste, istnieje od zawsze, ale… to “ale” chciałbym poznać. Bo ustawienie ISO na “auto” nie zawsze daje nam efekt jakiego byśmy oczekiwali.
    Przekadrowanie – kiedy warto z tego korzystać, a kiedy i dla jakich warunków, aby zrobić dobrą fotografię, jest to niezbędnie konieczne?!
    Scenariusz(e) postępowania… “e” w nawiasach to mój dodatek. Czy jest jeden jedyny i słuszny, czy wiele różnych w zależności od warunków.
    Drugie pytanie, jego pierwsza część, to pytanie z rodzaju retorycznych. No, bo dlaczego warto w ogóle się uczyć…? Druga część pytania – uwielbiam plener, plener w każdym wydaniu, miasto (również nocą), wieś, woda (rzeki, jeziora, morze), góry i lasy, wszystkie pory roku… rozwijać tą myśl? Chyba nie muszę.
    Ostatnie pytanie – hmm, I co tu napisać? Nie podejrzewam, aby to było najistotniejsze w Twoim konkursie. Skromnie przemilczę 😉

    pozdrawiam
    Robert

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz