Niewątpliwie fotografowanie to z jednej strony wiedza jak technicznie wykorzystać aparat fotograficzny, a z drugiej to sztuka obserwacji i układania fotografowanych obiektów w kadrze. Trzeba zadecydować, co ma się w nim znaleźć, a co nie.
Dzisiaj chcę napisać trochę właśnie o tej drugiej dziedzinie. Robiąc zdjęcia, trzeba w kadrze wszystko dobrze ułożyć. Uwydatnić to, co istotne i schować to, co nie jest potrzebne. To chowanie możesz zrealizować za pomocą płytkiej głębi ostrości, rozmazaniem za pomocą długiego czasu naświetlania (jeśli nieistotne obiekty są w ruchu). Możesz też tak wykadrować zdjęcie, by były one poza kadrem.
Niechciane elementy w kadrze
Często jednak w ferworze fotografowania, początkujący fotograf wcale nie zauważa, że jakiś niechciany element pojawił się w kadrze. Widzi to dopiero w domowym zaciszu, kiedy wyświetla zdjęcie na ekranie komputera. Nie jest to nic nienaturalnego. Po prostu na początku drogi fotograficznej nie masz wyćwiczonego “wzroku”. To normalne. Sam tak miałem i jeszcze czasami mam. Dlatego warto ćwiczyć obserwowanie i wychwytywanie wzorców z otoczenia.
Aby to zrobić, możesz posłużyć się ćwiczeniem na minimalizm. Polega to na tworzeniu takich ujęć, na których jest minimum obiektów.
Ćwiczenie na minimalizm
Weź więc aparat z teleobiektywem i zacznij szukać minimalistycznych kadrów. Teleobiektyw z racji tego, że ma wąski kąt widzenia, ułatwi Ci „wycinanie” fragmentów z otoczenia.
Szukaj więc obiektów lub ich fragmentów na jednolitym tle. Mogą być też różne kształty, powtarzające się wzory, cienie itp. Patrz przez wizjer lub włącz podgląd obrazu w aparacie i zobacz różnicę między tym, co w wizjerze, a tym, co widzą „szerokokątne” oczy.
Selektywna obserwacja
W ćwiczeniu chodzi o to, byś zaczął/zaczęła selektywnie obserwować otaczającą Cię rzeczywistość. Patrzeć i zauważać, co z tego, co Ciebie otacza, Cię porusza i starać się na zdjęciu pokazać tylko to. W tym ćwiczeniu cała reszta jest nieistotna. Skoncentruj się na jednym. Nie rozpraszaj uwagi obserwatora pokazywaniem wszystkiego.
To wcale nie jest takie proste. Bo z jednej strony wybierasz to, co ma być na zdjęciu. Jednocześnie jednak analizujesz kadr, czy tylko to tam jest. Czy czasem nie ma w kadrze czegoś obcego.
Jak już to wyćwiczysz, zacznij dodawać kolejne elementy i kolejne. Mistrzowie potrafią w kadrze pokazać ciekawie wiele elementów. Warto do tego dążyć, ale na początek zacznij od eliminowania. Nie komplikuj kadru. Upraszczaj. Upraszczaj. Upraszczaj.
Udanych zdjęć.
Przykładowe zdjęcia
Ostatnie wpisy w kategorii - Fotografia
- Z jakim czasem fotografować wodospad? - porównanie od 1/8000 do 8 sekund - 29.08.2024
- Jak i kiedy fotografować Perseidy - 12.08.2024
- Motyle w naturalnym świetle - zdjęcia i poradnik - 9.07.2024
- Sekrety fotografowania zachodów słońca - przewodnik ze ściągą do pobrania - 5.07.2024
- Jak fotografować na wakacjach i przywieźć piękne kadry? - 18.06.2024
- Nowa listwa LED do malowania światłem - liniami lub kropkami - 12.06.2024
- Zagęszczanie perspektywy za pomocą długiej ogniskowej - 10.06.2024
Dobry pomysł na minimalizm. Zawsze musimy ćwiczyć patrzenie fotograficzne.
Dzięki za komentarz. Im częstsze ćwiczenia, tym szybciej i łatwiej o lepsze kadry.