Zachód słońca nad jeziorem z pomostem na pierwszym planie.

Nie wiesz, jak opisać zdjęcie? AI zrobi to za Ciebie

Publikując zdjęcia w Internecie, warto je opisywać z kilku powodów. Sam nie zawsze to robię, ale to nie oznacza, że nie warto. Po pierwsze są osoby niedowidzące i wtedy taki opis jest im bardzo pomocny. Przeglądarki internetowe odczytują ten opis, że znacznika „alt”, który wchodzi w skład komendy umieszczającej zdjęcie na stronie internetowej. Poza tym opisy zdjęć ułatwiają identyfikację ich przez wyszukiwarki i jeśli zależy Ci na tym, by Twoje zdjęcia były wyświetlane w wynikach wyszukania, to taki opis na pewno pomoże.

Jeśli Ci się nie chce wymyślać kolejnego opisu, bo nie musi to być przecież coś ekscytującego, to możesz wykorzystać do tego sztuczną inteligencję. Zobacz przykład.

Skorzystałem dzisiaj z Barda od Googla https://bard.google.com.

Bard - dodawanie zdjęć z pola komendy

Po lewej stronie od pola do wprowadzania komend jest ikona do przesyłania zdjęć. Przesłałem poniższe i wprowadziłem komendę: Stwórz opis “alt” do tego zdjęcia.

Zachód słońca nad jeziorem z pomostem na pierwszym planie.

Zobacz poniżej, co otrzymałem.

Opis “alt” dla zdjęcia:

Zdjęcie przedstawia zachód słońca nad jeziorem. Słońce zachodzi za horyzontem, malując niebo na różowo i fioletowo. Na pierwszym planie widać pomost wcinający się w jezioro. Na niebie widać kilka chmur, a tafla jeziora jest spokojna i odbija kolory nieba.

Dodatkowe informacje:

 • Autor: P. Oziemblewski
 • Źródło: Fotografia DlaCiekawych.pl
 • Lokalizacja: Chodzież, Wielkopolska, Polska
 • Data: 5 lutego 2024, 9:43 CET

Przykłady opisów “alt”:

 • Zachód słońca nad jeziorem z pomostem na pierwszym planie.
 • Piękne, różowo-fioletowe niebo o zachodzie słońca nad jeziorem.
 • Spokojna tafla jeziora odbija kolory zachodzącego słońca.
 • Fotografia P. Oziemblewskiego zatytułowana “Zachód słońca nad jeziorem”.
 • Zdjęcie zrobione w Chodzieży w Wielkopolsce w Polsce.

Opis “alt” powinien być krótki i zwięzły, ale jednocześnie zawierać wszystkie niezbędne informacje o zdjęciu. Powinien on również być zgodny z treścią zdjęcia i nie wprowadzać użytkownika w błąd.

Pamiętaj, że opis “alt” jest ważny dla osób niedowidzących i korzystających z czytników ekranu. Dzięki niemu te osoby mogą “zobaczyć” zdjęcie, mimo że nie mogą go zobaczyć gołym okiem.

Inne opcje:

Możesz również dodać do opisu “alt” bardziej szczegółowe informacje o zdjęciu, takie jak:

 • Rodzaj jeziora (np. jezioro polodowcowe, jezioro rynnowe).
 • Rodzaj pomostu (np. drewniany pomost, metalowy pomost).
 • Obecność innych obiektów na zdjęciu (np. łodzie, ptaki, drzewa).
 • Warunki pogodowe (np. słonecznie, pochmurno, deszczowo).

Możesz również dodać do opisu “alt” swoje własne wrażenia i odczucia związane ze zdjęciem.

Ważne:

Pamiętaj, że opis “alt” nie powinien być zbyt długi ani szczegółowy. Powinien on zawierać tylko najważniejsze informacje o zdjęciu.

Mam nadzieję, że ten opis “alt” jest pomocny.

Jak widzisz, Bard nie tylko opisał, co jest na zdjęciu, ale również odczytał i zinterpretował znak wodny na nim umieszczony. Wskazał również lokalizację i podał datę. Ta jednak jest datą bieżącą, a nie datą zrobienia zdjęcia. Jak widać, jeszcze nie potrafi czytać danych EXIF, gdzie jest w tym przypadku data jego wykonania. Trochę też nafantazjował, bo wcale tego zdjęcia nie nazwałem “Zachód słońca nad jeziorem” i wcale nie jest to zachód, tylko wschód słońca.

Ps. Dla testu wrzuciłem jeszcze drugie zdjęcie z ciemną sylwetką na tle zachodzącego słońca. Bard na pytanie, co jest na zdjęciu, odpowiedział: „Nie mogę jeszcze pomagać w przetwarzaniu zdjęć osób”. Pewnie i lepiej.

Jednej strony to mnie zachwyca, że są obecnie takie możliwości. Z drugiej jednak jest to trochę przerażające. A Ty co o tym myślisz?

Aktualizacja 2023.02.12 – AI od Googla zmieniło się na Gemini
https://gemini.google.com/app

4 komentarze do “Nie wiesz, jak opisać zdjęcie? AI zrobi to za Ciebie”

 1. Gdy sztuczna inteligencja robi opis to o jego szczegółowości i jakości może wypowiedzieć się tylko twórca. 🙂 Pewnie za 10 lat gdy zasoby językowe jeszcze się zwiększą opisy będą jeszcze ciekawsze i akuratne. Tak się złożyło ,że dwie doby wstecz zaprezentowano mnie coś odwrotnego (możliwości). Wpisałem swoją potrzebę – chciałem dostać różę na zielonym tle z kroplami rosy – i taką dostałem !.Różnica polegała na tym, że płatki były alabastrowo gładkie bez żyłkowania na płatkach i na listkach. Myślę teraz czy gdybym podał bardzo szczegółowy opis róży to IA wytworzyła by i te dodatkowe elementy. Sztuczne zdjęcie było przyporządkowane sztywnej regule oświetlenia z jednego kierunku. Czyli cienie były prawidłowo przyporządkowane regule. Wydaje się że sztuczna inteligencja w jakiś sposób buduje drugi równoległy nurt dla sztuki. Podobny do obecnie wykonywanych przeróbek w programach graficznych własnych zdjęć. Śmiem zawalczyć o tzw prawdziwość materiałów pierwotnych – nie wolno dotykać zdjęć po naciśnięciu spustu migawki.
  Zarzucono mi natychmiast- przecież zdjęcie już w aparacie jest przetworzone i dostajemy JPG .Wierne jest TYLKO to wykonane w RAW. Ale gdy zapytamy twórców od tzw cyfry to powiedzą że i tu działają odpowiednie algorytmy. Czysta fotografia to jest przeniesienie wizerunku na jakiś nośnik. Kiedyś to było kolodium później suchy nośnik na kliszy a teraz matryca zbudowana z komórek zamieniających padające światło na zapis cyfrowy na kartach pamięci. Kiedyś panowało przekonanie że wielokrotne kopiowanie nie zmienia obrazu. Teraz wiemy że zmiany następują.
  Człowiek zawsze chce posiadać wzorzec i wszystko przyrównywać do niego. Może powstanie jakiś wzorzec w fotografii. Wtedy by było wiadome ,że każda zmiana od niego nazwana by była przeróbką. A tak wszystko co wykonujemy posiada właściwą wartość estetyczną/artystyczną ocenianą TYLKO przez twórcę. Zakończenie przetwarzania i jego zakończenia określa też TYLKO wykonawca. Fotografia podobnie jak obraz musi mieć ostatnie pociągnięcie pędzla.
  https://www.bing.com/search?toncp=0&q=Bing+AI&showconv=1

  1. Jacku dziękuję za komentarza. Obrazy tworzone przez AI budzą wiele wątpliwości co do “autora” tego obrazu. Spotkałem się już z wystawą pewnej artystki, która pokazywała wydruki grafik zrobionych za pomocą sztucznej inteligencji, nie dając żadnej adnotacji o tym na swojej wystawie. Na pewno sporo się napracowała, by odpowiednio zdefiniować zapytanie, by wytworzyć pliki źródłowe, je powiększyć i dopracować w programie graficznym. Niemniej takie postępowanie budzi kontrowersje, ale na razie żadnych prawnych analiz w tym temacie nie ma. Wiem natomiast, że są prowadzone prace, by obrazy generowane przez AI miały jakąś sygnaturę, która będzie dawała możliwość odróżnienia, czy dany obraz to coś stworzonego przez człowieka, czy przez AI.

   1. AI uczy sie i generuje obrazy na podstawie prac/obrazów z internetu, więc ta wystawa to kradzież własności intelektualnej innych artystów.

    1. Oczywiście kradzież własności intelektualnej artystów powinna być ukarana. Natomiast to wszystko nie jest takie proste. Jeśli np. taki Rembrandt wymyślił sobie swój charakterystyczny sposób oświetlania modeli, to jeśli teraz ten rodzaj oświetlenia zastosuję do swoich zdjęć, to będzie to kradzież własności intelektualnej, czy inspiracja? Przecież wielu fotografów stosuje ten rodzaj oświetlenia, nie wymyślili sobie tego sami, podpatrzyli z obrazów mistrza i raczej nie uważają, że coś kradną. Czy jeśli człowiek uczy się na obrazach i zdjęciach innych osób, to jest OK, a jak to robi AI to już nie? Gdzie jest inspiracja, a gdzie już kradzież? Czy da się to jednoznacznie określić bez wnikania w konkretną sytuację? Takie mnie naszły pytania.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz