Jeśli robisz zdjęcia aparatem kompaktowym, to po pewnym czasie zapragniesz aparatu, który będzie dawał więcej możliwości. Chociażby mniejsze szumy przy wysokich czułościach. Dzięki temu otwiera się świat tematów związanych z małą ilością światła oraz świat zamrożonego ruchu. Takie możliwości dają lustrzanki cyfrowe. Nie będę ich opisywał, bo już ktoś to zrobił na stronie Jak wybrać lustrzankę cyfrową?. W przystępny sposób, z przykładami typów dowiemy się tam co to jest i jakimi parametrami różnią się lustrzani amatorskie, półprofesjonalne i profesjonalne.
Od tego roku, a w zasadzie od września można przyglądać się nie tylko lustrzankom cyfrowym, ale również systemowi Micro 4/3. Jest to taki aparat “kompaktowy” z wymienną optyką inaczej, taka lustrzanka cyfrowa bez lustra. Bardzo mnie ten system zainteresował i będę mu się mocno przyglądał. Pierwszy aparat w tym systemie zaprezentował Panasonic, pokazując model G1. W zasadzie, to będę czekał na zapowiadany kolejny model, który ma się ukazać w przyszłym roku, i ma posiadać dodatkowo funkcję filmowania w jakości HD. Daje to potencjalną możliwość robienia zdjęć w rozmiarze HD z prędkością 25 klatek na sekundę. Bez problemu wtedy sfotografujemy np. kroplę odrywającą się z niedokręconego kranu, czy topniejącego sopla lodu. Poczekamy, zobaczymy.
Ostatnie wpisy w kategorii - Różne
- I król rzekł: "Co za fantastyczna maszyna!" - film dokumentalny do obejrzenia - 20.06.2024
- Radosnych Świąt Wielkanocnych - 27.03.2024
- Jak wykorzystać luksomierz jako światłomierz do zdjęć? - 21.03.2024
- Ile powinien kosztować kurs „Ekspozycja - klucz do nowych zdjęć”? - 5.02.2024
- Nie wiesz, jak opisać zdjęcie? AI zrobi to za Ciebie - 5.02.2024
- Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2024 - 22.12.2023
- Zakaz fotografowania - Już nie sfotografujesz każdego mostu - 16.10.2023
Witam.
Chociaż fotografotuję amatorsko, to czasami drażni mnie jakość zdjęć z kompaktów. Lustrzanki są jednak duże i nieporęczne. Właśnie dlatego zainteresował mnie system Micro 4/3 i Lumix DMC G1. To byłoby coś dla mnie. Ciekawe tylko, jakie będą polskie ceny tego cacka. Amerykańskie ceny to: za aparat w zestawie z obiektywem Lumix G Vario 14-45 mm f/3/5-5.4 Mega O.I.S. (stabilizacja obrazu) – ok. 800$.
Byłabym wdzięczna za kontynuowanie tematu.
Na pewno będę kontynuował przyglądanie się systemowi Micro 4/3. Główny jego minus w porównaniu np. do oferty Canona, czy Nikona, to mała liczba obiektywów. W przyszłym roku ma się w tym systemie pojawić obiektyw o zakresie 14-140 czyli 28-280mm w przeliczeniu na film 35mm. Jest to już ciekawa propozycja. Jak do tego jeszcze dorobią obiektyw bardziej szerokokątny, to już byłby całkiem przyzwoity zestaw.