Darmowy poradnik Fotografia dla ciekawych został napisany z myślą o tych, którzy lubią trzymać w ręku aparat fotograficzny, lubią go używać, chcą się w tym doskonalić i robić więcej udanych zdjęć – zdjęć które robią wrażenie.
Umieściłem w nim podstawowe informacje przeznaczone dla początkującego fotografa. Przeczytasz w nim więc o kompozycji obrazu, o naświetlaniu oraz o uzyskiwaniu ostrych zdjęć. Znajdziesz też przykłady, które mam nadzieję zachęcą cię do podjęcia własnych prób. Jeśli coś z opisanych tematów bardziej Ciebie zainteresuje, to w ebooku znajdziesz linki do dodatkowych materiałów.
Aby otrzymać ten oraz inne poradniki i materiały związane z fotografią zapisz się na newsletter:
Wpisz:
Szanuję twoją prywatność. Sprawdź moją Politykę Prywatności.
Tytuł: Fotografia dla ciekawych
Podstawy fotografii – poradnik dla początkujących
Autor: Przemysław Oziemblewski
Data wydania drugiego: 2019/03
Stron 67
Format: publikacja elektroniczna (plik PDF)
Możesz ją wydrukować lub czytać i przeglądać np. na ekranie komputera i tabletu.
Oddaję w Twoje ręce odnowioną i rozszerzoną wersję ebooka. Pierwsza edycja miała swoją premierę 1 maja 2006 roku. Prawdopodobnie był to pierwszy polski ebook o fotografii. Nowa wersja została zmieniona oraz rozszerzona o nowe treści i zdjęcia.
Spis treści poradnika
- Wprowadzenie 5
- Dlaczego warto robić zdjęcia 7
- Sprzęt fotograficzny 8
- Aparat fotograficzny 8
- Podstawowe składniki aparatu 9
- Dodatkowe wyposażenie i akcesoria fotograficzne 10
- Światło 13
- Jak cień ukazuje przestrzeń 13
- Kompozycja 17
- Wielkość obiektu 17
- Kompozycja centralna 19
- Kompozycja symetryczna 20
- Reguła trójpodziału 22
- Obramowanie 24
- Linie prowadzące 26
- Ekspozycja i jej składniki 28
- Co to jest ekspozycja 28
- Co to jest przysłona i na co ma wpływ 29
- Jakie wartości może przyjąć przysłona 31
- Co to jest czas migawki i na co ma wpływ 32
- Jakie czasy naświetlania możesz ustawić w aparacie 33
- Co to jest ISO i na co ma wpływ 35
- Jaka jest skala zmian ISO 36
- Tematy i techniki fotografowania 37
- Wschody i zachody słońca 37
- Co fotografować? 37
- Jak naświetlać? 41
- Sprzęt 44
- Panoramowanie, czyli zdjęcia obiektów w ruchu 45
- Bokeh – magiczne kółeczka w tle 47
- Wschody i zachody słońca 37
- Błędy w fotografii 49
- 15 powodów dlaczego zdjęcie nie jest ostre 49
- Jakie są przyczyny braku ostrości 49
- Źle dobrany punkt ustawiania ostrości 50
- Poruszenie w czasie robienia zdjęcia 52
- Czerwone oczy. Komu je dasz? 54
- Skąd to się bierze? 54
- Kiedy powstaje? 54
- Jak redukować? 55
- 15 powodów dlaczego zdjęcie nie jest ostre 49
- 15 ćwiczeń, wyzwań i inspiracji fotograficznych 57
- Na zakończenie 67
Opinie czytelników
Stworzyłeś i opublikowałeś wyśmienite, wyjątkowo przejrzyste opracowanie podstaw fotografii. Trudno o równie przystępne wprowadzenie w arkana, na dodatek udostępniane charytatywnie. Stanowi ono asumpt do uczynienia fotografowania działaniem w pełni świadomym, ponieważ ułatwia przeniesienie ze sprzętu na człowieka odpowiedzialności za efekt końcowy. Nie jest to mechanistyczny przepis na ciasto, lecz przewodnik napisany z zaraźliwą pasją i zaangażowaniem oraz ponadprzeciętnymi zdolnościami popularyzatorskimi. Każdy Twój wers świadczy, że to osoba zwraca się do osoby, co w połączeniu z lekkością pióra czyni lekturę przyjazną dla użytkownika. Wiedza przekazywana jest w sposób przemyślany i rzekłbym… wysublimowany, a odpowiednie pomoce graficzne sprawiają, że czytelnik błyskawicznie pojmie i przyswoi choćby takie pojęcia jak: ekspozycja, zasada trójpodziału, czy bokeh. Pomimo dostępności w sieci mnóstwa filmowych tutoriali na niezliczone tematy, wielu ludzi (do których się zaliczam) dostrzega także siłę słowa pisanego i sugestywność nieruchomego obrazu. Z pewnością będę rekomendował ów poradnik każdemu zainteresowanemu samą fotografią, jak i jej popularyzacją. „Niech fotografia sprawia ci radość” to słowa wieńczące tekst i wiernie oddające jego ducha, a same w sobie śmiało mogłyby stanowić tytuł.
Ze swej strony chciałbym Cię namówić do dalszego wykorzystania potencjału i stworzenia w tej samej konwencji poradnika odnośnie, nie mniej ważnej dla fotografa, obróbki plików – wywoływania RAW.
Świetna robota.
Grzegorz Jarosiewicz
[…] Od pierwszych akapitów poradnika widać wyraźnie, że grupą, do której kierujesz swoje słowa to początkujący fotoamatorzy, w tym tacy, którzy krótko mieli dotąd w rękach swój aparat, ale i ci, który jakiś sprzęt mieli już dłużej, ale brakowało im przyjaznego wsparcia. Twój poradnik (ebook) takim wsparciem jest. Bez denerwującego mentorstwa, czasem spotykanego w niektórych poradnikach. Bez posługiwania się żargonem zawodowym fotografów, który początkującym może się wydawać obcym językiem, czasem wręcz drażniącym, bo dającym czytającemu odczuć jego niską „pozycję w stadzie”. Masz Przemku dobry, lekki styl pisania. Poradnik przeczytałem „jednym tchem”. W Twoich słowach daje się wyczuć, że jesteś, nie belfrem, a przyjacielem. […] [cała recenzja]
Jan Fuhrmann
W fotografii można znaleźć, moim zdaniem, dwa kierunki – jeden bardziej teoretyczny, a drugi bardziej praktyczny. Teoretycy rozwodzą się na temat filozofii fotografowania, pokończyli uczelnie artystyczne i wydaje im się, iż zjedli wszystkie rozumy i są uprawnieni do przebywania na Olimpie Fotograficznym. Osobiście wolę praktyczniejsze podejście i przebywanie gdzieś u podnóża Olimpu, wśród zwykłych zjadaczy chleba. Poradnik napisany przez Przemysława Oziemblewskiego zaliczam do tej drugiej grupy, która jest mi bardzo bliska z racji wieloletniego kontaktu z fotografią. Autor postawił sobie jako cel napisanie poradnika dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z fotografią. Moim zdaniem cel ten został osiągnięty. W poradniku zawarto wszystkie niezbędne elementy, jakie mogą się przydać tym, którzy po raz pierwszy wzięli aparat do ręki. Mogą z niego skorzystać także ci, którzy już coś wiedzą i chcą sobie zdobytą wiedzę uporządkować i utrwalić. Dla takich czytelników Autor wprowadził bardzo przydatne linki do innych pozycji tematycznych. […] [cała recenzja]
Zenon Jędrzykiewicz
Bardzo fajny poradnik dla zaczynających swą przygodę z fotografią. Dużo celnych wskazówek, przykładów i porad. Myślę , że zieloni w tym temacie sporo się nauczą. Oprócz sprzętu istotne są jego ustawienia znajomość i możliwości jakimi dysponuje . Martwi mnie jednak, że coraz więcej ludzi rezygnuje z aparatów na rzecz tych w telefonach. Ja jednak wolę nawet prosty aparat kompaktowy od tego w telefonie. Pozdrawiam serdecznie i proponuję dalej tworzyć poradniki.
Jakub Malczyk
Przemku. Powiem tak! Zrobiłeś kawał dobrej roboty. Na prawdę poznawanie fotografii z Twoim poradnikiem to czysta przyjemność!
Anita
Poradni bardzo dobrze napisany. Przejrzysty. Dobra podstawa dla osób zaczynających pierwsze kroki w fotografowaniu. Pozdrawiam serdecznie.
Kasia
Ebook pobrany. Rewelacyjna dawka w wiedzy z zakresu fotografii dla początkujących. Książka napisana w przystępny i ciekawy sposób.
Dawid
Bardzo serdecznie pozdrawiam i dziękuję za Pana pracę. Właśnie czegoś takiego szukałem od dłuższego czasu. Prosto i na temat. Super.
Krzysztof
Dziękuję bardzo za materiały, które pozwolił Pan mi udostępnić. Jestem dopiero co początkującą osobą w tej przygodzie. Na razie zgłębiam podstawy i Pana poradnik bardzo mi się przydaje. Bardzo się ucieszyłam, że jest taka możliwość rozwijania wiedzy i pasji jak Pana inicjatywa oraz wsparcie. Podzieliłam się też tym poradnikiem z moją córką, która również uczy się robić zdjęcia. Pozdrawiam serdecznie,
Ela Ulman
Zaczynałem fotografować w czasach analogowej zorki, potem zenit itd. Szkoda że wtedy nie było takiego fajnego poradnika. Mnie obecnie najbardziej interesują kreatywne poruszenia, wielokrotne ekspozycje i bokeh. Szczególnie inspirują mnie foto pani Magdy Wasiczek. Uważam, że dla początkującego fotografa ale i nie tylko poradnik jest bardzo pomocny, szczególnie ze względu na zwięzłą treść bez przynudzań i zbędnych dłużyzn. Jest tak jak trzeba TAK TRZYMAC. Pozdrawiam i życzę udanych kadrów bez liku.
Marcin Zengel