Darmowy poradnik Fotografia dla ciekawych został napisany z myślą o tych, którzy lubią trzymać w ręku aparat fotograficzny, lubią go używać, chcą się w tym doskonalić i robić więcej udanych zdjęć – zdjęć, które robią wrażenie.
Umieściłem w nim podstawowe informacje przeznaczone dla początkującego fotografa. Przeczytasz w nim więc o kompozycji obrazu, o naświetlaniu oraz o uzyskiwaniu ostrych zdjęć. Znajdziesz też przykłady, które mam nadzieję, zachęcą cię do podjęcia własnych prób. Jeśli coś z opisanych tematów bardziej Ciebie zainteresuje, to w ebooku znajdziesz linki do dodatkowych materiałów.
Aby otrzymać ten oraz inne materiały związane z fotografią zapisz się na newsletter:
Wpisz:
Szanuję twoją prywatność. Sprawdź moją Politykę Prywatności.
Tytuł: Fotografia dla ciekawych
Podstawy fotografii – poradnik dla początkujących
Autor: Przemysław Oziemblewski
Data wydania drugiego: 2019/03
Stron 67
Format: publikacja elektroniczna (plik PDF)
Możesz ją wydrukować lub czytać i przeglądać np. na ekranie komputera i tabletu.
Oddaję w Twoje ręce odnowioną i rozszerzoną wersję ebooka. Pierwsza edycja miała swoją premierę 1 maja 2006 roku. Prawdopodobnie był to pierwszy polski ebook o fotografii. Nowa wersja została zmieniona oraz rozszerzona o nowe treści i zdjęcia.
Spis treści poradnika
“Fotografia dla ciekawych”
- Wprowadzenie 5
- Dlaczego warto robić zdjęcia 7
- Sprzęt fotograficzny 8
- Aparat fotograficzny 8
- Podstawowe składniki aparatu 9
- Dodatkowe wyposażenie i akcesoria fotograficzne 10
- Światło 13
- Jak cień ukazuje przestrzeń 13
- Kompozycja 17
- Wielkość obiektu 17
- Kompozycja centralna 19
- Kompozycja symetryczna 20
- Reguła trójpodziału 22
- Obramowanie 24
- Linie prowadzące 26
- Ekspozycja i jej składniki 28
- Co to jest ekspozycja 28
- Co to jest przysłona i na co ma wpływ 29
- Jakie wartości może przyjąć przysłona 31
- Co to jest czas migawki i na co ma wpływ 32
- Jakie czasy naświetlania możesz ustawić w aparacie 33
- Co to jest ISO i na co ma wpływ 35
- Jaka jest skala zmian ISO 36
- Tematy i techniki fotografowania 37
- Wschody i zachody słońca 37
- Co fotografować? 37
- Jak naświetlać? 41
- Sprzęt 44
- Panoramowanie, czyli zdjęcia obiektów w ruchu 45
- Bokeh – magiczne kółeczka w tle 47
- Wschody i zachody słońca 37
- Błędy w fotografii 49
- 15 powodów dlaczego zdjęcie nie jest ostre 49
- Jakie są przyczyny braku ostrości 49
- Źle dobrany punkt ustawiania ostrości 50
- Poruszenie w czasie robienia zdjęcia 52
- Czerwone oczy. Komu je dasz? 54
- Skąd to się bierze? 54
- Kiedy powstaje? 54
- Jak redukować? 55
- 15 powodów dlaczego zdjęcie nie jest ostre 49
- 15 ćwiczeń, wyzwań i inspiracji fotograficznych 57
- Na zakończenie 67
Dlaczego warto poznać podstawy fotografii?
Dzięki fotografii możesz uwieczniać ważne chwile i wspomnienia, różne miejsca, osoby, rzeczy. Zrozumienie podstaw pozwoli Ci na uzyskanie lepszych jakościowo zdjęć. Niezależnie czy fotografujesz komórką, lustrzanką czy bezlusterkowcem, aparatem cyfrowym, czy analogowym dzięki opanowaniu podstaw zaczniesz robić lepsze zdjęcia.
Mam aparat fotograficzny i co dalej?
Zacznij szukać kadrów. Jeśli jesteś zupełnie początkującym, włącz tryb automatyczny, by aparat sam ustawiał parametry naświetlania. Ty natomiast skup się na kompozycji zdjęcia i świetle. Bądź ciekawy. Światło jest kluczowe w fotografii. Obserwuj, jak zmienia się o różnych porach dnia i jak wpływa na to, co widzisz. Sprawdzaj, z jakiego kierunku dany obiekt wygląda najbardziej interesująco. Fotografuj codziennie. Na kolejny etap rozwoju przyjdzie czas.
Ekspozycja, czas, przysłona, ISO, głębia ostrości – czy fotograf to musi znać?
Nawet jeśli nie jesteś profesjonalistą, znajomość podstaw pozwoli Ci na robienie większej ilości lepszych i ciekawszych zdjęć. To z kolei przełoży się na większą satysfakcję z efektów. Chcesz robić dobre zdjęcia? Chcesz wyciągnąć więcej możliwości, jakie daje fotografia cyfrowa? To musisz poznać narzędzie, którym się będziesz posługiwał/posługiwała. Nawet najlepsze oprogramowanie, najlepsza automatyka aparatu będzie się mylić. Poza tym dany motyw, dane miejsce możesz sfotografować na wiele sposobów. Różne konfiguracje ustawień aparatu dadzą Ci różne efekty. Korzystając tylko z trybu automatycznego, skazujesz się na mniejszą ilość dobrych zdjęć.
Dla kogo darmowy poradnik?
Darmowy poradnik fotograficzny jest idealny dla wszystkich, którzy chcą poprawić swoje umiejętności fotograficzne. Jest szczególnie przydatny dla: początkujących fotografów, hobbystów, osób pracujących z mediami społecznościowymi, rodziców i osób chcących uwiecznić wspomnienia oraz tych, którzy planują rozpocząć karierę fotografa. Warto wykorzystać darmowy poradnik fotograficzny, ponieważ może on dostarczyć Ci cennych wskazówek, technik i inspiracji. To doskonały sposób na rozwijanie umiejętności i czerpanie większej przyjemności z fotografowania.
Opinie czytelników
Stworzyłeś i opublikowałeś wyśmienite, wyjątkowo przejrzyste opracowanie podstaw fotografii. Trudno o równie przystępne wprowadzenie w arkana, na dodatek udostępniane charytatywnie. Stanowi ono asumpt do uczynienia fotografowania działaniem w pełni świadomym, ponieważ ułatwia przeniesienie ze sprzętu na człowieka odpowiedzialności za efekt końcowy. Nie jest to mechanistyczny przepis na ciasto, lecz przewodnik napisany z zaraźliwą pasją i zaangażowaniem oraz ponadprzeciętnymi zdolnościami popularyzatorskimi. Każdy Twój wers świadczy, że to osoba zwraca się do osoby, co w połączeniu z lekkością pióra czyni lekturę przyjazną dla użytkownika. Wiedza przekazywana jest w sposób przemyślany i rzekłbym… wysublimowany, a odpowiednie pomoce graficzne sprawiają, że czytelnik błyskawicznie pojmie i przyswoi choćby takie pojęcia jak: ekspozycja, zasada trójpodziału, czy bokeh. Pomimo dostępności w sieci mnóstwa filmowych tutoriali na niezliczone tematy, wielu ludzi (do których się zaliczam) dostrzega także siłę słowa pisanego i sugestywność nieruchomego obrazu. Z pewnością będę rekomendował ów poradnik każdemu zainteresowanemu samą fotografią, jak i jej popularyzacją. „Niech fotografia sprawia ci radość” to słowa wieńczące tekst i wiernie oddające jego ducha, a same w sobie śmiało mogłyby stanowić tytuł.
Ze swej strony chciałbym Cię namówić do dalszego wykorzystania potencjału i stworzenia w tej samej konwencji poradnika odnośnie, nie mniej ważnej dla fotografa, obróbki plików – wywoływania RAW.
Świetna robota.
Grzegorz Jarosiewicz
[…] Od pierwszych akapitów poradnika widać wyraźnie, że grupą, do której kierujesz swoje słowa to początkujący fotoamatorzy, w tym tacy, którzy krótko mieli dotąd w rękach swój aparat, ale i ci, który jakiś sprzęt mieli już dłużej, ale brakowało im przyjaznego wsparcia. Twój poradnik (ebook) takim wsparciem jest. Bez denerwującego mentorstwa, czasem spotykanego w niektórych poradnikach. Bez posługiwania się żargonem zawodowym fotografów, który początkującym może się wydawać obcym językiem, czasem wręcz drażniącym, bo dającym czytającemu odczuć jego niską „pozycję w stadzie”. Masz Przemku dobry, lekki styl pisania. Poradnik przeczytałem „jednym tchem”. W Twoich słowach daje się wyczuć, że jesteś, nie belfrem, a przyjacielem. […] [cała recenzja]
Jan Fuhrmann
W fotografii można znaleźć, moim zdaniem, dwa kierunki – jeden bardziej teoretyczny, a drugi bardziej praktyczny. Teoretycy rozwodzą się na temat filozofii fotografowania, pokończyli uczelnie artystyczne i wydaje im się, iż zjedli wszystkie rozumy i są uprawnieni do przebywania na Olimpie Fotograficznym. Osobiście wolę praktyczniejsze podejście i przebywanie gdzieś u podnóża Olimpu, wśród zwykłych zjadaczy chleba. Poradnik napisany przez Przemysława Oziemblewskiego zaliczam do tej drugiej grupy, która jest mi bardzo bliska z racji wieloletniego kontaktu z fotografią. Autor postawił sobie jako cel napisanie poradnika dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z fotografią. Moim zdaniem cel ten został osiągnięty. W poradniku zawarto wszystkie niezbędne elementy, jakie mogą się przydać tym, którzy po raz pierwszy wzięli aparat do ręki. Mogą z niego skorzystać także ci, którzy już coś wiedzą i chcą sobie zdobytą wiedzę uporządkować i utrwalić. Dla takich czytelników Autor wprowadził bardzo przydatne linki do innych pozycji tematycznych. […] [cała recenzja]
Zenon Jędrzykiewicz
Bardzo fajny poradnik dla zaczynających swą przygodę z fotografią. Dużo celnych wskazówek, przykładów i porad. Myślę , że zieloni w tym temacie sporo się nauczą. Oprócz sprzętu istotne są jego ustawienia znajomość i możliwości jakimi dysponuje . Martwi mnie jednak, że coraz więcej ludzi rezygnuje z aparatów na rzecz tych w telefonach. Ja jednak wolę nawet prosty aparat kompaktowy od tego w telefonie. Pozdrawiam serdecznie i proponuję dalej tworzyć poradniki.
Jakub Malczyk
Przemku. Powiem tak! Zrobiłeś kawał dobrej roboty. Na prawdę poznawanie fotografii z Twoim poradnikiem to czysta przyjemność!
Anita
Poradni bardzo dobrze napisany. Przejrzysty. Dobra podstawa dla osób zaczynających pierwsze kroki w fotografowaniu. Pozdrawiam serdecznie.
Kasia
Ebook pobrany. Rewelacyjna dawka w wiedzy z zakresu fotografii dla początkujących. Książka napisana w przystępny i ciekawy sposób.
Dawid
Bardzo serdecznie pozdrawiam i dziękuję za Pana pracę. Właśnie czegoś takiego szukałem od dłuższego czasu. Prosto i na temat. Super.
Krzysztof
Dziękuję bardzo za materiały, które pozwolił Pan mi udostępnić. Jestem dopiero co początkującą osobą w tej przygodzie. Na razie zgłębiam podstawy i Pana poradnik bardzo mi się przydaje. Bardzo się ucieszyłam, że jest taka możliwość rozwijania wiedzy i pasji jak Pana inicjatywa oraz wsparcie. Podzieliłam się też tym poradnikiem z moją córką, która również uczy się robić zdjęcia. Pozdrawiam serdecznie,
Ela Ulman
Zaczynałem fotografować w czasach analogowej zorki, potem zenit itd. Szkoda że wtedy nie było takiego fajnego poradnika. Mnie obecnie najbardziej interesują kreatywne poruszenia, wielokrotne ekspozycje i bokeh. Szczególnie inspirują mnie foto pani Magdy Wasiczek. Uważam, że dla początkującego fotografa ale i nie tylko poradnik jest bardzo pomocny, szczególnie ze względu na zwięzłą treść bez przynudzań i zbędnych dłużyzn. Jest tak jak trzeba TAK TRZYMAC. Pozdrawiam i życzę udanych kadrów bez liku.
Marcin Zengel
Więcej komentarzy i opinii do drugiego wydania PDF podstaw fotografii.