Jak stworzyć własną galerią zdjęć?

Już od dość dawna przymierzałem się do opisania tego tematu, ale zamiast pisać podam kilka linków, gdzie jest to już zrobione.

Osobiście, gdy potrzebowałem zrobić szybko galerię zdjęć i miała to być “jednorazowa produkcja” to korzystałem z możliwości jej generowania w programie Photoshop Elements (wer.7). Można tam wybrać całkiem zgrabny szablon flash do prezentacji zdjęć. Teraz, gdy chciałem zrobić bardziej rozbudowaną stronę z własnym portfolio fotograficznym, to wykorzystałem do tego skrypt WordPress. Teoretycznie skrypt jest przeznaczony do stawiania na nim blogów, ale do innych zastosowań też się doskonale nadaje. Od wersji 2.9 ma wbudowane funkcje wstępnej obróbki zdjęć już wczytanych na serwer. Można je przyciąć, obrócić lub odbić. Moje portfolio oparte na tym skrypcie i darmowym szablonie można zobaczyć pod adresem oziemblewski.album.pl.

Postawienie portfolio na “własnym” serwerze daje komfort pełnej kontroli nad jego wyglądem i zawartością. Nie mamy ograniczeń co do ilości i wielkości zdjęć. Ogranicza nas tu tylko serwer. No i oczywiście możemy mieć wtedy własny adres www do portfolio np. twojeimieinazwisko.pl. Jednak stworzenie takiej galerii wymaga więcej czasu i wiedzy, ale nie jest to jakość szczególnie trudne. Z kolei niektóre serwisy on-line mają całkiem ciekawe, specyficzne funkcje np. możliwość tworzenia “Wystawy fotograficznej” ze zdjęć udostępnionych przez innych uczestników serwisu (opis tutaj).

Jeśli masz już własną wirtualną galerię fotografii, to możesz się nią pochwalić w komentarzach do wpisu Pochwal się tu swoimi zdjęciami.

Jeśli jej nie masz, to czy chciałbyś ją mieć? I dlaczego jej nie masz, co Cię powstrzymuje?

4 komentarze do “Jak stworzyć własną galerią zdjęć?”

  1. Witam. Jak dokładnie stworzyć stronę ze swoim portfolio, gdzie zdjęcia wyświetlałyby się w taki sposób jak na pańskiej stronie oziemblewski.album.pl? Pozdrawiam 🙂

    1. @Urszula. Aby odpowiedzieć dokładnie co i jak powstałby z tego kurs. W skrócie to strona http://oziemblewski.album.pl/ jest oparta o system WordPress https://wordpress.org/ z motywem Lookbook od Graph Paper Press http://graphpaperpress.com/. Jeśli chcesz zrobić to sama, to najprościej wykupić wirtualny serwer z opcją automatycznego instalowania WordPressa. Obecnie jest to dość powszechna usługa w firmach zajmujących się hostingiem. Później musisz wykupić szablon Lookbook lub znaleźć podobny i zainstalować w WordPressie. Różne samouczki są dostępne na YouTube. Jeśli nie chcesz się w to bawić, to w ramach domeny album.pl mogę ci odpłatnie stworzyć konto na własne portfolio. Jeśli jesteś zainteresowana proszę o kontakt.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz