Co pokazujesz na zdjęciach?

Jaki jest świat? – Każdy widzi. Wystarczy włączyć “Wiadomości”, czy też inny serwis informacyjny i już widać jak wygląda najnowszy świat, co jest ważne i czym trzeba się emocjonować. Ale czy faktycznie tak on wygląda, czy takie są fakty?

A jak robisz zdjęcia, to jak wygląda Twój Świat na nich? Jest radosny, czy smutny, kolorowy, czy czarno-biały, nostalgiczny, czy pełen energii i ruchu?

Każdy człowiek jest inny, co innego go interesuje, zwraca uwagę na inne sprawy. Także fotografując i wybierając temat pokazujesz go przez pryzmat własnych doświadczeń, chwilowych upodobań i fascynacji.

Weźmy np. temat “Nad jeziorem”, który można przedstawić na wiele sposobów.

Pierwsze zdjęcie otwierające wpis pokazuje jego zaśmiecenie. Kolejne to odmienne podejścia do tego tematu, od zdjęć wprost pokazujących jezioro …

… przez akcję na nim …

… po bardziej abstrakcyjne ujęcie …

Jezioro, czy też dowolny inny temat można różnie zaprezentować i pokazać z różnych punktów widzenia. Nie ma w tym nic odkrywczego, ale skoro każde zdjęcie jest “skażone” jego twórcą, to czy istnieją jeszcze obiektywne zdjęcia? Obiektywne wiadomości?

Ps. Do tego wpisu zainspirowała mnie wypowiedź p. Tomasza Tomaszewskiego, którą udzielił w serwisie “Szeroki kadr” na temat stylu zdjęć, a w zasadzie początek wypowiedzi o fotografie amerykańskim Garrym Winograd, który robił zdjęcia, by zobaczyć jak wygląda świat sfotografowany.

4 komentarze do “Co pokazujesz na zdjęciach?”

  1. To przypomina opowiadanie o wydarzeniu, przez różne osoby, które widziały to samo ale zupełnie inaczej i w tym samym momencie. “Tu i teraz”. W takiej sytuacji informację obiektywną trzeba wyśledzić – wypośrodkować – a unikniemy skażenia.
    Wielopunktowe spojrzenie przez wiele osób na “ZADANY” temat jest bliższe prawdy.Przepraszam Ciebie adminie,ale myślę ,że moja wypowiedź może spowodować polemikę nie tylko na słowa ale i na obrazki.:)

  2. Nie ma czegoś takiego jak wypowiedź obiektywna, poza językiem matematyki. Na wypowiedź ma wpływ wiele czynników, w tym nieświadomych. Nawet kulturowo jesteśmy nakierowani na pewne rzeczy. Nie dostrzegamy tego, ale tak jest. Wieczorem mogę rozwinąć temat jak będą chętni.

  3. Moje sa chwila rosy,porannym swiatlem,psim usmiechem,trawa pod zachodzace slonce,wiatrem na plazy,mgla w gorach ,samotnym drzewem,cieniem ,lustrzanym odbiciem w kaluzy po popoludniowej burzy ,sa wnetrzem melona i skorka blyszczacej czeresni,przeswitem swiatla nakladajacych sie na siebie lisci figowca ,platanu,sa kolorem mokrej jesiennej winnicy,zakurzonymi ze starosci butelkami wina ,sa chwila,zawsze sa ta chwila ktora mowi TERAZ .Takie sa moje zdjecia one sa z TERAZ

  4. Ja staram sie pokazać piekno przyrody,rodzice mówią,że odkąd zaczęłam interesować sie fotografią,poznali naprawdę dużą liczbę ptaków,owadów i dla nich nie ważne by zdjęcie było idealne ale pokazało to co ja chce pokazać:)ta ciemna strone naszego swiata(śmieci,kładowców) też pokazuję,czasem w gazecie a najczęściej ląduje wszystko na poczcie mailowej straży miejskiej:)kocham byc blisko tego wszystkiego,obcowanie z natura jest wiekszą częścią mojego zycia:)a fotografia to uzupełnia i utrwala by móc wracać do tego każdego dnia:)

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz