Jak zrobiłem pierwsze zdjęcie HDR?

Zdjęcia HDR, to zdjęcia o dużej dynamice (skrót od High Dynamic Range), czyli zdjęcia na, których widać elementy za równo w światłach jak i w cieniach. Zazwyczaj jeśli mamy mocno kontrastową scenę, to na zdjęciu jest trudno dobrze naświetlić zarówno te elementy, które są jasne, jak i te ciemne. Jednym z przykładów takiej sceny są chmury odbijające się w wodzie. W normalnych warunkach, albo dobrze będą naświetlone chmury, a odbicie zbyt ciemne, albo dobrze naświetlone odbicie, a chmury zbyt jasne. Można jednak temu zaradzić.

Robimy serię zdjęć z niedoświetleniem i prześwietleniem sceny, a później sklejamy je w jeden obraz. Potrzebny do tego będzie odpowiedni program graficzny. Robiąc zdjęcia aparatem, najprościej ustawić w nim funkcję Auto Bracket na +-1 (lub +-2). Wtedy aparat zatroszczy się o odpowiednie niedoświetlenie i prześwietlenie sceny. Poniżej zdjęcia źródłowe, które wykorzystałem do zrobienia zdjęcia HDR:

noteć - zdjęcie niedoświetlone
Aparat Panasonic DMC-FZ18, ISO 100, czas 1/400s, f/5.6, EV -1 (niedoświetlone)

noteć - zdjęcie naświetlone normalnie
Aparat Panasonic DMC-FZ18, ISO 100, czas 1/200s, f/5.6 (naświetlone normalnie)


Aparat Panasonic DMC-FZ18, ISO 100, czas 1/200s, f/4, EV +1 (prześwietlone)

Po złożeniu tych zdjęć otrzymujemy obraz dobrze pokazujący zarówno chmury jak i ich odbicie.

noteć - zdjęcie hdr

Pewnie przy scenie o większych kontrastach efekt byłby bardziej spektakularny, ale i tak jestem zadowolony.

Poniżej zamieszczam jeszcze krótki filmik, o tym w jak prosty sposób można za pomocą programu Corel Paint Shop Pro Photo X2 połączyć zdjęcia w jedno HDR. Można je również sklejać za pomocą Adobe Photoshopa (jednak ten program jest znacznie droższy). Nie spotkałem się z innymi programami do HDR-ów, ale z czasem pewnie się pojawią.

film jak zdjęcia łączyć w obraz HDR
Film jak połączyć zdjęcia w jeden obraz HDR.

11 komentarzy do “Jak zrobiłem pierwsze zdjęcie HDR?”

 1. Witam,
  jestem zainteresowana techniką HDR, zresztą ono przyciągnęło mnie na Pańską stronę.
  Mam prośbę o rozwinięcie przez Pana tego działu w e-booku.
  Pozdrawiam,
  Krystyna Południewska

 2. Widzę że w Corel’u łatwo uzyskać efekty, jak będę miał dostęp do programu to będę musiał spróbować, wygląda ciekawie. A tak od siebie to polecam program “Qtpfsgui” ciekawy i darmowy program do HDR.
  Pozdrawiam serdecznie.

 3. polecam photomatix pro – króla HDR’u jak na razie. W photoshopie cs5 tez na tyle poprawiono ten aspekt, że już nie jest to jedynie namiastka a wybór.

 4. Witam Panie Przemku.

  Doceniam Pana starania i przekazywaną wiedzę.
  Pytanie brzmi do kogo kierowana jest ta wiedza hmmm bo ja jak to oglądam to czuję się jak debil.

  pozdrawiam
  alamakota

  1. @alamakota. Do kogo kierowana jest ta strona? Raczej do osób, które zaczynają przygodę z fotografią, ale też do osób, które tak jak ja chcą się trochę pobawić w robienie zdjęć i sprawdzić, co jaki efekt daje. I nie sądzę bym miał aż taką siłę by wpływać na to jak ktoś cię czyje 🙂
   Udanych zdjęć życzę.

 5. Mam aparat Nikon 510 p …w opcji pod światło , są opcje HDR 1 , HDR2 , HDR3…
  Robiłem w tych trzech , ale nie wiem jak sklejać , wychodzą 2 różne , doświetlone i niedoświetlone osobno , chyba coś ustawiłem nie tak…pozdrawiam

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz