Głębia ostrości daje Tobie możliwość zadecydowania, co obserwator Twojego zdjęcia zobaczy. Na czym skupi uwagę. To proste. W przestrzeni “ostrej” umieszczasz to co chcesz pokazać. Poza tą strefą ukrywasz wszystko inne.
Rozmiar tej przestrzeni zależ głównie od przysłony obiektywu i jego ogniskowej. Im mniejszy otwór przysłony i dłuższa ogniskowa, tym strefa ostrości krótsza. Tak jak na zdjęciu:
powiększ
Aparat Panasonic DMC-FZ18, ISO 100, czas 1/400s, f/5.6, ogniskowa 491mm
I odwrotnie im większy otwór przysłony i krótsza ogniskowa, tym strefa ostrości większa. Tak jak tu:
powiększ
Aparat Panasonic DMC-FZ18, ISO 100, czas 1/250s, f/5.6, ogniskowa 30mm
Na tym zdjęciu de facto zmianie uległa tylko ogniskowa obiektywu. Została zmniejszona, a aparat został przysunięty bliżej gałązki by uzyskać podobny kadr.
Na koniec jeszcze jedno zdjęcie. Te same parametry jak poprzednio. Zmieniony został tylko punkt ostrzenia obiektywu z gałązki na tło. Przez to strefa ostrego obrazu została przesunięta dalej od obiektywu. Gałązka znalazła się już w przestrzeni trochę nieostrej.
powiększ
Aparat Panasonic DMC-FZ18, ISO 100, czas 1/250s, f/5.6, ogniskowa 30mm
Więcej o głębi ostrości możesz poczytać w publikacji Magia głębi ostrości i ozdobnego rozpraszania tła.
Ps. Ogniskowe przy zdjęciach podaję w przeliczeniu na film 35mm.
Ostatnie wpisy w kategorii - Fotografia
- Malowanie światłem w nocnym lesie - Niesamowite efekty świetlistej liny - 7.08.2023
- 5 głównych efektów związanych z czasem naświetlania - 26.06.2023
- Jak wykorzystać ściągi fotograficzne? - 14.06.2023
- Jak sprawdzić kiedy i gdzie zachodzi słońce? - 1.06.2023
- Jaki długi czas naświetlania, by rozmyć lub nawet usunąć ludzi z lodowiska - 10.01.2023
- TOP 10 – najpopularniejsze wpisy opublikowane w 2022 roku - 9.01.2023
- Zabaw się w świąteczne zoomowanie i obracanie [Aktualizacja] - 22.12.2022
Witam,
warto by było dorzucić jeszcze dwie foty ze stałą ogniskową np. 50mm ale z różnym f np. f4 i f30.
Pozdr.
Serdecznie witam
Czy mając obiektyw 18-55 Nikon D60 mogę zrobić zdjęcia z taką jak na pierwszym zdjęciu głębią czyli po prostu bardzo rozmytą. A jeżeli nie to proszę mi powiedzieć jaki muszę mieć obiektyw do mojego aparatu aby właśnie takie zdjęcia robić z bardzo rozmytą głębią.
Misteg. W lustrzankach cyfrowych z uwagi na większą matrycę dużo łatwiej jest uzyskać małą głębię ostrości niż w aparatach kompaktowych. Ustaw obiektyw na najdłuższą ogniskową (tutaj 55) i daj najmniejszą przysłonę (przy tej ogniskowej będzie 5,6). Dodatkowo im dalej tło oddalone jest od fotografowanego obiektu tym większe jest jego rozmycie. Nie robiłem zdjęć tym obiektywem więc nie wiem jaki będzie końcowy efekt, ale powinien być przynajmniej trochę zbliżony do tego na zdjęciu pierwszym.
Co do nowego obiektywu, to na pewno przydałby się taki z większym zoomem np. 200 i jaśniejszym szkłem (z mniejszymi wartościami przysłony). I tu niestety pojawia się problem finansowy, bo im jaśniejsze szkło tym jego cena wyższa. Przykładowo NIKON 70-200mm f/2.8G ED-IF AF-S VR kosztuje 6000 zł. Dlatego raczej skłaniałby się do trochę ciemniejszych szkieł, ale w bardziej przystępnej cenie. Słyszałem dobrą opinię o obiektywie NIKON 18-200 MM F3.5-5.6G AF-S DX VR II. Niezależnie od sprzętu, aby otrzymać jak najmniejszą głębię ostrości należy stanąć jak najbliżej obiektu (minimalna odległość przy której obiekt jest jeszcze ostry), dać jak najmniejszą przysłonę i maksymalny zoom.
Darek,
Przykłady znajdziesz w poście Głębia ostrości a przysłona. Jednak nie przy taki zakresie zmian przysłony jaki proponujesz :-). Jeszcze nie dysponują takim sprzętem.