“Ekspozycja. Warsztaty fotograficzne” 30% taniej

W dniu dzisiejszym książkę Ekspozycja. Warsztaty fotograficzne wydawnictwa helion.pl można kupić z 30% rabatem. Ekspozycja to wiedza jak prawidłowo operować takimi parametrami jak przysłona, czas naświetlenia i i czułość matrycy. I nie chodzi tu tylko o to, by zdjęcie było poprawnie naświetlone, ale również pokazywało fotografowany obiekt we właściwy sposób. Czy krótkim czasem zamrażamy jego ruch, czy długim pokazujemy smugę jego przemieszczania się? Czy stosujemy małą, czy dużą głębię ostrości? I jak to wszystko pogodzić, kiedy jest mało światła lub za dużo i brakuje już skali na aparacie.

Ekspozycja. Warsztaty fotograficzne

Ekspozycja. Warsztaty fotograficzne
Autor: Jeff Wignall
Data wydania: 12/2008
Stron: 312
Opis

2 komentarze do ““Ekspozycja. Warsztaty fotograficzne” 30% taniej”

  1. witam. mam pewne pytanie. już kiedyś pisałam u Pana na stronie iż posiadam aparat Olympus SP-560 Uz. i w związku z tym mam pytanie. Jakiś czas temu robiłam zdjęcia na zakończeniu roku u mojej młodszej siostry i byłam dosyć daleko z tyłu, i owszem dało się przybliżyć i objąc całą postac, ale gdy tylko dzieci się ruszały to zdjęcia nie wychodziły ostre, nie wspomnę ze z fleszem również nie było lepiej. i stąd moje pytanie w jaki sposób robić takie zdjęcia aby wychodziły ostre?w takim sensie że z daleko gdy postacie się ruszają..może użyć jakiś funkcji w aparacie, w sumie dopiero się go uczę, więc stąd te pytanie, z góry dziękuje za odpowiedź.pozdrawiam

  2. Generalnie są dwie przyczyny poruszonych zdjęć. Jedna, to drgania własne aparatu, czyli jak kto stabilnie potrafi utrzymać aparat w dłoni. Jest to szczególnie trudne przy dużym przybliżeniu. Im większe przybliżenie tym drgania przekładają się na większe rozmycie. Dlatego w aparatach wprowadzane są mechanizmy stabilizacji obrazu, ale i one nie są w stanie wyeliminować zjawiska całkowicie. Receptą na to jest statyw lub inne usztywnienie aparatu. Dodatkową metodą jest skrócenie czasu ekspozycji, czyli ustawienie takiego czasu migawki tak, aby obraz wychodził nieporuszony. I tutaj dochodzimy do drugiej przyczyny. Jeśli jest zbyt długi czas ekspozycji to fotografowana osoba może w tym czasie się poruszyć i wyjść na nim rozmazana. Aby zdjęcia były nieporuszone muszą być robione przy odpowiednio krótkim czasie. Skrócenie czasu ekspozycji mogą spowodować dwie rzeczy: zwiększenie otworu przysłony i/lub podniesienie czułość matrycy. Oczywiście są tego pewne konsekwencje. Jeśli nie da się zwiększyć otworu, bo już jest największy, to trzeba dodać światła. Lampy wbudowane w aparat mają niewielką moc i w związku z tym krótki zasięg. Tutaj przydała by się dodatkowa, silna lampa zewnętrzna.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz