Nocne zdjęcia – ściąga – 21 przykładów ustawień ekspozycji

Jeśli chcesz robić nocne zdjęcia ?, to przygotowałem dla Ciebie ściągę z ustawień ? ekspozycji. Znajdziesz też tam informację o podstawowym sprzęcie wykorzystywanym w czasie nocnego fotografowania. Zapraszam do pobierania ściągi.

Ściąga z nocnych zdjęć zawiera 21 kadrów z podanymi ustawieniami ekspozycji. Parametry ekspozycji podane przy zdjęciach dotyczą tych konkretnych fotografii. Nie oznacza to jednak, że są to jedyne słuszne wartości. Traktuj je raczej jako punkt wyjścia do własnych eksperymentów fotograficznych. Ściąga z definicji zawiera informacje podane w sposób skrótowy.

Odbierz darmowe rozdziały ebooka "Magia nocnych zdjęć"

 • Tryby ustawiania ekspozycji przy zdjęciach nocnych – W aparacie masz wiele trybów fotografowania. Tryb automatyczny, tematyczne, kreatywne: P, A/Av, S/Tv oraz M. Zobacz, co się lepiej sprawdzi przy zdjęciach nocnych.
 • Jak ustawiać ekspozycję w prawie całkowitej ciemności – Są sytuacje, kiedy światła jest naprawdę mało i w wizjerze, niezależnie czy jest optyczny, czy cyfrowy, nic nie widać. Zobacz, jak sobie z tym radzić.
 • Złap krajobraz po zachodzie słońca – Zachód słońca to nie koniec fotografowania. Warto poczekać i fotografować dalej. Zobacz, jakie masz możliwości w tym zakresie i co może się wydarzyć.

Magia nocnych zdjęć - ebook
Kliknij i zapisz się na darmowe rozdziały ebooka "Magia nocnych zdjęć"

W pełnej wersji ebooka znajdziesz informacje nie tylko jak ale i dlaczego. Dowiesz się z niego od czego zależy zastosowanie takich a nie innych parametrów naświetlania. Poradnik wkrótce będzie dostępny.

Nocne zdjęcia – ściąga

Aby zobaczyć całą ściągę kliknij w ten link lub w obrazek poniżej. Później kliknij w ściągę prawym klawiszem myszy i z dostępnego menu wybierz “Zapisz obraz jako …” lub “Zapisz grafikę jako …” w zależności od przeglądarki, z której korzystasz.

Nocne zdjęcia - ściąga
Po więcej na temat fotografowania nocą zapraszam na stronę
fotodc.pl/nocnezdjecia/.

6 komentarzy do “Nocne zdjęcia – ściąga – 21 przykładów ustawień ekspozycji”

 1. Znalazłem własnie chwilę, aby zajrzeć do ściągi. Bardzo przyzwoicie opracowane. Dziękuję w imieniu swoim i…. tych, którzy zapomnieli podziękować. 😉
  Ale mam i parę słów komentarza.
  Otóż, gdy przeglądałem sekcję ze sprzętem, występującą na początku ściągi, zwróciłem uwagę na pozycję “Ciepłe ubranie”, a w niej na zalecenie: “Zadbaj o /…/ bezpieczeństwo fotografowania”.
  Czy miałeś Przemku na myśli gaz pieprzowy? Bo, jako pierwsze, miałem właśnie takie skojarzenie.

  A co do parametrów konfiguracji, zauważyłem w trzech przykładach przy początku, że wstawiłeś sugerowaną ogniskową obiektywu. Czy odnosiłeś to do FF, czy APS-C?

  Pozdrawiam.

  1. Nie miałem na myśli gazu pieprzowego 🙂
   Teraz się zastanawiam, czy dobrym pomysłem było dodanie tych ogniskowych do ściągi. Zrobiłem to w związku z komentarzami na FB, ale to pociąga kolejne pytania i pewnie kolejne, a wszystkiego nie da się podać w postaci skróconej, bo nadal to będzie niepełna informacja. Ściąga ma zainspirować do własnych prób i własnych zdjęć, a nie tylko do kopiowania ustawień. Dokładne wyjaśnienie co i dlaczego jest w ebooku, który niebawem będzie dostępny.

 2. Zgadzam się z tym, że ściąga powinna zainspirować do własnych prób. Wniosek, że wspomagasz tych mało mobilnych, którzy mają aparat i czekają na instrukcje.

 3. Analizując tabelę ze ściągawką nadal nie mam jasności, co Przemku miałeś na myśli pisząc o zadbaniu o bezpieczeństwo fotografowania.
  Już wiem, że nie chodziło o gaz pieprzowy ;). Myślę, że bezpieczeństwo to ważna sugestia, skoro już ją zawarłeś, ale bardziej klarowna podpowiedź byłaby chyba ważna szczególnie dla początkujących nocnych “foto-łowców”. W innych poradnikach znajdowałem wzmianki o bezpieczeństwie, w odniesieniu do zagrożeń ze strony osobników mających szczególny stosunek do prawa własności. Ty masz zapewne swoje doświadczenia.

  Moje drugie pytanie dotyczy filtra szarego. Czy zamiast niego nie byłaby wystarczającą formą zastępczą odpowiednia korekta ekspozycji? Nie eksperymentowałem dotąd z filtrem szarym, stąd pytanie.

  1. Bezpieczeństwo należy tu pojmować bardzo szeroko. W nocy jest gorsza widoczność więc trzeba bardziej uważać pod nogi, w mieście samochody oślepiają, zimą temperatura w nocy szybko spada i łatwo się wychłodzić. W nocy łatwiej też się natknąć na osoby pod wpływem alkocholu, chociaż z takimi osobami nie miałem nigdy problemów. Robiąc zdjęcia w nocy kiedy np. dekielek spadnie w wysoką trawę można już go nie znaleźć. Czyli generalnie bezpieczeństwo związane z porą fotografowania. W dzień wszystko lepiej jest widoczne i generalnie człowiek czuje się bezpieczniej.

   Filtr szary służy głównie do wydłużenia czasu naświetlania. W pewnych warunkach danie najniższego ISO i mocne przymknięcie przysłony nie wystarcza do uzyskania długiego czasu naświetlania np. 1 minuty. Wtedy przydaje się filtr szary. Przykłady opisuję w ebooku. Są to np. światła wesołego miasteczka, wygładzanie wody przy zdjęciach po zachodzie słońca, fotografowanie smug świateł od pojazdów.

 4. Dzięki za odpowiedź. Rzeczywiście w nocy jest trudniej się poruszać, ale poradziłeś mieć latarkę. 🙂 No i chyba w nocy dobrze jest nie chodzić samemu.

  Ale co do dekielka to jest rada: sznureczek. Oryginalne dekielki jej nie miewają, ale te chińskie za 5 zł tak. Przy czym chińskie dekielki, jako osłona soczewki są tak samo dobre, jak oryginały, ale z uwagi na sznureczek górują nad tamtymi wyraźnie. A i ceną są nie do przebicia, skoro oryginał potrafi kosztować 50 zł. W torbie mam zawsze zapasowy dekielek ze sznureczkiem, bo nawet jak go nie zgubię, to jego plastikowe sprężynki wieczne nie są.

  Muszę jednak poeksperymentować z filtrami szarymi, bo tu doświadczenia nie mam. No i przestudiować temat pod kątem wartości filtra do zdjęć nocnych (NDx100, x200 itd.). Choć do zdjęć dziennych (krajobraz miejski z ludźmi w ruchu) filtry szare też się przydają.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz