Pogodę mamy mocno zmienną, ale czasami pojawiają się ciekawe zachody słońca. Teraz nawet dość długo po zachodzie niebo jest jeszcze rozświetlone. Jest więc więcej czasu na skomponowanie ujęcia i nie trzeba tak gonić za światłem :-). Dzięki temu możesz złapać kadry z kilku upatrzonych wcześniej miejsc.
W załączeniu kilka ostatnio zrobionych ujęć Chodzieży. Efekt dwóch wypadów fotograficznych nad jezioro Chodzieskie oraz na punkt widokowy “Góra talerz”. Jeśli ktoś się tu wybiera, to do punktu widokowego jest dojazd przez las z drogi numer 11. Zimą działa też stok narciarski o ile jest trochę śniegu i ujemna temperatura.
Parametry wieczornych zdjęć z Chodzieży
Po powiększeniu zdjęcia masz podane parametry ekspozycji. Do godziny wykonania należy dodać jedną godzinę, bo w aparacie miałem jeszcze ustawiony czas zimowy.
Przedostatnie zdjęcie, to wersja HDR powstała w wyniku połączenia trzech kadrów o różnej ekspozycji. Ostatnie zdjęcie to natomiast połączenie dwóch zdjęć tak samo naświetlonych, ale z ostrością raz na krzesła, a raz na miasto. Później zostały one połączone w jedno ostrzejsze zdjęcie. Nie wyszło jednak idealnie, ale o tym być może napiszę w osobnym wpisie. Pozostałe zdjęcia zostały wywołane z pojedynczego pliku zapisanego w formacie RAW.
Większość zdjęć była robiona ze statywu (te z niskim ISO i długim czasem), a część z ręki (tu raczej było już wyższe ISO i krótki czas migawki). Zapraszam do oglądania.
Odbierz darmowe rozdziały ebooka "Magia nocnych zdjęć"
- Tryby ustawiania ekspozycji przy zdjęciach nocnych – W aparacie masz wiele trybów fotografowania. Tryb automatyczny, tematyczne, kreatywne: P, A/Av, S/Tv oraz M. Zobacz, co się lepiej sprawdzi przy zdjęciach nocnych.
- Jak ustawiać ekspozycję w prawie całkowitej ciemności – Są sytuacje, kiedy światła jest naprawdę mało i w wizjerze, niezależnie czy jest optyczny, czy cyfrowy, nic nie widać. Zobacz, jak sobie z tym radzić.
- Złap krajobraz po zachodzie słońca – Zachód słońca to nie koniec fotografowania. Warto poczekać i fotografować dalej. Zobacz, jakie masz możliwości w tym zakresie i co może się wydarzyć.
Kliknij i zapisz się na darmowe rozdziały ebooka "Magia nocnych zdjęć"
Ostatnie wpisy w kategorii - Zdjęcia
- Dmuchawce - 25.05.2023
- Wiosenne kwiaty - zdjęcia na powitanie wiosny - 21.03.2023
- Darmowe tło - stary papier - plik do pobrania - 22.02.2023
- Łapanie białego - kilka zimowych kadrów - 24.01.2023
- Zdjęcia zimy - zobacz 27 sposobów i zimowych inspiracji - 18.01.2023
- Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2023 - 22.12.2022
- Tapeta na pulpit komputera oraz tło na telefon - jesienny liść - 6.12.2022
Witam,
z przyjemnością przejrzałem zdjęcia. Czytając opisy zastanowiło mi jedno sformułowanie “…wersja HDR powstała w wyniku połączenia trzech kadrów …”. W jakim programie i jak można łączyć kilka zdjęć o róznych ekspozycjach?
Pozdrawiam
Ja korzystam z Adobe Lightroom i tam mam opcję łączenia zdjęć o różnej ekspozycji. Jednak programów jest więcej. Kiedyś korzystałem z polskiego programu Machinery HDR. Ta funkcja jest też czasami dostępna już w aparacie.