Zestaw ściąg fotograficznych możesz wykorzystać na dwa główne sposoby. Pierwszy do szybkiej nauki najważniejszych elementów fotografii. Drugi do przypomnienia sobie, na co warto zwrócić uwagę w czasie fotografowania.
Dostałem kiedyś wiadomość, którą można skrócić do wypowiedzi „Największą trudność sprawia mi pamiętanie o wszystkim, czego się już nauczyłam i wykorzystanie tego w praktyce. Szczerze mówiąc, robiąc zdjęcia, w ogóle nie myślę o kompozycji, kadrowaniu, parametrach itd. Dopiero w domu zauważam, ile rzeczy mogłam zrobić inaczej”.
Zastanów się, czy czasem też tak masz, że czytając poradnik, oglądając kurs wideo, czy biorąc udział w kursie stacjonarnym, dostajesz mnóstwo ciekawej informacji. Jednak później, kiedy przychodzi czas na samodzielne fotografowanie to wszystko, ta cała wiedza gdzieś jest, ale trudno się do niej szybko dostać i sobie przypomnieć.
Co się dzieje, kiedy będąc na wymarzonym plenerze fotograficznym czy jakimś wydarzeniu, zamiast robić zdjęcia, zaczynasz głowić się nad ustawieniami aparatu i starasz się powrócić do tego, co było np. w kursie, w którym brałeś/brałaś udział 4 tygodnie temu?
Okazuje się więc, że wcale nie tak łatwo przenieść zdobytą wiedzę na praktykę w czasie fotografowania. Będąc np. w plenerze, łatwo jest się zatracić w fotografowaniu bez większego zastanowienia. A przecież warto zwrócić uwagę na to, co jest w tle za obiektem, wielkości fotografowanego obiektu w kadrze, odpowiednie jego skadrowanie, wybranie ogniskowej, konkretnej wartości czasu naświetlania, czy zadbaniu o właściwą głębię ostrości. Dodać do tego można jeszcze punkt widzenia, pozycję aparatu i szereg innych zmiennych.
To jest realny problem i marnowanie szans na ciekawe zdjęcia. Jak zatem temu zaradzić? Jak szybko dojść do poszukiwanej informacji? Odpowiedzią są ściągi fotograficzne. Uporządkowana wiedza zaprezentowana w maksymalnie skondensowany sposób, łatwa do przejrzenia i zastosowania.
Dlatego przygotowałem 35 gotowych do wydrukowania kart – ściąg fotograficznych. Możesz je sobie wydrukować i nosić wygodnie w torbie fotograficznej, możesz też wgrać na komórkę lub tablet i mieć gotowy przewodnik w podróży. Możesz więc je łatwo wykorzystać do przypomnienia sobie, jak ustawić aparat i na co jeszcze zwrócić uwagę przy fotografowaniu. Dzięki temu łatwiej i pełniej wykorzystasz fotografowany motyw, by uzyskać dobre zdjęcia.
Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana ściągami, to zapraszam. Kliknij, zobacz pełny opis, opinie użytkowników i ofertę na https://oziemblewski.com/s/sciagi-fotograficzne/
Jak uczyć się fotografowania?
Zastanawiałem się, czy to ma sens, czy to jest dobre rozwiązanie z punktu widzenia nauki fotografowania. Taka ściąga to przecież z definicji ograniczona dawka informacji.
Wtedy trafiłem na nagranie wykładu na TEDxCSU. Pisarz Josh Kaufman zaprezentował tam technikę opanowywania nowej dziedziny w czasie 20 godzin. Jego wystąpienie znajdziesz na YouTube pod tytułem „Pierwsze 20 godzin – jak nauczyć się czegokolwiek: Josh Kaufman na TEDxCSU”. Są dostępne napisy w języku polskim. W skrócie ta technika składa się z kilku zadań:
- Rozłóż umiejętność, której chcesz się nauczyć na łatwe do opanowania części.
- Opanuj wybraną część na tyle dobrze, byś mógł sam/mogła sama się poprawiać i ćwiczyć. Skorzystaj z 3 do 5 źródeł na dany temat, ćwicz i poprawiaj popełniane błędy.
- Skoncentruj się na nauce i ćwiczeniach. Usuń wszelkie rozpraszacze. Zaangażuj się.
- Poświęć na to w sumie 20 godzin np. 45 minut dziennie przez miesiąc.
Tu pojawia się jednak problem dla początkujących fotografów, a mianowicie jak tak ogromną dziedzinę, jak fotografia podzielić na części, co wybrać i od czego zacząć? Jak do tego się zabrać? Dlatego pomyślałem, że jak mam robić ściągi, to powinny one być właśnie takimi porcjami wiedzy, takimi dokładnie wyselekcjonowanymi częściami, z którymi można szybko się zaznajomić.
Każda osoba ma inne doświadczenie fotograficzne, pewne elementy już zna, pewne lepiej a inne gorzej. Jednak taki zestaw ściąg może być dobrym przeglądem czego jeszcze się nauczyć lub o czym szerzej dowiedzieć.
Zobacz więc ściągi i oceń, których części (umiejętności cząstkowych) powinieneś/powinnaś się jeszcze nauczyć. Dla tych znanych wystarczy Ci rzut oka na ściągę i już wiesz. Jeśli natomiast coś przyciągnie Twoją uwagę na dłużej, to być może warto będzie dokładniej się temu przyjrzeć, przeczytać, przeanalizować i przećwiczyć.
Na ściągach nie da się umieścić wszystkiego, ale też nie ma takiej potrzeby, bo przecież to ma być esencja informacji. Jeśli natomiast potrzebujesz czegoś więcej z określonego tematu, to już znając swoje upodobania, możesz poszukać kolejnych informacji w innych źródłach. Będzie to już jednak takie ukierunkowane szukanie dodatkowych informacji, a nie wchłanianie wszystkiego, co się da. Więc myślę, że w tym zakresie ściągi też będą pomocne.
Ściągi możesz więc wykorzystać również do nauki fotografii. Najlepiej, jeśli wykorzystasz do tego wspomnianą technikę 20 godzin nauki.
Zaczynając przygodę z fotografią, możesz czuć się przytłoczony ogromem wiedzy, którą trzeba sobie przyswoić. Nie każda przecież jest równie istotna. Opisów i porad w Internecie jest całe mnóstwo, czasami nawet sprzecznych. Te 35 ściąg fotograficznych da Ci solidny przegląd istotnych informacji i umiejętności, które warto opanować.
Ściągi są ułożone w ściśle określonej kolejności. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, byś sobie je wydrukował i ułożył na swój sposób. Jeśli chcesz wykorzystać je do nauki, to wybierz te zagadnienia, które Ciebie interesują i ułóż w kolejności, w jakiej chcesz się ich uczyć. Teraz wystarczy, że danemu zagadnieniu poświęcisz średnio do 45 minut dziennie. Jeśli jakieś zagadnienie zabierze Ci mniej czasu, to sięgnij po następne. Zapoznaj się z nim i je przećwicz.
Więcej o ściągach przeczytasz na https://oziemblewski.com/s/sciagi-fotograficzne/
Ostatnie wpisy w kategorii - Fotografia
- Czym różni się kompensacja ekspozycji od zmiany przysłony lub czasu? - 10.10.2024
- 7 sposobów na linie prowadzące (wiodące), które ulepszą twoje zdjęcia [Kompozycja w fotografii] - 8.10.2024
- Z jakim czasem fotografować wodospad? - porównanie od 1/8000 do 8 sekund - 29.08.2024
- Jak i kiedy fotografować Perseidy - 12.08.2024
- Motyle w naturalnym świetle - zdjęcia i poradnik - 9.07.2024
- Sekrety fotografowania zachodów słońca - przewodnik ze ściągą do pobrania - 5.07.2024
- Jak fotografować na wakacjach i przywieźć piękne kadry? - 18.06.2024
Witam… mam cały komplet ściąg fotograficznych… leżą w torbie, tak na wszelki wypadek… ale czasem wyciągam je i czytam żeby znowu coś z nich zapamiętać…
Pozdrawiam serdecznie…
Helena…
Serdecznie dziękuję za komentarz. Ciesze się, że ściągi są pomocne. Udanego fotografowania.