Po dzisiejszej wysyłce newslettera dostałem na email zdjęcie motyla od Anki Kujawskiej. Zrobiła je wczoraj, więc motyle można jeszcze fotografować. W moim ogrodzie niestety pojawiają się już sporadycznie.
Oto nadesłane zdjęcie:
fot. Anka Kujawska
Postanowiłem je trochę przyciąć i wykadrować. Po tej operacji zdjęcie prezentuje się następująco:
Myślę, teraz motyl prezentuje się okazalej. Ponieważ motyl “patrzy” w lewo, uciąłem całą prawą stronę zostawiając maksymalną z tego kadru przestrzeń po lewej stronie. Można by jeszcze w programie graficznym rozmyć bardziej tło. To, na co warto jeszcze zwrócić uwagę przy tym zdjęciu, to głębia ostrości. Jest ona znacznie większa niż na zdjęciach prezentowanych we wpisie Motyle i zdjęcia makro i cały motyl mieści się w ostrej strefie. Wynika to z użycia innego sprzętu do fotografowania. Anka, prezentowane zdjęcie, zrobiła aparatem kompaktowym (ps. bardzo dobrym) Canon PowerShot G10. Mniejsza matryca – większa głębia ostrości. Tutaj widać odmienność zdjęć wykonywanych kompaktem, a lustrzanką. Obydwoma rodzajami aparatów można jednak fotografować motyle i czerpać z tego radość.
Ostatnie wpisy w kategorii - Zdjęcia
- Dmuchawce - 25.05.2023
- Wiosenne kwiaty - zdjęcia na powitanie wiosny - 21.03.2023
- Darmowe tło - stary papier - plik do pobrania - 22.02.2023
- Łapanie białego - kilka zimowych kadrów - 24.01.2023
- Zdjęcia zimy - zobacz 27 sposobów i zimowych inspiracji - 18.01.2023
- Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2023 - 22.12.2022
- Tapeta na pulpit komputera oraz tło na telefon - jesienny liść - 6.12.2022
I w ten sposób zdjęcie, oprócz urody, nabrało dodatkowej treści – zagadkowej, bo domniemanej (motyl “patrzy” w lewo, a my zastanawiamy się, co tam jest).
I tak patrzył w lewo 🙂 Tutaj nie o to chodzi. Spojrzenie w kompozycji też ma swoją wagę, podobnie jak kierunek ruchu.