Wykonywanie zdjęć w okresie zimy, w mroźne dni, wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Z uwagi na śnieg i możliwe pojawienie się dużych obszarów bieli należy dodatkowo pamiętać o korekcie ekspozycji na plus.
Poniżej wybrane strony z poradami jak fotografować zimą:
Ps. Zdjęcie otwierające ten wpis zostało zrobione aparatem kompaktowym. Z uwagi na dużą głębię ostrości, drzewo na pierwszym planie praktycznie zlewało się z tłem. Dlatego w programie graficznym rozmyłem tło i poprawiłem poziomy świateł i cieni na drzewie. Dzięki temu jest ono głównym motywem zdjęcia. Jednak teraz jak na nie patrzę, to widzę, że tło jest za bardzo rozmyte. Sugeruje ono bardzo małą głębię ostrości, która jest naturalnym zjawiskiem, przy zdjęciach z bliska, co może powodować wrażenie sfotografowania jakiejś zimowej makiety z małym drzewkiem, a nie rzeczywistego krajobrazu. Czy też masz takie wrażenie?
Ostatnie wpisy w kategorii - Strony Internetowe
- Jak sprawdzić kiedy i gdzie zachodzi słońce? - 1.06.2023
- Symulator aparatu fotograficznego - zobacz, przetestuj i sprawdź się - 12.06.2019
- Darmowe instrukcje do Adobe Lightroom - 13.04.2013
- 4 strony do odwiedzenia - 17.03.2013
- Jeśli jesteś z Chodzieży lub jej okolic - 8.12.2011
- Jeśli chcesz pokazać swoje zdjęcia czytelnikom bloga - 13.11.2011
- Portfolio fotograficzne w nowej odsłonie - 26.10.2011
Właśnie że tak nie wygląda.
Moim zdaniem zdjęcie wygląda jak by było zrobione jasnym portretowym zoomem takim jak 70-200 f2.8
Zdjęcie zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie!! 🙂
pozdrawiam i życzę udanych Kadrów 🙂
kurcze, a mnie to na pierwszy rzut oka naprawdę miniaturko-makietę przypominało 🙂
właśnie mnie też to kojarzy się z miniaturko-makietą, ale dobrze przyglądając się temu zdjęciu to wydaje się, jakby było zrobione w pochmurmy
mglisty dzień i wyszło bardzo ładnie, ja też próbowałam zrobić zdjęcie w taki dzień, ale mi nie wyszło, było bardziej wszystko rozmyte chociaż stałam blisko drzewa. Więc do końca nie wiem, jak się robi zdjęcia zimą, czy tylko w pogodny dzień, czy też można robić zdjęcia w mgliste i pochmurne dni.
Zdjęcia, jak najbardziej można robić we mgle. Łatwiej nawet wtedy zapanować nad obiektami w tle, które z racji mgły nie konkurują na zdjęciu z obiektem na pierwszym planie. Czasami tylko zdjęcie trzeba trochę prześwietlić jeśli wychodzi ono zbyt szare. Przykład takiego zdjęcia we wpisie Wysoki klucz oświetleniowy w fotografii.
Nie wiem czemu ale u mnie na zdjęciach czasem śnieg wychodzi niebieski zamiast biały 🙁
Co mam zrobić? Korektę balansu bieli?
Proszę o podpowiedź.
Pozdrawiam 🙂
zapomniałam dodać że balans bieli miałam na auto i mimo tego śnieg był niebieski 🙁
@em. Za zmianę barwy odpowiada właśnie ustawienie odpowiedniego balansu bieli. Tryb automatyczny w wielu przypadkach jest wystarczająco dobry, ale potrafi też się mylić, zwłaszcza kiedy jest jakaś barwa mocno dominująca w kadrze. Dokładny balans bieli można zazwyczaj ustawić fotografując białą kartkę lub np. śnieg i w aparacie ustawiając go według tego wzorca. W instrukcji obsługi do Twojego aparatu na pewno jest opisana cała ta procedura.
Zdjęcie bardzo mi się podoba przypomina mi też pewną fotografię Phila Scheimeistera. Zrobił je o zachodzie słońca za chmurami a na drzewach są czapy śniegu