Internet daje możliwość publikowania własnych zdjęć. Wiele osób to robi. Jeszcze więcej je ogląda, a część z nich je ściąga na własny komputer i nie ma w tym nic złego, jeśli pobrane pliki służą do tak zwanego “dozwolonego użytku”. Dozwolony użytek osobisty zezwala na korzystanie z chronionego prawem utwory (w tym przypadku zdjęcia) bez zgody autora. Nie można go natomiast wykorzystywać w celach zarobkowych ani modyfikować. Nie można tez go rozpowszechniać za wyjątkiem osób będących w tak zwanym “związku osobistym” czyli np. spokrewnionych lub będących w gronie znajomych. Takie rozpowszechnianie nie może jednak naruszać interesów autora.
Powyższe, wynikające z ustawy o prawie autorskim, dotyczy zdjęć niosących znamiona utworu. Może się tu pojawić pytanie, a jakie zdjęcia nie będą utworem, które nie będą chronione przez prawo autorskie?
Na pewno takie, które nie niosą nic jeśli chodzi o twórcze podejście do fotografowanego obiektu. Przykładowo skan okładki książki, którą chcemy sprzedać na aukcji internetowej. W tym na pewno nie ma nic twórczego.
Ostatnie wpisy w kategorii - Różne
- Radosnych Świąt Wielkanocnych - 7.04.2023
- Tematy kolejnych wpisów na blogu - wyniki ankiety - 23.03.2023
- Przyszłość fotografii – na ile Twoje zdjęcia nadal będą Twoje? - 14.03.2023
- Archiwizacja zdjęć cyfrowych - jak, gdzie, czym - 7.03.2023
- Czyszczenie styków elektrycznych w aparacie, obiektywie, lampie błyskowej - 27.02.2023
- Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2023 - 22.12.2022
- Wydrukuj sobie "Świadectwo wzorowego fotografa" - 24.06.2022