Jak rozproszyć światło z lampy błyskowej?

Lampa błyskowa jest stosunkowo małym, aczkolwiek dość silnym źródłem światła. Stosowana w fotografii daje ostre i twarde światło. Jak zatem je zmiękczyć i czy warto kupować sprzedawane w sklepach nasadki to obiecujące?Najlepszą metodą na rozproszenie światła z lampy błyskowej jest odbicie go od jasnych ścian, czy sufitu. A jak jeszcze można to zrobić? W sklepach dostępnych jest całkiem spora ilość różnego typu nasadek zakładanych na lampę błyskową. Mają one rozproszyć światło i spowodować, że będzie ono miękkie. Można też zastosować domowej konstrukcji urządzenia, prawie darmowe. Przykładem tego może być kartka białego papieru z gumką recepturką.

Poniżej kilka przykładowych zdjęć


Światło z lampy błyskowej bez modyfikatorów.


Światło z wysuniętym dyfuzorem wbudowanym w lampę. Rozszerza on kąt świecenia lampy błyskowej.


Światło z nałożonym na lampę dyfuzorem typu stofen. Jest on widoczny na pierwszym zdjęciu, na lampie.


Światło z nałożonym na lampę dyfuzorem nadmuchiwanym. Widoczny jest na pierwszym zdjęciu po prawej stronie.


Światło z lampy błyskowej przepuszczone przez białą parasolkę.


Światło z nałożonym na lampę ekranem zrobionym z kartki papieru.


Światło z lampy błyskowej przepuszczonej przez dyfuzor o średnicy 80cm.

Jak widać zastosowanie zwykłej kartki papieru dało bardzo dobre wyniki. Więc jeśli nie wstydzisz się stosowania tak trywialnej metody nie musisz kupować żadnych dodatkowych nasadek na lampę. Biała kartka doskonale się sprawdzi.

Jak to wygląda na lampie, pokazuję we wpisie 5 sposobów na rozproszenie światła z lampy błyskowej.

Jeśli jednak nadal uważasz, że rozproszenie światła jest zbyt małe, pozostaje zastosowanie jeszcze większych powierzchni rozpraszających: zewnętrznych dyfuzorów, czy białych parasolek. Im większy dyfuzor i bliżej oświetlanego obiektu, tym bardziej miękkie światło.

7 komentarzy do “Jak rozproszyć światło z lampy błyskowej?”

  1. Poprostu rewelacja Panie Przemku . Jest Pan jednym z niewielu , którzy pragną podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z ludzmi chcącymi się nauczyć fotografii .Szukałem długo różnego rodzaju porad na forach itp. wszędzie jednak spotykałem sie z opryskliwością ludzi, którzy potrafią tylko wyśmiać a nie doradzić. Gratulacje i serdeczne podziękowania dla Pana. Pozdrawiam

  2. Witam!
    Kiedyś też szukałem na forach głównie czegoś o zmiękczaniu światła z lampy i trafiłem na poradnik jak zrobić własny softbox na zewnętrzną lampę. Chętni niech piszą na gg:10503336. Poszukam podeślę.

    Pozdrawiam Łukasz

    1. @Marcko. Jeśli masz na myśli dyfuzor na lampę wbudowaną w aparat – to w zasadzie żaden. A jeśli masz na myśli lampę zewnętrzną z ruchomą głowicą – to zależy od zdjęć, które będziesz robił. Ale i tak lepszy efekt jest kiedy rozpraszasz światło od jakiejś blendy lub dyfuzora o większych rozmiarach niż te nakładane na lampy błyskowe. Kluczową informacją jest tu odległość, z której będziesz robił zdjęcia. Dyfuzory zakładane na lampę mogą się przydać głównie kiedy ta odległość jest stosunkowo niewielka lub jeśli chcesz ukierunkować światło szerzej by odbiło się jeszcze dodatkowo od pobliskiej ściany lub sufitu.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz