Ozdobny bokeh raz jeszcze

O tym jak tworzyć ozdobny bokeh pisałem w Tajemnicy fotografowania myśli. Technika ta tak mi się spodobała, że zrobiłem jeszcze kilka zdjęć. Poniżej przykłady.

Z motywem serduszka …

… i gwiazdki. Ta daje dość ciekawe efekty przy fotografowaniu biżuterii.

Na ostatnich trzech zdjęciach dekoracyjny bokeh tworzony jest w miejscach odbicia światła występujących w strefie nieostrości. Dlatego do ich powstania konieczne jest fotografowanie biżuterii, w której faktycznie tego typu odbicia powstają. Nie nadają się więc do tego wisiory, bransoletki, naszyjniki o matowej powierzchni. Aby zwiększyć liczbę blików, trzeba zwiększyć liczbę wykorzystywanych punktowych źródeł światła. Można w tym celu posłużyć się też lusterkami.

Po więcej informacji o bokeh zapraszam do wpisu Jak uzyskać efekt bokeh na zdjęciu – szybkie wskazówki.

3 komentarze do “Ozdobny bokeh raz jeszcze”

  1. mam pytanie – bo nie znalazlam nigdzie jasnej odpowiedzi – jak zrobic zdjecie coby miało takie piekne tło (tu mam informację z poprzedniego Pana art. o tajemnicy fotografowania mysli) oraz coś innego – tak jak Pan tutaj – np. kubek. Czy to są sklejane dwa zdjęcia? – jedno z kartonikiem ze wzorem a inne bez tej “nakładki”?

    1. @Joanna. To jest jedno zdjęcie. Kartonik ze wzorem dajesz na obiektyw i ostrość ustawiasz na kubek. Za kubkiem w odległości około trochę ponad metr miałem powieszone czarne tło i na nim sznur lampek choinkowych. Ponieważ były one w strefie nieostrości ich rozmycie, czyli bokeh przyjęło kształt wyciętego wzoru. W tej metodzie fajne właśnie jest to, że wszystko się dzieje na jednym zdjęciu i przez wizjer aparatu widać dokładnie to samo. Nie ma potrzeby składania jednego ujęcia z dwóch.

  2. a jak zostało zrobione zdjęcie biżuterii i te cudne gwiazdki? proszę o wyjaśnienie “krok po kroku” 🙂 pozdrawiam! stała czytelniczka 🙂

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz