Fotozagadka z filtrem polaryzacyjnym

Dzisiaj proponuję trochę inną fotozagadkę. Poniżej znajdziesz dwa zdjęcia. Przyjrzyj się im i napisz, które zdjęcie zostało zrobione z wykorzystaniem filtra polaryzacyjnego?

Zdjęcie 1
Zdjęcie szklanej gabloty

Zdjęcie 2
zdjęcie szklanej gabloty

Ps. Te zdjęcia zrobiłem na potrzeby pisanej nowej wersji ebooka o filtrach polaryzacyjnych. Mam nadzieję, że już niebawem będę mógł napisać o zakończeniu prac.

Napisz proszę odpowiedź w komentarzu. Które zdjęcie zostało zrobione z filtrem polaryzacyjnym?

32 myśli nt. „Fotozagadka z filtrem polaryzacyjnym”

  1. nie no, mam na mysli to ze czyms one musza sie roznic nie tylko cena, zatem czy tani filtr zrobi tak samo dobre zdjecie jak ten drogi? to mialem na mysli

  2. @pawel. Oczywiście filtry się różnią. Pierwszą rzeczą, na której producent może zaoszczędzić, to ilość i jakość powłok antyodbiciowych. Najtańsze filtry mogą nawet nie mieć żadnej. Albo mogą mieć kiepskie warstwy, które ciężko się czyści (mam taki filtr, że byle muśnięcie szmatką i jest już smuga). Podobna sytuacja jest przy filtrach UV. Drugi czynnik to jakość materiału, z którego jest wykonany filtr. Ważne są tu jednorodność i neutralność barwy. Są jeszcze i inne czynniki. Na ile te czynniki będą istotne, to też zależy od tego jak i jakie zdjęcia robisz oraz jak później je pokazujesz. Na małym obrazku wyświetlanym na stronie internetowej pewnych błędów się nie dostrzeże np. niewielkiej niejednorodności. Do robienia zdjęć w cieniu, obiektów niezbyt połyskliwych też nie potrzebujesz super warstw antyodbiciowych. Ja wychodzę z założenia, że warto zainwestować w dobry filtr, ale już niekoniecznie w ten z najwyższej półki. Dobry ranking filtrów zrobił serwis optyczne.pl. Na stronie z wynikami jest też tabela ułożona pod względem ceny do jakości.

  3. Ja tam myślę, że oba zdjęcia zrobiono z filtrem. Na pierwszym wygaszone są odbicia na parkiecie, a na drugim na szybach witrynek. Natomiast zapewne inny był kąt ustawienia filtra na obu zdjęciach.

  4. Zdjęcie nr. 2
    chodź po prawdzie to mogę być oba… Tylko, że przy zrobieniu zdjęcia nr. 1 ustawiono filtr w innym położeniu, raczej nie poprawnym w tym wypadku.

  5. Oczywiście zdjęcie nr 2.
    Kiedyś próbowałem zrobić zdjęcie przez szybę w cukierni. Ten numer wyszedł mi dopiero z filtrem polaryzacyjnym.

  6. Wydaje mi się, że oba zdjęcia zrobione sa z nakręconym filtrem polaryzacyjnym. Jednak tylko przy robieniu drugiego zdjęcia filtr “działa”. Generalizując to drugie zdjęcie jest z filtrem. 🙂

Dodaj komentarz