Fotozagadka z filtrem polaryzacyjnym

Dzisiaj proponuję trochę inną fotozagadkę. Poniżej znajdziesz dwa zdjęcia. Przyjrzyj się im i napisz, które zdjęcie zostało zrobione z wykorzystaniem filtra polaryzacyjnego?

Zdjęcie 1
Zdjęcie szklanej gabloty

Zdjęcie 2
zdjęcie szklanej gabloty

Ps. Te zdjęcia zrobiłem na potrzeby pisanej nowej wersji ebooka o filtrach polaryzacyjnych. Mam nadzieję, że już niebawem będę mógł napisać o zakończeniu prac.

Napisz proszę odpowiedź w komentarzu. Które zdjęcie zostało zrobione z filtrem polaryzacyjnym?

32 komentarze do “Fotozagadka z filtrem polaryzacyjnym”

  1. @pawel. Oczywiście filtry się różnią. Pierwszą rzeczą, na której producent może zaoszczędzić, to ilość i jakość powłok antyodbiciowych. Najtańsze filtry mogą nawet nie mieć żadnej. Albo mogą mieć kiepskie warstwy, które ciężko się czyści (mam taki filtr, że byle muśnięcie szmatką i jest już smuga). Podobna sytuacja jest przy filtrach UV. Drugi czynnik to jakość materiału, z którego jest wykonany filtr. Ważne są tu jednorodność i neutralność barwy. Są jeszcze i inne czynniki. Na ile te czynniki będą istotne, to też zależy od tego jak i jakie zdjęcia robisz oraz jak później je pokazujesz. Na małym obrazku wyświetlanym na stronie internetowej pewnych błędów się nie dostrzeże np. niewielkiej niejednorodności. Do robienia zdjęć w cieniu, obiektów niezbyt połyskliwych też nie potrzebujesz super warstw antyodbiciowych. Ja wychodzę z założenia, że warto zainwestować w dobry filtr, ale już niekoniecznie w ten z najwyższej półki. Dobry ranking filtrów zrobił serwis optyczne.pl. Na stronie z wynikami jest też tabela ułożona pod względem ceny do jakości.

  2. Ja tam myślę, że oba zdjęcia zrobiono z filtrem. Na pierwszym wygaszone są odbicia na parkiecie, a na drugim na szybach witrynek. Natomiast zapewne inny był kąt ustawienia filtra na obu zdjęciach.

  3. Zdjęcie nr. 2
    chodź po prawdzie to mogę być oba… Tylko, że przy zrobieniu zdjęcia nr. 1 ustawiono filtr w innym położeniu, raczej nie poprawnym w tym wypadku.

  4. Wydaje mi się, że oba zdjęcia zrobione sa z nakręconym filtrem polaryzacyjnym. Jednak tylko przy robieniu drugiego zdjęcia filtr „działa”. Generalizując to drugie zdjęcie jest z filtrem. 🙂

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz