Pytanie od Marka: “Witam serdecznie p. Przemku. Mam dylemat a zarazem pytanie. Posiadam Canona 600D z obiektywem 55-250 f4-5.6 i lubię fotografować przyrodę (zwierzęta), chciałbym zakupić lepszy obiektyw, tylko nie wiem czy postawić na jasność obiektywu, czy większą ogniskową. Brałem pod uwagę zakup obiektywu canon EF 70-200 f/2.8L lub Sigma 150-500 f/5-6.3. Proszę o rade.”
Zakup nowego obiektywu daje nowe możliwości fotografowania. Dłuższa ogniskowa umożliwi robienie zdjęć z większego dystansu, a jaśniejszy da możliwość robienia zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych lub przy krótszych czasach umożliwiających zatrzymanie ruchu. Wybór zależy od rodzaju zdjęć jakie robisz. Ponieważ masz już inny obiektyw, to przeanalizuj zdjęcia, które do tej pory robiłeś i zobacz, czy bardziej brakowało Ci dłuższej ogniskowej (bo zwierzęta uciekały jak się za bardzo zbliżyłeś), czy raczej brakowało jasnego obiektywu, by zamrozić ruch obiektu lub w ogóle było zbyt ciemno i już teraz musiałeś robić zdjęcia na bardzo wysokim ISO. W zależności od odpowiedzi na te pytania wybierz obiektyw.
Na stronie pixiq.com/article/a-nature-photographers-most-useful-lens-0 [adres nieaktualny] autor podaje, że dla niego najbardziej użytecznym obiektywem w fotografii przyrody jest Canon EF100-400mm f/4.5-5.6L IS USM na aparacie z pełną klatką. W przypadku aparatów z matrycą ASP-C można zatem rozważyć kombinacją obiektywu 70-200 f/2.8 plus konwerter 1.4x. Wtedy w porównaniu do pełnej klatki otrzymasz kąt widzenia odpowiadający ogniskowym 157-448mm (70mm x 1,6 x 1.4 – 200mm x 1,6 x 1.4) przy jasności f/4.
Na innej stronie pomaski.pl/autor.htm dla autora najbardziej użytecznym jest obiektyw Nikkor 500mm f/4 VR. Podaje też tam inne obiektywy, których używa: Nikkor 70-200 f2.8 VR, Nikkor 105mm f/2.8 VR, Nikkor 24-70mm f/2.8, Sigma 10-20mm f/3.5 z aparatami Nikon D300 i D700.
Ale najważniejszym kryterium powinny być własne doświadczenia i rodzaj wykonywanych, czy planowanych zdjęć. Musisz zobaczyć czego Ci najbardziej brakuje: optycznego skrócenia dystansu (ogniskowa), czy światła (jasne szkło).
Ps. Zdjęcie otwierające wpis zostało zrobione obiektywem 200mm przy f/4, ISO 100, czas 1/160s, matryca ASP-C. Jest lekko wycięte względem oryginalnej klatki. Było robione z odległości około 3 metry.
Ostatnie wpisy w kategorii - Obiektywy
- Mikroregulacja AF obiektywu w aparacie Canon — poradnik ostrych zdjęć - 22.11.2022
- Przysłona w aparacie - poradnik obsługi aparatu fotograficznego - 12.10.2022
- Ogniskowa, kąt widzenia obiektywu i jak to się zmienia w zależności od rozmiaru matrycy - 9.05.2022
- Stała wartość przysłony obiektywu - czy można ją zmienić? - 13.09.2021
- Krokusy złapane "dziwnymi" obiektywami - Helios, Lomo, Maginon - 3.04.2019
- Vilia - kolejny rozłożony na części aparat - 9.04.2018
- Jaki obiektyw portretowy z lepszym światłem - 5.09.2017
Fotografia przyrody to dość szerokie pojęcie. Jedna osoba będzie potrzebować rybiego oka, druga sięgnie po lustrzane 2000mm. Inna skorzysta z obiektywu makro. To wszystko jest fotografia przyrody. Dużo zależy od funduszy, nie każdego stać na 500/4 czy 800/5.6. Dodatkowo takie obiektywy są ciężkie i wymagają statywu. Fajna jest Sigma 300-800/5.6, ale kosztuje 30 tys. i waży 6,5kg. Jeden szejk zamówił sobie w Zeissie obiektyw 1700/4 (waga jedyne 256kg), w cenie pewnie dodali pick-upa do przewożenia tego.
Dokładnie, muszę się zgodzić z przedmówcą. Niestety prawie zawsze to kwestia funduszy. Jeśli jednak mamy ograniczone poleciłbym właśnie rybie oko. Czego by się nie fotografowało zawsze wychodzi bardzo ładnie:) pozdrawiam
Ja również uwielbiam fotografowanie przyrody. Bardzo przydatna strona, na pewno skorzystam z niektórych porad. Pozdrawiam
wszystko też zależy od sposobu fotografowania,bo jesli mamy czatownie to dla drobnych ptaków wystarczy obiektyw 200-300mm,jesli ptaki drapiezne to najlepiej dłuższa,choc ja fotografuję 70-300mm i podlatuja bardzo blisko bo wystarczy nawet 160mm.wiadomo im dluzszy obiektyw tym dalej scena a co za tym idzie slabiej słychac “trzask”migawki.Jesli z podchodu to tez trzeba sie zastanowić czy uda nam sie na tyle podejść zwierze by ladnie wyszło zdjęcie.A z cięższym obiektywem gorzej robi się zdjęcia z reki trzeba uzyc statywu a to nie zawsze komfotowa sprawa.
witam mam maly problem z kupnem obiektywu 70-300
Zaczne od początku mam nikona d5100 i już go troszkę poznałam a jak wiadomo apetyt rosni w miare jedzenia i chcialam kupic sobie obiektyw z sigmy 70-300 tylko spotkałam się już z problemem na wstępie sa 3 rodzaje sigma 70-300 mm f/4-5.6 dg, sigma 70-300 dg apo oraz sigma 70-300 dg os i teraz pyt do fachowca ale takiego amatora jak ja jaki obiektyw powinien przykuc moja uwagę oczywiście orientuje się czym tak naprawdę się roznia i ta cala stabilacja obrazu moglaby być pomocna ale tyle rzeczy jakich się naczytałam ze obiektyw ze stabilizacja jes o wiele droższy to jeszcze tak naprawdę nie zyskuje się na tym az tak wiele i z tym wszystkim nie wiem co zrobić czy zwykly podstawowy jest dobry wszystkie maja oczywiście maco wbydowane.. proszę o pomoc
@iwonaviper. Zobacz testy tych obiektywów na optyczne.pl i opinie użytkowników. A stabilizacja w obiektywie jest dość przydatna, chyba że robisz zdjęcia ze statywu lub zawsze w dobrych warunkach oświetleniowych 🙂 Mam Sigmę 70-300 mm f/4-5.6 APO DG Macro z mocowaniem do Canona i jeśli chodzi o szybkość AF to nie powala, jak dla mnie czasami jest za wolny.
bardzo dziekuje za pomoc..
Witam!
Mamy z mężem problem z wyborem sprzętu…aparatu fotograficznego(?)
Jesteśmy na budżetowej emeryturze, więc nie stać nas na bardzo drogi sprzęt.
Obserwujemy ptaki w terenie, w tym sokoły wędrowne, które gniazdują na wysokim kominie.
Budkę lęgową mają na wysokości 120 m, ale często latają ponad kominem, który ma 250 m wysokości.
Prosimy o podpowiedź, jaki sprzęt(aparat) powinniśmy kupić, aby sprawdził się w trakcie obserwacji ptaków, przebywające na NIŻSZEJ, ale i WYŻSZEJ wysokości…przelatujące i siedzące w miejscu. Pozdrawiam Ewa
@FalcoFanka. Do takich zdjęć potrzebny jest teleobiektyw, więc tu nie ma dobrej odpowiedzi. Długie ogniskowe kosztują, a te jasne nawet bardzo dużo. Taniej można jedynie kupić jakieś starsze i manualne na gwint m42. Jednak ręczne ustawianie ostrości nie jest szybkie i ostre zdjęcie drapieżnika w locie to będzie bardzo duże wyzwanie. Co innego jeśli ustawisz ostrość na komin i będziesz łapać ptaka w tej odległości, wtedy to się uda. Aby obniżyć koszt obiektywu można kupić aparat z mniejszą matrycą i adapterem dającym możliwość podpięcia obiektywu manualnego. Np. aparaty z matrycą 4/3 dają 2x zwiększenie ogniskowej w stosunku do pełnej klatki. Nie będę się dalej wypowiadał, bo nie testowałem takich rozwiązań, ale w poszukiwaniach sądzę, że warto rozważyć tego typu rozwiązanie.