Niektóre aparaty fotograficzne posiadają funkcję wielokrotnej ekspozycji. Dzięki niej na jednym zdjęciu możesz zarejestrować kilka ujęć. W moim aparacie jednak tej funkcji nie ma. Mimo tego, stwarzając określone warunki można ten problem ominąć. Przykładem jest zdjęcie zaczynające ten wpis. Technika jest zupełnie podobna do tej opisanej we wpisie o fotografowaniu duchów. Do tego typu zdjęć potrzebujesz …
… ciemnego pomieszczenia, z ciemnym tłem i lampy błyskowej. Przyda Ci się też aparat na statywie. Tak naprawdę jest to pojedyncza ekspozycja z długim czasem migawki, a efekt zwielokrotnienia postaci na zdjęciu jest realizowany za pomocą ręcznego wyzwalania błysku z lampy. Parametry tego zdjęcia to czas 20s, przysłona f/11, ISO 200. W czasie tych 20 sekund naświetlania modelka Ewa świetnie zagrała i przyjęła trzy pozy. Każda z nich zostało oświetlona pojedynczym błyskiem z lampy. To spowodowało powstanie wrażenia zarejestrowania na zdjęciu trzech bliźniaczek 🙂
Podobnie jak w przypadku zdjęć z duchami możesz na źródło światła nałożyć barwne filtry i w ten sposób uzyskać dodatkowy efekt. Poniżej przykłady z podwójnym naświetlaniem. Jeden błysk lampy normalnie, a drugi z nałożonym na nią folią w barwie niebieskiej. Aby uzyskać łagodniejsze cienie, lampa błyskowa była skierowana na wewnętrzną stronę srebrnej parasolki. Dopiero światło odbite od niej oświetlało fotografowaną postać.
Zdjęcie z duchem – wersja przy błyskach z lampy błyskowej #1
Zdjęcie z duchem – wersja przy błyskach z lampy błyskowej #2
Wielokrotna ekspozycja lampą błyskową – schemat ustawienia
Więcej przepisów na zdjęcia
Jeśli szukasz dodatkowych pomysłów na ciekawe zdjęcia do zrobienia w domu i nie tylko, to polecam ebook:
Baw się fotografią.
Kliknij i wypróbuj „33 eksperymenty fotograficzne”
Ostatnie wpisy w kategorii - Czas migawki
- Z jakim czasem fotografować wodospad? - porównanie od 1/8000 do 8 sekund - 29.08.2024
- Jak fotografować taniec bez lampy błyskowej w ciemnym wnętrzu? - 31.05.2024
- Malowanie światłem krzywych Lissajousa - 22.02.2024
- 5 głównych efektów związanych z czasem naświetlania - 26.06.2023
- Jaki długi czas naświetlania, by rozmyć lub nawet usunąć ludzi z lodowiska - 10.01.2023
- Zabaw się w świąteczne zoomowanie i obracanie [Aktualizacja] - 22.12.2022
- Strzelanie do jaj, balonów i puszek z wodą, czyli krótki czas naświetlania - 18.08.2022
Właśnie coś takiego chodzi mi ostatnio po głowie, a że jutro montuję w domu tła, będzie to pierwsza technika, której spróbuję 🙂
Zdjęcie z Ewą genialne 😉
Bardzo mi się podoba 🙂
Czy dałoby się zrobić takie zdjęcie aparatem Olympus SP-800UZ?
@Martyna. Tego typu zdjęcia możesz robić dowolnym aparatem, w którym jest możliwość wyzwalania migawki na dłuższy okres czasu, np. kilku, kilkunastu sekund. W specyfikacji aparatu Olympus SP-800UZ znalazłem, że dłuższy czas migawki to “sceny nocne <4 s". Nie jest to zbyt długi czas, ale też możesz coś pokombinować.
No i na “Fotografię dla ciekawych” zawsze mogę liczyć. Szukam wszędzie, przekopuję Internet i wreszcie znajduję to, co chcę właśnie tutaj. Dziękuję:)
Dziękuję za ten wpis! Próbowałam zrobić tego typu zdjęcie z bardzo różnymi czasami naświetlania, ale duch ciągle był za słabo widoczny. Teraz już wiem, że w pomieszczeniu było za jasno.