Ile potrzebujesz megapikseli

Dostałem pytanie od Magdaleny: “Od dłuższego czasu zastanawiam się nad kupnem lustrzanki. Przyznam, że uwielbiam robić zdjęcia i całkiem dobrze mi to idzie. Niestety mój kompakt już mi nie wystarcza. Moją szczególną uwagę zwrócił Nikon D90. Czytając opinie stwierdziłam, że jest to dobry wybór dla początkujących. Jedna rzecz mnie nurtuje. Jest to ilość megapikseli – 12.3 mln. W porównaniu do innych lustrzanek w tej cenie jest to stosunkowo mało. Czy tak mała liczba megapikseli będzie znacznie wpływać na efekt? Jak to z tym jest? Powiem, że lubię robić zdjęcia z wyraźnymi szczegółami i nie wiem czy wybrać jakiś inny model czy pozostać przy tym. Proszę o odpowiedź:)”

Ilość potrzebnych megapikseli jest uzależniona od tego jak duże chcesz robić z nich odbitki. Dla porównania jeśli chcesz publikować zdjęcia w Internecie, oglądać na ekranie telewizora, czy robić odbitki w formacie pocztówkowym, to wystarczy Ci matryca w aparacie o rozmiarze, uwaga … trochę ponad 2 megapikseli. Miłe zaskoczenie? Obraz „Full HD” w przeliczeniu na piksele to 1920px w poziomie i 1080 w pionie. Po przemnożeniu otrzymasz około 2 megapikseli. Odbitka fotograficzna w rozmiarze 10×15 cm w jakości fotograficznej wymaga 300 ppi (ang. pixels per inch – pikseli na cal; cal=2,54cm) w przeliczeniu to 1181px x 1772px, co daje znowu około 2 Mpx.

Na jaką odbitkę o jakości 300ppi starczy zdjęcie z matrycy 12.3Mpix? Z tego aparatu otrzymasz plik o rozmiarze 4288 x 2848 pikseli. Co po przeliczeniu (4288/300×2,54) x (2848/300×2,54) = 36cm x 24cm. A ponieważ takich zdjęć nie ogląda się z nosem przy kartce spokojnie można z tego zrobić odbitkę 45 x 30 cm.

Dlatego więcej megapikseli będziesz potrzebowała np. na fototapetę do pokoju lub w sytuacji sprzedaży zdjęć na stockach, bo tam im większy rozmiar, tym większa kasa. W pozostałych przypadkach 12mpix w zupełności wystarczy. A przy okazji dysk twardy na zdjęcia starczy Ci na dłużej.

Ps. O szczegółowości zdjęć nie decyduje tylko matryca ale np. jakość obiektywów, wartość przysłony, stabilizacja aparatu itd. Zobacz wpis Mity megapikseli.

Ps2. Aby szybko określić w jakim rozmiarze możesz zrobić wydruk w jakości fotograficznej (dla odbitki oglądanej z bliska) ja stosuję szybkie działanie. Od wymiaru zdjęcia w pikselach odcinam ostatnie dwie cyfry i mam wymiar w centymetrach. Czyli z 4288 x 2848 pikseli będzie 42 x 28 cm. Jest to wystarczająco dobre i szybkie oszacowanie.

14 komentarzy do “Ile potrzebujesz megapikseli”

 1. Ja mam pytanie mam fotkę z wakacji i bardzo mi się podoba. Chce z miej zrobić foto tapetę na ścianę 255cm wysoka i 380cm dluga a moj aparat to nikon 3000.
  Ps
  Nie chce miec pikseli na wydruku co zrobic czy jest jakis progranm do podnoszenia jakosci fotki.
  Wielkie dzieki

  1. @tomasz. Do takich formatów jeszcze nie powiększałem swoich zdjęć. Firmy, które drukują fototapety z powierzonych zdjęć, same mają opracowane metody na ich powiększanie, ale cudów nie należy się spodziewać. Z Nikona 3000 masz zdjęcie w rozmiarze 3872 x 2592 pikseli, czyli jeden piksel musi wypełnić obszar 1 mm2. W wyniku powiększenia pliku nie będzie oczywiście widać na takim wydruku pikseli, ale łagodne/nieostre przejścia. Z bliska zdjęcie będzie wyglądało na nieostre. Z pewnej odległości powinno być w miarę OK. Z reguły firmy trudniące się takimi wydrukami same oceniają czy dane zdjęcie jest wystarczająco dobre do takiego powiększenia. Na pewno nie może być na nim żadnych nieostrości w kluczowych obszarach, czy poruszeń. Samo zdjęcie źródłowe musi być bardzo dobre.

 2. odnośnie PS.2. – super! świetny sposób 🙂 a w drugą stronę to tez mogę przeliczyć? jeśli potrzebuję np 15×21 to 1500×2100 pikesli będzie powinno wystarczyć…

  (ja mam wydrukowaną ściągę – tabelkę z wymiarami i dpi…)

 3. dobrze napisane… megapikse to element rynkowego wyścigu szczurów, a to co piszesz o rozdzielczości obiektywów – kiedyś próbowałem wytłumaczyć komuś, że obiektywy nie mają nieskończonej rozdzielczości ale przeciwnie, ściśle określoną i ograniczoną. Nie zostałem zrozumiany bo ludziom się w głowie nie mieści, że “szkiełko” też ma punkty (mówiąc w przenośni).

 4. Jedna sprawa to piksele a druga to wielkość w MB. W aparacie 12 mpix wychodziły mi zdjęcia ok 6 MB, natomiast w innym przy 16 mpix ok 4 MB. Czy ma to wpływ na jakość?

  1. @boleslawp. To o czym piszesz dotyczy plików JPG. Jest to specjalny zapis obrazu cyfrowego ze stratną kompresją. W zależności od stopnia tej kompresji masz większy lub mniejszy plik w MB. Ponieważ jest to kompresja stratna następuje utrata pewnych informacji. Algorytm jest tak opracowany by ta utrata danych była jak najmniej zauważalna dla oka i z najmniejszą stratą dla jakości obrazu. Przy małej kompresji w większości przypadków jakość zdjęcia JPG jest wystarczająco wysoka. Przy dużej kompresji będzie już widoczna utrata danych. Najszybciej będzie można ją zobaczyć na ciemnych gradientach w postaci widocznych obszarów przejść pomiędzy kolejnymi odcieniami danej barwy.

   Z opisanego przez Ciebie przypadku wnioskuję, że na aparacie z 16Mpix masz ustawioną większą kompresję (niższą jakość zdjęcia) niż na aparacie z 12 Mpix. Dlatego jest różnica w wielkości MB pliku.

 5. Myślę, że to zależy od oprogramowania aparatu. Aparaty to Olympus SP590UZ i Sony Slt A-57. W pierwszym w menu mam ustawienie wielkości i kompresji (mała i normalna). Ustawiłem na mała. W drugim przypadku jest tylko ustawienie jakości (standard i wysoka). mam ustawioną wysoką.Oczywiście są jeszcze RAWy. Ale przy jpg jest tak jak napisałem

 6. @Tomasz i @Przemek
  Fototapety drukowane są na foliach monomerycznych lub polimerycznych PCV o grubości ca 0,08 – 0,15 mm, a następnie laminowane na zimno lub gorąco na mat lub błysk. Są one odporne na UV i wierność kolorów jest gwarantowana na 3 – 5 lat.
  Druk odbywa się na drukarkach szerokoformatowych (od 1,6 m wzwyż)solwentowych, atramentowych, w których najczęściej zainstalowanych jest sześć lub więcej głowic firmy Epson (znanej z domowych drukarek tzw. kropelkowych – bardzo oszczędnych).Jakość wydruku uzależniona jest od ilości przebiegu głowic drukujących w “wierszu” (minimum dwa razy). Plik do wydruku musi być przetworzony z RGB do CMYK i w formacie .tif. Najlepiej, gdy oryginał jest typu RAW, a nie JPG. Obróbkę pliku przeprowadza się w Adobe Ilustrator lub Photoshop, z wykorzystaniem warstw. Czasami przypomina pracę jak z wykorzystaniem bracketingu w technice HDR. Ostateczna rozdzielczość może zawierać się w granicach 150 DPI, ale rozmiar obrazu jest w skali 1:1 (wymiar tapety), co powoduje, że plik zawiera się w granicach powyżej 100MB i czasami przekracza nawet 1 GB. Laminat zabezpiecza wydruk przed fizycznym zniszczeniem, a odporność na temperaturę do 115 st.C daje możliwość wykorzystania fototapety w pobliżu urządzeń kuchennych (tapetę można myć detergentami). To tak w skrócie o fototapetach.

 7. Wielkość zdjęcia jpg zależy też od tego co jest na zdjęciu. Jeśli będą duże obszary jednego koloru, to takie zdjęcie zajmie mniej miejsca niż zdjęcie z wieloma szczegółami.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz