W tym pisie odpowiadam na kilka pytań związanych z wykorzystaniem udostępnionych wcześniej darmowych kalendarzy na rok 2014.
1. Co możesz zrobić z kalendarzem w pliku PDF? Jak go wykorzystać?
Plik PDF możesz wykorzystać na kilka sposobów. Najprostsza metoda, to wydrukowanie go. Dostępne są wersje z kalendarzem na całą stronę oraz z wolną przestrzenią na własną twórczość. Jeśli chcesz go wzbogacić o własne elementy to masz kilka rozwiązań.
Jednym z nich jest „podwójne drukowanie”. Otwierasz plik PDF kalendarza np. za pomocą darmowego Adobe Acrobat Readera i drukujesz go. W innym programie edytorskim np. darmowym LibreOffice tworzysz stronę, na której umieszczasz zdjęcie w górnej części arkusza, tak aby po wydrukowaniu go, na wcześniej wydrukowanej kartce z kalendarzem, wpasowało się w puste miejsce nad kalendarium.
Możesz też na wydrukowanej kartce z kalendarzem nakleić osobno wydrukowane zdjęcie, zrobić odręczny rysunek, czy też inaczej go ozdobić i spersonalizować.
Możesz też w programie Adobe Acrobat Reader wykorzystać funkcję wycinania fragmentu obrazu z wyświetlanej strony PDF. Wycięte kalendarium możesz wtedy wkleić do dowolnego programu graficznego lub nawet do edytora tekstu (LibreOffice, MS Word, inny). Funkcja ta wycina obraz w jakości takiej jakiej jest obraz pokazany na ekranie. Więc jeśli potrzebujesz lepszej jakości, zanim wytniesz powiększ kalendarz np. na 400%, a funkcję wycinania obrazu zastosuj dopiero dla powiększenia. Kalendarz wtedy już nie mieści się w całości na ekranie, ale nadal jest możliwość zaznaczenia całości od jednego narożnika do drugiego po skosie. Dzięki temu wytniesz obraz znacznie lepszej jakości. W pliku PDF kalendarz jest w postaci wektorowej więc nie ma utraty jakości przy powiększaniu go. Możesz go dowolnie powiększyć, a krawędzie znaków nadal będą ostre.
Tak więc możliwości jest kilka.
Sam plik PDF możesz edytować jedynie w nielicznych programach, które to umożliwiają np.: Adobe Acrobat (pełny, nie Reader), CorelDRAW. Wtedy wczytujesz kalendarz do programu i tam go edytujesz.
Ponoć plik PDF można również wczytać do Corel Paint Shop Pro, ale tego nie sprawdzałem.
2. Co możesz zrobić z kalendarzem w pliku DOC?
Tu sprawa jest już prostsza. W pliku tym umieściłem kalendaria jako osobne obrazki. Możesz więc, korzystając z edytora teksty (Libre Office, MS Word, lub inny czytający ten format) uzupełnić strony o własne zdjęcia, obrazki, teksty. I dopiero tak przygotowany kalendarz wydrukować za jednym razem.
3. Czy można w polach kalendarza np. w poszczególnych dniach dopisać okoliczności, imprezy typu urodziny, imienin w konkretnych kratkach?
Możesz to zrobić, ale nie na zasadzie edycji pola kalendarza, tylko metodą dodania bloku tekstowego jako warstwy nad tym polem. Samo kalendarium jest obrazkiem graficznym więc nie jest edytowalne w Wordzie. Jeśli chcesz w jakimś miejscu umieścić dodatkowy opis wykorzystaj w programie Word 2007 opcję w menu „Wstawianie/Pole tekstowe/Rysuj pole tekstowe”. Zaznacz wtedy ramką obszar, w którym chcesz dodać własny opis. Aby taka ramka nie zasłaniała istniejącego kalendarza w jej właściwościach ustaw „Brak wypełnienia” oraz „Brak konturu” w menu „Format/Wypełnienie kształtu” oraz „Kontur kształtu”. W utworzonej ramce możesz umieścić dowolną własną treść.
4. Czy wydrukowany kalendarz musi być w formacie kartki A4?
Jeśli potrzebujesz mieć kalendarz w większym lub mniejszym formacie, możesz to zrobić za pomocą czytnika plików PDF. Przykładowo w programie Adobe Reader w opcjach do wydruku jest funkcja w rodzaju “Dopasuj” w opcjach rozmiaru. Wystarczy więc, że ustawisz na drukarce inny rozmiar arkusza do wydruku a Adobe Reader sam odpowiednio powiększy lub pomniejszy rozmiar drukowanego kalendarza, dopasuje go do rozmiaru kartki wynikającej z ustawień w drukarce.
4. Skąd pobrać kalendarze?
Część kalendarzy w postaci pliku PDF możesz pobrać ze strony Kalendarz 2014 do pobrania. Aby otrzymać pozostałe oraz wersję DOC zapisz się na newsletter “Fotografia dla ciekawych”. Formularz do zapisów znajdziesz na wspomnianej stronie oraz na górze bloga.
Ostatnie wpisy w kategorii - Kalendarz
- Kalendarz 2025 do druku - plik PDF oraz inne darmowe formaty do edycji - 16.08.2024
- Kalendarz 2024 do druku – plik PDF oraz inne formaty również do edycji - 28.11.2023
- Kalendarz 2023 do druku – plik PDF oraz inne formaty również do edycji - 18.07.2022
- Kalendarz 2022 do druku - plik PDF oraz inne formaty również do edycji - 30.09.2021
- Jak wydrukować kalendarz z pliku PDF - warianty i możliwości - 3.12.2020
- Kalendarz 2021 do druku - plik PDF oraz inne formaty również do edycji - 18.09.2020
- Zimowe zdjęcie jeziora Chodzieskiego trafiło do kalendarzy - 21.01.2020