Podstawy fotografii – darmowy poradnik PDF “Fotografia dla ciekawych” – wydanie II

Mam dla ciebie przygotowany poradnik dla początkujących. Jest to drugie wydanie darmowego ebooka “Fotografia dla ciekawych”. Opisane w nim tematy dostępne są do pobrania w postaci pliku PDF.

Podstawy fotografii – darmowy ebook
“Fotografia dla ciekawych”

Podstawy fotografii - Fotografia dla ciekawych - ebook pdf

Tytuł: Fotografia dla ciekawych
Podstawy fotografii – poradnik dla początkujących
Autor: Przemysław Oziemblewski
Data wydania drugiego: 2019/03
Stron 67
Format: publikacja elektroniczna (plik PDF)

Oddaję w Twoje ręce odnowioną i rozszerzoną wersję poradnika, który miał swoją premierę 1 maja 2006 roku. Prawdopodobnie był to pierwszy polski ebook o fotografii. Nowa wersja została zmieniona oraz rozszerzona o nowe treści i zdjęcia. Poradnik opisuje podstawowe zagadnienia. Został napisany z myślą o tych, którzy lubią trzymać w ręku aparat fotograficzny, lubią go używać, chcą się w tym doskonalić i robić więcej udanych zdjęć – zdjęć, które robią wrażenie.

Każdy dobry fotograf kiedyś zaczynał swoją drogę do doskonałości. Każdy świadomy amator fotografowania chce się doskonalić i sięga po podręcznik, który pozwoli mu robić lepsze zdjęcia. Mam nadzieję, że ten e-book przypadnie Ci do gustu i ułatwi fotografowanie.

Umieściłem w nim najważniejsze podstawowe zagadnienia, informacje przeznaczone dla osób zaczynających przygodę z fotografią. Przeczytasz w nim więc o kompozycji obrazu, o naświetlaniu oraz o uzyskiwaniu ostrych zdjęć. Znajdziesz też przykłady, które wierzę, że zachęcą Cię do podjęcia własnych prób. Jeśli coś z opisanych tematów bardziej Ciebie zainteresuje, to w ebooku znajdziesz linki do dodatkowych materiałów.

Pobierz poradnik, przeczytaj, weź swój aparat, ustaw kadr, zrób zdjęcie i sprawdź uzyskany efekt. Poradnik fotografii opisuje zagadnienia przydatne zarówno w fotografii analogowej, jak i cyfrowej. Większość porad przyda się niezależnie, czy fotografujesz lustrzanką, czy bezlusterkowcem. Zobacz opisane w nim zagadnienia.

Podstawy fotografii opisane w e-booku:

 • Sprzęt fotograficzny
  • Aparat fotograficzny
   • Podstawowe składniki aparatu
  • Dodatkowe wyposażenie i akcesoria fotograficzne
 • Światło
  • Jak cień ukazuje przestrzeń
 • Kompozycja
  • Wielkość obiektu
  • Kompozycja centralna
  • Kompozycja symetryczna
  • Reguła trójpodziału
  • Obramowanie
  • Linie prowadzące
 • Ekspozycja i jej składniki
  • Co to jest ekspozycja
  • Co to jest przysłona i na co ma wpływ
  • Co to jest czas migawki i na co ma wpływ
  • Co to jest ISO i na co ma wpływ
 • Tematy i techniki fotografowania
  • Wschody i zachody słońca
  • Panoramowanie, czyli zdjęcia obiektów w ruchu
  • Bokeh – magiczne kółeczka w tle
 • Błędy w fotografii
  • 15 powodów dlaczego zdjęcie nie jest ostre
   • Jakie są przyczyny braku ostrości
   • Źle dobrany punkt ustawiania ostrości
   • Poruszenie w czasie robienia zdjęcia
  • Czerwone oczy. Komu je dasz?
 • 15 ćwiczeń, wyzwań i inspiracji fotograficznych

Zapraszam więc do zapisywania się na newsletter i pobrania ebooka “Fotografia dla ciekawych”.

Ps. Jeśli jesteś już czytelnikiem newslettera, to wiadomość z linkiem do pobrania otrzymasz w dniu 21 marca 2019 r.

Jeśli jesteś już w jego posiadaniu, to proszę umieść poniżej w polu komentarza opinię o nim. Jest to bardzo istotne dla mnie, bym wiedział, że warto tworzyć tego typu publikacje i co w nich poprawić. Jest też ważne dla innych osób, które dopiero zaczynają fotografować i mają obawy, czy warto w ogóle zaczynać i poświęcać na to swój czas.

Na koniec jeszcze kilka pytań i odpowiedzi.

Jak zacząć robić zdjęcia?

Po pierwsze potrzebujesz aparatu. Kiedy jednak zaczynasz, nie potrzebujesz zaawansowanego sprzętu. Na początek może wystarczyć nawet ten, który już masz w telefonie. Aby zbytnio nie inwestować, możesz aparat pożyczyć lub kupić używany. Po prostu sprawdź, czy to Cię wciągnie. Zacznij od trybu automatycznego, by aparat sam ustawiał parametry naświetlania. Ty natomiast się skup na kompozycji zdjęcia i świetle. Bądź ciekawy. Światło jest kluczowe w fotografii. Obserwuj, jak zmienia się o różnych porach dnia i jak wpływa na to, co widzisz. Sprawdzaj, z jakiego kierunku dany obiekt wygląda najbardziej interesująco. Fotografuj codziennie.

Od czego zacząć naukę fotografii?

Po pierwsze poznaj tę czarną skrzynkę, którą chcesz uwieczniać ulotne chwile. Musisz wiedzieć, jak ją obsługiwać, co naciskać i jak to będzie wpływało na ostateczny efekt w postaci zdjęcia. Na początek tematy do ogarnięcia to: naświetlanie, na które składa się czas naświetlania, wartość przysłony oraz ISO. Kolejne tematy to: balans bieli i ustawianie ostrości. Po drugie ważne jest to, co widzisz. Umiejętność obserwacji wynika z tego, co wiesz na dany temat. Dlatego poznaj zasady kompozycji obrazu i staraj się zrozumieć światło. Myślę, że jak na początek, to i tak jest dość sporo.

Jakie umiejętności musi mieć fotograf?

Dobry fotograf niezależnie czy do wykonywania swojej pracy, czy swojego hobby musi posiadać szereg umiejętności. Poza solidną wiedzą merytoryczną, powinien cechować się wyczulonym zmysłem estetycznym. Umiejętność dostrzegania piękna jest kluczowa, ponieważ fotograf może uczynić z pozornie zwyczajnych rzeczy czy miejsc prawdziwe dzieła sztuki. To zdolność do wydobycia ukrytego piękna i uchwycenia go na fotografii. Inne cechy, które warto tu wymienić to spostrzegawczość oraz kreatywności.

Jaki poradnik pdf na początek?

Nie będę tu odkrywczy, bo polecę Ci prezentowany na tej stronie podręcznik. Jest on dobrym wprowadzeniem do fotografii dla osób początkujących. Dostępny jest on w formacie PDF, który możesz czytać na ekranie komputera lub tabletu.

86 komentarzy do “Podstawy fotografii – darmowy poradnik PDF “Fotografia dla ciekawych” – wydanie II”

 1. Polecam poradnik jak i inne ebooki pana Przemysława. Rewelacja! Jest to czego szukałam. Inspirujące wskazówki motywują do działania.

 2. Bardzo ciekawy podręcznik. W trakcie lektury orientowałem się jakie popełniłem błędy przy poszczególnych zdjęciach. Bardzo przydatny.
  Dziękuję i pozdrawiam.

 3. Cieszę się że odnalazłem w internecie ten poradnik , który wyjaśnił mi jako początkującemu pewne ważne kwestie z dziedziny podstaw fotografii. Dziękuję

 4. Dla mnie świetny poradnik. Dla początkujących, takich jak ja, świetny i przydatny. Autor w prosty i zrozumiały sposób wprowadza nowicjusza w świat fotografii. Wyjaśnia podstawowe pojęcia i terminy z jakimi spotyka się każdy początkujący fotograf. Polecam.
  Panie Przemysławie dziękuję.

 5. Super poradnik, w sam raz, aby od niego zacząć. Bardzo doceniam i dziękuję za pracę włożoną w jego przygotowanie. Zachęca do sięgnięcia po inne ebooki i materiały.

 6. Witajcie foto maniacy! Przyznam że na początku podchodziłem to “TEGO” bardzo sceptycznie, ale po “czasie” stwierdziłem że te porady są niesamowite i ciągle uczą “starych” fotografów czegoś nowego. Dzięki za to że jesteście/! Pozdrawiam!

 7. Po wielu latach wróciłem do fotografowania. Zaczynałem od Druha, przez kolejne Smieny, Zenity i podobne. Poradnik pozwolił mi odświeżyć wiadomości o fotografii
  Wielkie dzięki.

 8. Książka na pewno wartościowa, uczy wielu rzeczy w prosty sposób. Nie rozumiem jednak, co to jest “światło styczne”. Ale to drobiazg.

  1. Dzięki za komentarz. W określeniu “światło styczne” chodzi o światło boczne padające na oświetloną powierzchnię pod niewielkim kątem. Jeśli ta powierzchnia jest nierównomierna wtedy powstają cienie. Im mniejszy kąt padania tego światła tym dłuższe cienie.

 9. Napisany prostym, przystępnym językiem, “otwiera oczy” na fotografię. Spora dawka wiedzy chyba nie tylko dla całkiem początkujących

 10. Jeszcze nie dotarłam do końca ale muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem! Wszystko wytłumaczone w sposób bardzo przystępny. Bardzo Panu dziękuję za ten poradnik! Byłam już trochę zniechęcona przeglądając różne porady. Dzięki Panu wrócił mi zapał do zaprzyjaźnienia się z aparatem. 🙂

 11. Na stronę weszłam w poszukiwaniu kalendarza do wydruku, a wraz z córką wciągnęłyśmy się w poznawanie sztuki fotografii. 🙂 Polecam z całego serca, bo poradnik jest pisany zrozumiale i ciekawie.

 12. Świetny poradnik, kompendium wiedzy o fotografii, brakuje takich w języku polskim. Widać, że autor nie jest sponsorowany przez producentów sprzętu, jak wielu znanych Youtuberów.

 13. Poradnik raczej dla osób, które mają jako taką świadomość co do wiedzy o przysłonie, ISO i czasie naświetlania (czyli co to jest i „jak i z czym to się je”). Sam wszedłem w świat fotografii zupełnie przypadkiem, przed dwoma miesiącami. Gdybym na starcie(dwa miesiące temu) przeczyłeł ten poradnik, zapewne wiele by mi to nie dało. Startując odłożyłem wszystkie poradniki i postanowiłem, że zrozumię co to jest tzw. trójkąt ekspozycji. Poświęcałem na to wszystkie popołudnia, po 6 godzin każdego dnia i po tygodniu już wiedziałem o co w tym wszystkim chodzi. Zupełnie inaczej zacząłem nie tyle słuchać co słyszeć co mówią youtuberzy, którzy nagrywają swoje porady. I wtedy sięgnąłem po ten poradnik – warto go było przeczytać – daje kolejną garść dodatkowch informacji co do podstaw fotografii – polecam

 14. W mojej ocenie poradnik „Fotografia dla ciekawych” to przykład bardzo dobrze podanej wiedzy o fotografii, przedstawionej w czytelny i łatwy w odbiorze sposób. W przewadze adresowany jest on do początkujących pasjonatów fotografii. Kolejne tematy omawiane są bez nadmiaru zbędnych treści. Konkretnie i na temat. Poradnik obejmuje tylko wybraną, podstawową grupę zagadnień, ale za to daje doskonałe pojęcie, czego można się spodziewać po innych e-bookach Autora, rozwijających przedstawione tematy.
  W swojej formie graficznej poradnik nie przypomina drukowanej książki. Nie jest to jednak żadna wada, ponieważ ma on moim zdaniem wygląd dobrych notatek z wykładu. W moim odbiorze zachęca to do dalszego studiowania i praktykowania zdobytej wiedzy. Do takich doskonałych syntetycznych notatek chętniej się powraca niż do opasłej książki. Łatwo jest odnaleźć praktyczne szczegóły. Wszystko jest tak jak Autor napisał w tytule – fotografia dla dociekliwych.
  Zdecydowanie polecam ten poradnik i sądząc po jego treści zapewne także inne e-publikacje, o których mowa w blogu. Panie Przemysławie, dziękuję za doskonałe dzielenie się gruntowną wiedzą. Z wielkim zainteresowaniem będę śledził Pana kolejne e-wydawnictwa.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz