Jeśli wypoczywasz nad morzem, to zapewne taki temat jak “zachód słońca” przyciągnie Twoją uwagę. Możesz wtedy robić różne zdjęcia. Dodatkowe przykłady znajdziesz we wpisie 17 sposobów na wakacyjny zachód słońca nad morzem.
W tym roku nad naszym morzem byłem dość krótko, bo raptem dwa dni z jednym noclegiem. Miałem więc tylko jedną szansę na zdjęcia o zachodzie słońca. Ten natomiast nie zapowiadał się ciekawie. Słońce skryło się za chmurą. Nad horyzontem pojawił się jednak lekki prześwit, a z portu zaczęły wypływać turystyczne łodzie, statki i okręt wojenny.
Statki na tle nieba i tarczy słonecznej
Będąc więc w Kołobrzegu lub innej miejscowości ze statkami turystycznymi możesz pokusić się o zrobienie im zdjęć na tle nieba lub tarczy słonecznej. Jeśli pogoda dopisze możesz zrobić wiele ciekawych kadrów.
Zdjęcie: matryca APS-C, ogniskowa 200mm, przysłona f/5.6, czas 1/40, ISO 100.
Tutaj słońce było schowane za chmurą. Niewielki fragment nieba był był jednak lekko podświetlony. Wykorzystałem go tak kadrując zdjęcie, by złapać zarówno podświetlone niebo jak i ciemną sylwetkę statku.
Większą jednak atrakcją się chyba sylwetki statków na tle zachodzącego słońca. Do tego przyda się teleobiektyw z długą ogniskową. W torbie jednak miałem tylko szkoło z ogniskową 200 mm. Wykorzystałem więc to co miałem. Tutaj, aby nie prześwietlić tarczy słonecznej użyłem dodatkowo korekty ekspozycji obniżającej poziom naświetlenia.
Poniżej zdjęcia z dawnym okrętem wojennym przerobionym na potrzeby przewozu turystów.
Zdjęcie: matryca APS-C, ogniskowa 200mm, przysłona f/5.6, czas 1/500, ISO 200, wycięty fragment kadru.
Zdjęcie: matryca APS-C, ogniskowa 200mm, przysłona f/5.6, czas 1/500, ISO 200, wycięty fragment kadru.
Przepłynęła również motorówka, więc też ją złapałem w kadrze.
Zdjęcie: matryca APS-C, ogniskowa 200mm, przysłona f/5.6, czas 1/200, ISO 200.
Zachód słońca zakończył się wąską kreską na horyzoncie.
Zdjęcie: matryca APS-C, ogniskowa 200mm, przysłona f/5.6, czas 1/80, ISO 200.
Zdjęcia nocne po zachodzie słońca
Oczywiście koniec zachodu słońca, to nie koniec zdjęć. Czasami niebo jest jeszcze ciekawsze po zachodzie słońca. Wszystko zależy od pogody. Jeśli nie ma ciekawego nieba, to poszukaj innych obiektów. Ja poszedłem bliżej mola. Okazało się, że jest podświetlone. Sekwencja kolorów zmieniała się co jakiś czas.
Te zdjęcia robiłem już ze statywu. Mogłem więc korzystać z dłuższych i długich czasów naświetlania.
W czasie obróbki zdjęć przychodzą czasem dodatkowe pomysły. Na poniższym zdjęciu podkręciłem niebo i uspokoiłem jeszcze bardziej wodę. Konwersja do czerni i bieli pozbawiła zdjęcie koloru. Powstał więc kontrast miedzy dynamicznym niebem a spokojnym morzem. Odwrotnie niż zazwyczaj.
Zdjęcie: matryca APS-C, ogniskowa 35mm, przysłona f/5.6, czas 0,6 sekundy, ISO 100.
Kolejne dwa zdjęcia to wycięte fragmenty z kadru. Fotografowałem wtedy całe molo jak na ostatnim zdjęciu. Dopiero na komputerze zauważyłem, że w tym przypadku ciekawiej wyglądają rozmywające się postacie. Część osób spaceruje, a część siedzi na ławce lub opiera się o barierkę. Nawet przy czasie naświetlania 60 sekund nie wszystkie się rozmywają. Stosując różne czasy naświetlenia możesz wpływać na stopień i ilość rozmytych postaci.
Zdjęcie: matryca APS-C, ogniskowa 35mm, przysłona f/8, czas 2,5 sekundy, ISO 100, wycięty fragment kadru.
Zdjęcie: matryca APS-C, ogniskowa 35mm, przysłona f/10, czas 60 sekund, ISO 100, filtr szary, wycięty fragment kadru.
Zdjęcie: matryca APS-C, ogniskowa 35mm, przysłona f/10, czas 120 sekund, ISO 100, filtr szary.
Czas przed, w trakcie i po zachodzie słońca, to bardzo dobry okres na fotografowanie. Życzę udanych zdjęć.
Ostatnie wpisy w kategorii - Zdjęcia
- Kadry z czerwca 2024 – moja fotografia, moje historie - 23.09.2024
- Motyle w naturalnym świetle - zdjęcia i poradnik - 9.07.2024
- Kadry z kwietnia i maja 2024 – moja fotografia, moje historie - 6.06.2024
- Kadry z marca 2024 – moja fotografia, moje historie - 30.04.2024
- Dmuchawce - sezon 2024 już otwarty 🙂 - 24.04.2024
- Kadry z lutego 2024 – moja fotografia, moje historie - 22.03.2024
- „Ludzie chodzą” i niosą swoje historie - 13.02.2024
Pierwsza uwaga odnosi się do tego, czy obecnie nad naszym morzem w ogóle da się wypoczywać.
Ale, co do zasady, zachody słońca, podobnie jak i wschody, bywają zawsze przepiękne. I pozornie zależy to od tendencji do tzw. kiepskiej pogody. Bo to ta wilgoć, która znajduje się w atmosferze nad horyzontem, czyli ośrodki niżowe, decyduje o pojawieniu się bajecznych przebarwień w obszarze czerwieni. Więc te chmury Przemku, są czasem zbawienne dla efektu. I to jest lekcja dla początkujących, aby nigdy nie czekali jedynie na piękną wyżową pogodę, taką bez chmurki.
Piękne zdjęcia Przemku, mimo, że tylko jeden wieczór.
Dzięki.
A jednak B&W jest ciekawe i w całości ,niebo przeważyło szalę. Zmienił bym na format 16:9 i zabrał trochę wody. Wtedy długość mola + nowy format tłumaczą się wzajemnie. A może bym myślał podobnie gdybym wtedy tam był ? 😀
Wtedy niebo zdecydowanie będzie głównym tematem. Przy takich ustawieniach też może być ciekawie.
Piękne zdjęcia Przemku.Lubię je oglądać i zawsze można coś z nich znaleźć dla siebie,Pozdrawiam i życzę zawsze pięknego światła,bo one w fotografii jest najważniejsze
Dzięki Jacku. Ciekawe światło zawsze jest mile widziane 🙂
Ten okręt to dawny torpedowiec o numerze bocznym 172, spędziłem na nim sporo czasu w dzieciństwie 😉 Mój ojciec był na nim dowódcą, a ja uwielbiałem bawić się wewnątrz działka przeciwlotniczego (można było nim obracać przy pomocy korbek wewnątrz) lub wchodzić do luków torpedowych umieszczonych na burcie 😀
No to tym zdjęciem wzbudziłem wspomnienia 🙂 Dobrze, że okręt nadal jest w użyciu, chociaż pewnie pozbawiony jest już możliwości bojowych.