Będzie nowy ebook: “33 eksperymenty fotograficzne”

Pozmieniałem, że tak powiem, plany wydawnicze. Miał być najpierw ebook “Magia nocnych zdjęć”, ale teraz trzeba raczej być w domu, niż robić sobie wypady do miasta lub poza nim. Sytuacja w jakiej się wszyscy znaleźliśmy wymusza dłuższe przebywanie w domu. Dlatego postanowiłem szybko się zmobilizować i stworzyłem ebook “33 eksperymenty fotograficzne”. Zebrałem w jednej publikacji przepisy na zdjęcia, które możesz zrobić właśnie w domu.

Część z nich jest zupełnie prostych i szybkich do wykonania, przy innych trzeba się trochę więcej natrudzić i wykorzystać dodatkowe akcesoria. Będziesz więc mógł lub mogła ciekawie spędzić czas, a przy okazji lepiej poznać możliwości aparatu i korzystania z różnego sposobu oświetlania. Ebook praktycznie jest już napisany. Pozostało jeszcze przygotowanie go w odpowiednim formacie. Mam więc nadzieję, że będzie dostępny już w tym tygodniu.

33 eksperymenty fotograficzne

33 eksperymenty fotograficzne

Oto lista eksperymentów fotograficznych:

#1 Tęczowe barwy na płycie kompaktowej
#2 Przezroczyste w kolorowe przy świetle spolaryzowanym
#3 Pęcherzyki powietrza na barwnym tle
#4 Barwne plamy oleju
#5 Kropla wody na piórku
#6 Krople wody na dmuchawcu przy świetle odbitym
#7 Krople wody na dmuchawcu przy świetle przepuszczonym
#8 Pisanie i rysowanie światłem
#9 Świecący flakonik
#10 Kolorowo świecący kufel
#11 Podświetlony tulipan
#12 Plasterek kiwi
#13 Połówka pomarańczy
#14 Widelec z cieniem
#15 Wesołe jajo
#16 Dymek i jego kształty
#17 Storczyk w świetle z okna
#18 Butelka z płynem o zmienionej grawitacji
#19 Zasuszony amarylis
#20 Czarna żarówka
#21 Gorącą filiżanka kawy
#22 Płomień zapałki
#23 Płomień z odbiciem
#24 Stare żelazko
#25 Podświetlona butelka perfum
#26 Świecące tło
#27 Bańki mydlane
#28 Bańki mydlane z ogonkiem
#29 Kosmiczna bańka mydlana
#30 Zdjęcie z duchem
#31 Wielokrotna ekspozycja z lampą błyskową
#32 No to plusk
#33 Trochę ruchu z aparatem

Zaprezentowane w ebooku propozycje pokazują między innymi różne metody wykorzystania światła w fotografii. Możesz je swobodnie modyfikować, zmieniać fotografowane obiekty i tworzyć nowe własne aranżacje. Robiąc zdjęcia w domu potrzebne jest trochę inne podejście niż przy normalnych zdjęciach “tego co widać”. Tu przeważnie wszystko już znamy. Trzeba więc wykazać się kreatywnością, by zobaczyć coś ciekawego w czymś, co nie zawsze na pierwszy rzut oka wygląda interesująco. Warto więc wykazać się inicjatywą i wydobyć to coś na światło dzienne. Przemienić normalne w ciekawe i niecodzienne. Takie fotografowanie, to doskonałe ćwiczenie na rozwijanie swojej kreatywności.

Dam znać jak tylko ebook będzie dostępny.

Jeden komentarz do “Będzie nowy ebook: “33 eksperymenty fotograficzne””

 1. Gdy jest więcej wolnego czasu…
  Przemek dwoi się i troi, aby podsunąć nam jakiś pomysł na twórcze wypełnienie czasu, którego niektórzy mogą mieć więcej niż kiedyś, a to za sprawą potrzeby siedzenia w domu. Dziękuję Przemku!
  33 propozycje eksperymentów od Przemka, to wielkie bogactwo pomysłów, a wszystko po to, aby nie zapomnieć, jak wygląda nasz aparat fotograficzny, gdzie, co ma, i co umie, no i dochodzi twórcze wykorzystanie światła.
  I byłoby świetnie, aby każdy, kto czuje się na siłach, zaprezentował tu jakiś swój pomysł na związane z fotografią wypełnienie wolnego czasu, jeśli rzeczywiście ma go więcej. Ale zakładam, że wielu go ma.
  Idąc zatem za własną radą, proponuję rozszerzyć listę zadań i na początek dodać element retrospektywy. Krótko mówiąc, chodzi o powrót do starych zdjęć, aby przyjrzeć się im i zadecydować, czy nie potrzebują jakiejś dodatkowej korekty.
  Sam właśnie ostatnio siedząc w domu pomyślałem sobie, że mam w swoich zbiorach tysiące takich zdjęć, którym by trzeba było przyjść z pomocą. Otóż przed kilkunastu laty korzystałem z gorszego niż dzisiaj sprzętu, a poza tym oprogramowanie miało zdecydowanie mniej możliwości naprawienia błędów, niż to, którym dysponuję dzisiaj. No i fakt, że dawniej oko było mniej wyrobione, aby szybko dostrzec, co w obrazie jest nie tak, w stosunku do tego, co widziałem wcześniej w terenie. W ten sposób powstały całe foldery, a w nich tysiące zdjęć mających jakieś mankamenty – proszących się o naprawę.
  Po latach fotografowania każdy zapewne wytworzył w sobie, lepiej, czy gorzej, odruch oceny swojego dzieła. I dzięki temu będzie w stanie lepiej ocenić, co i jak w starych zdjęciach poprawić. Czy to będzie usunięcie szumów, poprawienie kiepskiego balansu bieli, czy błędów tonalności, a może także korekty błędów geometrii (dystorsje, zbieżności), czy poprawienie ostrości. Warto też przyjrzeć się, czy stare kompozycje nie budzą zastrzeżeń i w razie potrzeby (i… możliwości) coś wykadrować. Roboty może okazać się wiele.
  Pomyślałem także o tym, że na czas dłuższej przerwy w wypadach w plener, warto zwrócić uwagę na sprzęt. Czy w torbie fotograficznej, albo w pasku, na którym wisi aparat, nic się pruje, czy przeciera. Czy np. w statywie nie poluzowała się jakaś nakrętka, i czy inne elementy statywu (np. zaciski nóg, rozpórki) są sprawne. Sprawdzić czystość szkieł i filtrów. Jeśli długo nie korzysta się z aparatu, warto zwrócić uwagę na stan naładowania akumulatorów dedykowanych (Li-Ion). W szczególności nie powinny być przechowywane w stanie zupełnego rozładowania. Warto przyjrzeć się temu, czy dekielek do obiektywu trzyma się dobrze. Bywa, że zaczynają pękać plastikowe sprężynki. A przy okazji pomyśleć o tym, aby dekielek do obiektywu mógł być umocowany do aparatu przy pomocy cienkiego sznureczka (smyczki). Dekielki firmowe zazwyczaj sznureczków nie mają, a wtedy łatwo dekielek zgubić. Jest co robić, a każdy sam określić może, co jeszcze. Pozdrawiam.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz