Do zestawu 35 ściąg fotograficznych i dwóch bonusowych doszło kolejnych 10. Razem jest ich więc już 47. Nowe ściągi to w zasadzie dwie grupy tematyczne. Jedna dotyczy wartości składników ekspozycji. To przyda się przy samodzielnym ustawianiu ekspozycji. Przyda się też do wprowadzania korekty ekspozycji o określoną wartość EV wynikającą np. ze stopnia osłabiania światła przez filtr szary. Druga grupa ściąg dotyczy odległości hiperfokalnej. Zawierają jej wyjaśnienie oraz tabele wartości.
Nowe ściągi fotograficzne
Ściągi fotograficzne — wartości składników ekspozycji oraz odległość hiperfokalna
Są to:
- Wartości przysłony
- Wartości czasu naświetlania
- Wartości ISO
- Odległość hiperfokalna
- Tabela odległości hiperfokalnej — aparaty z matrycą 1-calową
- Tabela odległości hiperfokalnej — aparaty systemu micro 4/3
- Tabela odległości hiperfokalnej — aparaty Canon z matrycą APS-C
- Tabela odległości hiperfokalnej — aparaty z matrycą APS-C – Nikon DX, Pentax, Sony
- Tabela odległości hiperfokalnej — aparaty z matrycą FF (pełna klatka 36 mm x 24 mm)
- Tabela odległości hiperfokalnej — aparaty średnioformatowe (matryca 44 mm x 33 mm)
Wartości składników ekspozycji
Składniki ekspozycji, czyli przysłona, czas naświetlania i ISO mogą przyjmować ściśle określone wartości. Zmiana jednej na kolejną może się odbywać ze skokiem co 1 EV, co 1/2 EV lub najczęściej co 1/3 EV. W aparatach cyfrowych masz zazwyczaj możliwość ustawienia, z jakim skokiem mają się zmieniać.
Jeśli więc zaczynasz samodzielnie zmieniać wartości poszczególnych składników, musisz wiedzieć, o ile EV skutkuje jaka zmiana. Jest to również przydatne, kiedy stosujesz filtr szary o określonej gęstości. Wtedy znając stopień zmniejszania mocy światła danego filtra, możesz łatwo wprowadzić odpowiednią zmianę w ustawieniach ekspozycji aparatu.
Odległość hiperfokalna oraz jej wartości
Odległość hiperfokalna to taka odległość, przy której głębia ostrości zaczyna się w połowie tej odległości, a kończy w nieskończoności. Uzyskujesz wtedy największą możliwą głębię ostrości. Zależy ona od wartości przysłony i ogniskowej obiektywu. Przy jej obliczaniu istotne jest kryterium oceny ostrości obrazu. Przyjmuje się, że dobrze widzący człowiek z odległości 25 cm jest w stanie rozróżnić 5 par linii na milimetr. Przyjmuje się też, że wygodny kąt obserwacji dla człowieka to 60 stopni. Z tej odległości będzie to więc obraz w przybliżeniu o wielkości kartki A4.
Odległość hiperfokalna jest więc tak obliczana, by uzyskać wrażenie ostrości na obrazie o boku około 30 cm, oglądanym z odległości 25 cm. Większe rozmiary obrazów zazwyczaj będą oglądane z większej odległości, dlatego wrażenie ostrości będzie nadal zachowane.
Aby korzystać z odległości hiperfokalnej, musisz znać jej wartość. Dla wybranych ustawień możesz ją odczytać z tabel umieszczonych na ściągach. W pierwszej kolumnie podana jest ogniskowa obiektywu. W pierwszym wierszu wartość przysłony. Z pozostałych wierszy odczytujesz wartość hiperfokalnej w metrach. Ustawiasz na nią
ostrość. Masz wtedy głębię ostrości od połowy tej odległości do nieskończoności.
Jak dostać nowe ściągi fotograficzne?
Nowe ściągi dostępne są tak jak i poprzednie w dwóch formatach PDF. Po jednej lub po dwie ściągi na stronę wydruku. Są też pliki JPG do wgrania sobie na telefon lub tablet. Łatwo możesz więc mieć ściągi pod ręką.
Dostęp do wszystkich ściąg, pełny ich opis i opinie użytkowników możesz uzyskać na stronie sklepu. Kliknij poniższy link
https://go.fotodc.pl/sciagi
Nowe ściągi są darmowe dla osób, które kupią lub kupiły wcześniej zestaw 35 ściąg podstawowych i zapisały się/zapiszą się na listę użytkowników.
Jeśli jesteś na liście użytkowników, to link do dodatkowych ściąg znajdziesz w wiadomości email wysłanej w dniu 07.02.2022 r.
Jeśli kupiłeś wcześniej ściągi, a nie zapisałeś się na listę użytkowników, to serdecznie zapraszam. Informację jak się zapisać dostałeś razem z linkiem do pobrania podstawowego zestawu ściąg. Jeśli masz swoje konto w sklepie, to możesz sięgnąć po nią jeszcze raz. Znajdziesz ją do pobrania jako plik PDF na dole strony z danymi o zamówieniu.
Ostatnie wpisy w kategorii - Wieści
- 11 Letni Festiwal Fotograficzny – PHOTO SUMMER DAY - 23.07.2024
- Wyniki ankiety dotyczącej ceny kursu "Ekspozycja - klucz do nowych zdjęć" - 8.02.2024
- XI Jurajski Festiwal Fotograficzny na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej - 25.01.2024
- Pięć moich zdjęć znalazło się w Terminarzu Chodzieskim 2024 - 15.12.2023
- Symulator aparatu fotograficznego - aktualizacja - 22.11.2023
- Ostatnie godziny promocji na ściągi fotograficzne - 15.06.2023
- Ściągi fotograficzne ponownie dostępne. Zobacz co dzięki nim zyskujesz - 13.06.2023
Ściągi są rewelacyjne!!!
i te wcześniejsze i te nowe…
Pozdrwiam serdecznie…
Super. Dzięki za komentarz. Też pozdrawiam.