Opinia na temat ebooka “Fotografia dla ciekawych”

Dostałem niedawno od Zenona Jędrzykiewicza recenzję mojego ebooka “Fotografia dla ciekawych”. Jak do tej pory jest to najdłuższa opinia, którą otrzymałem. Zapraszam do zapoznania się z nią.

W tej recenzji pada propozycja bym napisał jeszcze na temat fotografowania telefonem komórkowym. Jeśli więc więcej osób też będzie tym zainteresowanych, to oczywiście coś takiego powstanie. Dlatego mam do ciebie prośbę. Napisz pod tym wpisem w komentarzu jaki temat ciebie interesuje. Czy faktycznie ma to być “fotografowanie smartfonem”, czy może coś innego. Czekam na propozycje.

Podstawy fotografii - Fotografia dla ciekawych - ebook pdf
Opis do ebooka “Fotografia dla ciekawych” – wydanie II
Jak pobrać darmowy ebook “Fotografia dla ciekawych”

Opinia o ebooku “Fotografia dla ciekawych”

Teraz przytoczę fragment recenzji:

W fotografii można znaleźć, moim zdaniem, dwa kierunki – jeden bardziej teoretyczny, a drugi bardziej praktyczny.

Teoretycy rozwodzą się na temat filozofii fotografowania, pokończyli uczelnie artystyczne i wydaje im się, iż zjedli wszystkie rozumy i są uprawnieni do przebywania na Olimpie Fotograficznym. Osobiście wolę praktyczniejsze podejście i przebywanie gdzieś u podnóża Olimpu, wśród zwykłych zjadaczy chleba.

Poradnik napisany przez Przemysława Oziemblewskiego zaliczam do tej drugiej grupy, która jest mi bardzo bliska z racji wieloletniego kontaktu z fotografią. Autor postawił sobie jako cel napisanie poradnika dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z fotografią. Moim zdaniem cel ten został osiągnięty. W poradniku zawarto wszystkie niezbędne elementy, jakie mogą się przydać tym, którzy po raz pierwszy wzięli aparat do ręki. Mogą z niego skorzystać także ci, którzy już coś wiedzą i chcą sobie zdobytą wiedzę uporządkować i utrwalić. Dla takich czytelników Autor wprowadził bardzo przydatne linki do innych pozycji tematycznych. Układ poradnika jest dobrze przemyślany i nie budzi moich zastrzeżeń, z wyjątkiem uwag natury technicznej, o czym będzie mowa poniżej.

Tak się składa, że wiele osób fotografuje aparatami w smartfonach. Niby to bardzo prosta rzecz, ale zrobienie dobrego zdjęcia telefonem też wymaga pewnej wiedzy i treningu, tak, aby wykorzystać właściwości tego „ustrojstwa”.

Wszyscy Bogowie z Olimpu Fotograficznego raczej nie zniżą się nigdy do smartfoniarzy, bo ich boskim zdaniem istnieje tylko boska „pełna klatka” (24 x 36 mm), istnieją tylko „nikoniarze” (zwolennicy aparatów firmy Nikon) i „kanonierzy” (zwolennicy aparatów firmy Canon). Może kiedyś dołączą do nich także „soniarze”, „fujiciarze” a może jeszcze inni. Ich boskie dywagacje przypominają mi rozważania na temat „O wyższości Świąt Bożego Narodzenia” nad „Świętami Wielkiej Nocy” i odwrotnie. Tytuły tych świątecznych rozważań nie są moje, pochodzą one z bardzo dowcipnych felietonów, jakie dawnymi czasy miał w radio Jan Tadeusz Stanisławski.

Moim zdaniem Autora stać jest na napisanie odrębnego poradnika lub rozdziału w obecnym poradniku, np. pod tytułem „Fotografowanie smartfonem”. To jest moim zdaniem bardzo potrzebna rzecz, to jest po prostu nie zaorany ugór, czekający na swojego rolnika, który zasieje na nim ziarno fotografii. Biorąc pod uwagę prezentowane treści sugerowałbym umieszczenie takiego ewentualnego rozdziału na początku poradnika. Wbrew pozorom napisanie takiego tekstu nie jest prostą sprawą.

Całość recenzji masz pokazaną na załączonych obrazkach (kliknij aby powiększyć).

Recenzja poradnika dla poczatkujących

Recenzja poradnika dla poczatkujących

Więcej na temat ebooka możesz znaleźć we wpisie Podstawy fotografii – darmowy ebook “Fotografia dla ciekawych” – wydanie II. Możesz tam również umieścić spoją opinię na jego temat. Serdecznie zapraszam.

Co ma być w dodatkowym rozdziale?

Jeśli chcesz, bym więcej napisał na określony temat, to zgłoś propozycję w komentarzu pod tym wpisem. Czy ma to być „fotografowanie smartfonem”, czy może coś innego?

18 komentarzy do “Opinia na temat ebooka “Fotografia dla ciekawych””

 1. Podzielam zdanie Pana Zenona Jędrzykiewicza ,sam kilka lat temu ukończyłem taką szkołę fotograficzną po to aby uporządkować swoje umiejętności i wiedzę praktyczną o wiedzę teoretyczną.Kilka eboków czytałem i były uzupełnieniem mojego problemu z wykonywanym projektem ,były pomocne. Dzieki .Pozdrawiam Jerzy Grzesiakowski

 2. Poradnik bardzo dobry natomiast uwagi zawarte w recenzji, dla kogoś kto para się fotografią 40 lat nie mają znaczenia. Natomiast swietny pomysł w rozszerzeniu o fotografowaniu smartfonem , lubię nowinki i od jakiegoś czasu probuje smartfonem
  Ryszard

 3. Ciekawy pomysł o fotografowaniu smartfonem. Teraz większość zdjęć robi się telefonem a coraz nowe telefony mają coraz lepsze optyki i rozdzielczość. Jestem za. Pozdrawiam Michał.

 4. To jest fakt,
  najliczniejsza grupa aparatów w codziennym użyciu to ” szpiegowskie zabawki”typu telefon czy kamerki / samochodowe, na kasku, w zegarku/.
  Ostatnio będąc na ogólnopolskim turnieju można było na palcach policzyć typowe aparaty- duże czy małe, zaś ” paczek zapałek”-kamerek i telefonów masa.
  Jest to efekt szybkości przekazu na ..F..oraz gabarytów i pojemności…
  Temat pełnego wykorzystania tych zabawek będzie ciekawy- czekam.
  Radością i tak będzie odcisk paska na szyi od prawdziwego aparatu i ostry ten jedyny drobiazg.
  Miłego polowania na super kadr.

 5. Dzień dobry
  Ja prosiłbym o polecenie i omówienie darmowego i w miarę prostego programu do edycji zdjęć. Gimp przeraża mnie mnogością funkcji, poleceń itp. Pozdrawiam Roman
  PS. Robi Pan kawał porządnej roboty

  1. Jeśli szukasz programu do podstawowych korekt, to z całym spokojem mogę Ci polecić FastStone Image Viewer. Jest darmowy, stale rozwijany i może mieć interfejs w jeż. polskim. Program jest zasadniczo przeglądarką do zdjęć, ale z bardzo bogatym zasobem opcji i narzędzi, i to narzędzi w sam raz do korekt na dobrym amatorskim poziomie. Zawodowców zapewne nie zadowoli, ale ty chcesz coś prostego, co Cię nie przeraża, jak Gimp. Interfejs narzędziowy jest prosty i intuicyjny. I jeśli otworzysz zdjęcie w trybie pełnoekranowym, to z chwilą, gdy najedziesz kursorem na lewą, lub dolną krawędź ekranu, to pokażą się panele narzędziowe. Z prawej strony ekranu wysunie się natomiast panel danych exif.
   Ja tym korektorem od kilku lat załatwiam jakieś 70% wszystkich korekt. Brakuje mi jednak kilku narzędzi, w tym do korekt geometrii i dystorsji. Złożyłem nawet prośbę do producenta, aby te narzędzia dołożyli i obiecali, że w którejś z następnych wersji je dodadzą. Zobaczymy.
   Sama przeglądarka obsługuje RAW-y, ale korektor ich nie wywołuje. Dlatego do wielu zaawansowanych typów korekt i wywoływania RAW-ów używam, także darmowy i po polsku, RawTherapee, który jest świetną darmową alternatywą dla komercyjnego Lightrooma. Program ma tak wiele narzędzi i opcji, że na początek wydaje się koszmarem, ale na YouTube jest kilka poradników p. Jacka Plewy, które są wspaniałą pomocą dla początkujących. Ale RawTherapee obsługuje nie tylko zapis RAW, ale także i format JPG.

 6. Smartfon faktycznie jest b popularny i każdy będzie miał nie raz potrzebę wykonania nim zdjęcia. Czy jednak jest o czym pisać?
  Trochę pewnie tak, ale wydaje mi się, że nie za wiele.
  Pan Przemysław napisał, żeby w komentarzach napisać jaki temat mnie interesuje.
  Chętnie dowiedział bym się więcej o makrofotografii i fotografii ptaków.
  No i fotografii wiosny, nie koniecznie tylko oczywisty temat kwitnących kwiatków.

 7. Serdecznie dziękuję za informację o możliwości pobrania zaktualizowanej wersji ebooka. To świadczy o dobrej marce i przykładaniu się do szczegółów. DZIĘKI
  Co się tyczy koncertu życzeń proponuję:
  1 fotografowanie aparatem telefonicznym
  2 fotografowanie bezlusterkowcem (np. jak uzyskać rozmazane tło skoro nie ma regulacji ogniskowej )
  3 dużo pomysłów na ćwiczenia praktyczne z wyjaśnieniem co chcemy osiągnąć, czego się nauczymy.
  Serdecznie dziękuję
  BR

 8. Jestem za. Skoro smartfony mają coraz to lepsze możliwości robienia zdjęć to dlaczego nie można zapoznać się z tą tematyką. Proponuję też temat: “Długie czasy naświetlenia z wykorzystaniem filtrów ND” .

 9. Telefonem fotografować może każdy. Ja widziałbym temat fotografii przyrodniczej i jej aspektów. Twoje dotychczasowe doświadczenie może pomóc w tym temacie niejednemu fotografującemu pasjonaci. I taki widziałbym temat. Pozdrawiam.

 10. Owszem, wiele osób robi zdjęcia smartfonem, ja także, obawiam sie jednak że niewiele z tych osób zainteresowana byłaby rozwinięciem wiedzy na ten temat.
  Ludzie robią zdjęcia właśnie smartfonem bo jest pod ręką, bo nie wymaga wiedzy, bo pstrykanie smartfonem nie wymaga myślenia. Robienie zdjęć tego typu automatami sprzyja bylejakości dlatego wątpię by było duże zainteresowanie.
  Ale jak Pan, Panie Przemysławie widzi niszę to proszę próbować, życzę powodzenia.

 11. Panie Przemysławie, korzystając z okazji, pozwolę sobie zasugerować temat na następnego e-booka.
  Affinity Photo. Program który robi coraz większa karierę. Ukazują sie już kursy. Na razie polskojęzycznych książek brak. Zachęcam pana Panie Przemysławie do pochylenia się nad tym programem.

 12. Witam! Nie korzystam z dobrodziejstwa smartphone. Obserwuję,podczas spacerów, na przykład plażą, że 80% fotografujących, to posiadacze smartphonów. Uważam, że to taki znak czasu, a zatem być może, przydałyby się cenne wskazówki.
  Pozdrawiam!

 13. Dziękuję za komentarze. Wpisuję to sobie w plan i będę zbierał materiały do napisania o fotografowaniu smartfonem. Na pewno jeszcze w tym temacie się odezwę z ankietą zbierającą pytania i problemy związane z tematem.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz