Co zrobić jeśli budynki na zdjęciach są pochylone?
Załóżmy, że mamy do sfotografowania wysoki budynek, np. wieżę kościelną. Podchodzimy do niej, zadzieramy nos do góry i wychodzi coś takiego.
Otrzymujemy krzywą wieżę – atrakcję turystyczną :-). Aby ją wyprostować musimy odejść od obiektu i sfotografować go z dalszej odległości.
Wtedy już będzie lepiej.
Resztę poprawek możemy wykonać w programie graficznym. Oto rezultat.
To jak bardzo budynek będzie się walił zależy przede wszystkim jak bardzo “zadzierany nos”. Im bardziej aparat odchylony od pozycji poziomej tym większe zakrzywienie. Jedną z metod minimalizacji zakrzywiania linii pionowych jest trzymanie aparatu poziomo przy robieniu zdjęcia. Czyli w naszym przypadku zrobienie zdjęcia wieży z pewnej odległości w taki sposób, aby aparat był nacelowany w punkt trochę powyżej podstawy wieży. Fotografujemy wtedy obiekt razem ze sporą częścią ziemi, ale dzięki temu aparat jest poziomo i linie pionowe zostają pionowe.
Oczywiście zakrzywienie może być spowodowane właściwościami optycznymi danego typu obiektywu. Ale tu możemy tylko kupić lepszy (w domyśle droższy obiektyw), albo pobawić się prostowaniem w programie graficznym.
Są też specjalne obiektywy do tego typu zdjęć. Zobacz wpis Obiektywy do prostowania budynków.
Ostatnie wpisy w kategorii - Błędy w fotografii
- 9 największych błędów początkujących fotografów - 16.04.2024
- Tęczowe kręgi na niebieskim niebie - czyj to błąd? - 21.08.2023
- Kolor na zdjęciu — od czego on zależy i co zrobić, by mieć wierne kolory? - 8.11.2021
- Błędy w ostrości zdjęcia związane z ruchem i poruszeniem - 21.05.2013
- Problem z wychodzeniem obiektu poza głębię ostrości - 16.05.2013
- 8 powodów dlaczego zdjęcie nie jest ostre - 15.05.2013
- Jak usuwać zielone odblaski na zdjęciach - 12.06.2012
Chciałem tylko zaznaczyć że wieża z fotografii znajduje się na rynku w Chodzieży przy kościele św.Floriana
Chodzież, poza zabytkową wieżą i kościoła, ma w posiadaniu trzy jeziora. Jest więc, gdzie wybrać się na plener. Polecam. Dzisiaj rano robiłem zdjęcia nad Jeziorem Miejskim więc pewnie na blogu je wkrótce umieszczę.
Witam,
jest jeszcze jedna metoda, aby uniknąć efektu “walących się” budowli. Należy stanąć na jakimś naturalnym podwyższeniu (jeśli to oczywiście możliwe) przed fotografowanym obiektem
Niestety nieraz zastane warunki nie pozwalają na oddalenie się od obiektu, lub użycia naturalnego podwyższenia. Z pomocą przyjdzie nam Photos..p tylko należy uwzględnić margines by nie stracić porządanego efektu pracy.
Chyba przez nieuwagę w drugim zdaniu napisane jest wieRZa… 😛
@Dominika. Dzięki za zwrócenie uwagi. Poprawiłem.
Oprócz czary-mary w kompie jest jeszcze inne sprzętowe rozwiązanie: obiektyw tilt z przesuwaną osią optyczną.