Wczorajszy dzień był pełen prezentów. Między innymi dostałem książkę “Światło w fotografii – Magia i nauka” autorów: Fill Hunter, Steven Biver, Paul Fuqua. Już w pierwszym rozdziale dowiadujemy się o trzech regułach:
1. pierwszej – dotyczącej wyboru rozmiaru zastosowanego źródła światła,
2. drugiej – dotyczącej odbić światła od powierzchni,
3. trzeciej – dotyczącej powstawania odbić przy określonych kątach.
Ponieważ, światło jako takie, należy do grona moich głównych zainteresowań, postanowiłem zdefiniować etapy doboru oświetlenia do fotografowanej sceny. Jeśli masz kontrolę nad światłem, masz kontrolę nad efektem zdjęcia.
Założenie:
Znasz fotografowany obiekt i wiesz co chcesz pokazać.
Etap 1.
Analiza właściwości refleksyjnych fotografowanego obiektu. To czy jest on matowy, błyszczący, przeświecalny lub nie? Na ile odbija lub pochłania światło? Czy jest gładki, czy posiada nierówności oraz jakiej jest barwy jeśli mówimy o zdjęciach kolorowych?
Etap 2.
Biorąc pod uwagę wynik analizy z pierwszego etapu wybieramy źródło światła pod względem jego mocy świetlnej oraz barwy i wskaźnika jej oddawania. Barwę światła można też modyfikować przez zmianę ustawień temperatury barwowej w aparacie, a moc odległością źródła do obiektu.
Etap 3.
Dobór rozmiaru i kształtu powierzchni świecącej. Czy oświetlamy ze źródła punktowego tworząc ostre cienie, czy zwiększamy powierzchnię świecącą je rozpraszając? Czy będziemy tę powierzchnię świecącą w kolejnym etapie odbijać w oświetlanym obiekcie, czy raczej będziemy unikać tych odbić?
Etap 4.
Dobór lokalizacji źródła światła z uwzględnieniem kątów w układzie: świecący element, obiekt, aparat. Tu decydujemy, co i czy ma się w obiekcie odbijać i/lub przeświecać go.
Ps. Element świecący rozumiem tu jako źródło światła, blenda, dyfuzor, biała kartka bądź dowolny element emitujący światło niezależnie, czy jest jego źródłem, czy tylko je odbija lub przepuszcza.
Ostatnie wpisy w kategorii - Fotografia
- Z jakim czasem fotografować wodospad? - porównanie od 1/8000 do 8 sekund - 29.08.2024
- Jak i kiedy fotografować Perseidy - 12.08.2024
- Motyle w naturalnym świetle - zdjęcia i poradnik - 9.07.2024
- Sekrety fotografowania zachodów słońca - przewodnik ze ściągą do pobrania - 5.07.2024
- Jak fotografować na wakacjach i przywieźć piękne kadry? - 18.06.2024
- Nowa listwa LED do malowania światłem - liniami lub kropkami - 12.06.2024
- Zagęszczanie perspektywy za pomocą długiej ogniskowej - 10.06.2024
Poruszył Pan Panie Przemku jedną z ciekawszych dziedzin w fotografii t.j. Etapy wyboru oświetlenia.Dziękuję bardzo za prostą
i zrozumiałą dla 65-letniego emeryta formę zgromadzonego materiału.Z wielką przyjemnością czytam wszystkie eboki, które mi Pan był łaskaw przesłać i nie ukrywam,że robię postępy w nauce, co widać po jakości wykonanych zdjęć.Mam nadzieję, że dalej będę mógł liczyć na pańskie wspaniałe materiały edukacyjne w dziedzinie którą od czasów młodzieńczych pokochałem. Bogusław