Technika wysokiego klucza, z angielskiego „high key” polega na fotografowaniu obiektu na jasnym tle. Przy czym, cały obraz jest utrzymany w jasnych tonacjach, bez głębokich cieni. W tej technice tło jest silnie oświetlone lub wręcz samo jest elementem świetlnym (np. podświetloną od tyłu i przeświecającą białą powierzchnią). Natomiast fotografowany obiekt jest oświetlony bardzo miękko z różnych stron.
W plenerze dobrą porą do wykorzystania tej techniki są mgliste dni oraz okres zimy, z białymi obszarami pokrytymi warstwą śniegu.
Powyższe zdjęcie figurki zostało zrobione z wykorzystaniem trzech źródeł światła. Jedno podświetlało od tyłu tło. Drugim źródłem światła było okno po lewej stronie, a trzecim sufit, na który była skierowana lampa błyskowa z aparatu. Po prawej stronie figurki, w celu rozświetlenia cieni, była dodatkowo postawiona biała blenda. Aby zrównoważyć różnicę w barwie poszczególnych źródeł światła zdjęcie zostało przekonwertowane do skali szarości.
Więcej o tej technice fotograficznej można przeczytać w serwisie swiatobrazu.pl, w artykule Wysoki klucz oświetleniowy.
Ostatnie wpisy w kategorii - Fotografia
- Malowanie światłem w nocnym lesie - Niesamowite efekty świetlistej liny - 7.08.2023
- 5 głównych efektów związanych z czasem naświetlania - 26.06.2023
- Jak wykorzystać ściągi fotograficzne? - 14.06.2023
- Jak sprawdzić kiedy i gdzie zachodzi słońce? - 1.06.2023
- Jaki długi czas naświetlania, by rozmyć lub nawet usunąć ludzi z lodowiska - 10.01.2023
- TOP 10 – najpopularniejsze wpisy opublikowane w 2022 roku - 9.01.2023
- Zabaw się w świąteczne zoomowanie i obracanie [Aktualizacja] - 22.12.2022
Jak zrobić zdjęcie, jeśli jest ciemno a lampa błyskowa wbudowana jest w aparat.Jak uzyskać zdjęcie o dobrej jakości ? 😉
Są dwa wyjścia przez okno lub przez drzwi. Oczywiście żartuję, ale wracając do pytania. Są dwa rozwiązania. Pierwsze dostosować czas, przysłonę, czułość ISO do warunków zastanych. Wtedy może się okazać konieczne zastosowanie statywu pod aparat i głośny krzyk “Proszę się nie ruszać. Robię zdjęcie”. Drugie rozwiązanie to wprowadzenie dodatkowego oświetlenia np. za pomocą zewnętrznej, silniejszej lampy błyskowej lub innego sprzętu oświetleniowego. A, jest jeszcze trzecie rozwiązanie. Można zastosować do zrobienia zdjęcia lustrzankę Nikona 3Ds z ustawioną czułością ISO 102400. Trzeba tylko ją mieć pod ręką. 🙂
Wygląd zdjęć robionych lampą wbudowaną w aparat można poprawić stosując dyfuzor do lamp pop-up ogólnie dostępny na allegro. Kiedyś używałem.
Teraz natomiast stosuję jedną lub dwie zewnętrzne lampy.
Miast wydawać pieniądze na dyfuzor można owinąć lampkę papierem śniadaniowym. Taniej i szybciej:)