Fotografując pod światło można się spotkać z sytuacją, kiedy promienie światła wpadające do obiektywu powodują powstawanie różnego rodzaju odbić i refleksów. Mogą się one objawiać różnego typu promieniami, dyskami, okręgami oraz ogólnym rozjaśnieniem kadru obniżającym kontrast. Jak temu zaradzić?
Jeśli osty punkt świetlny powodujący refleksy jest poza kadrem, możesz osłonić obiektyw przed bezpośrednim działaniem tego światła. Jeśli światło jest zbyt blisko kierunku fotografowania, to zwykła osłona przeciwsłoneczna na obiektywie nie wystarczy. Trzeba posłużyć się dodatkową. W moim przypadku była to czapka z daszkiem. W efekcie zdjęcie zostało pozbawione refleksów (zdjęcie poniżej). Jednocześnie aparat dobrał inne parametry ekspozycji i kadr został zarejestrowany, jako jaśniejszy.
Wodospad – zdjęcie pod światło – bez refleksów
Na zdjęciu pozostało jeszcze ogólne zamglenie kadru spowodowane rozpraszaniem się światła w atmosferze. To można „usunąć” w programie graficznym za pomocą „dodania czerni”.
Wodospad – zdjęcie pod światło – poprawiony poziom czerni
Ostatnie wpisy w kategorii - Błędy w fotografii
- 9 największych błędów początkujących fotografów - 16.04.2024
- Tęczowe kręgi na niebieskim niebie - czyj to błąd? - 21.08.2023
- Kolor na zdjęciu — od czego on zależy i co zrobić, by mieć wierne kolory? - 8.11.2021
- Błędy w ostrości zdjęcia związane z ruchem i poruszeniem - 21.05.2013
- Problem z wychodzeniem obiektu poza głębię ostrości - 16.05.2013
- 8 powodów dlaczego zdjęcie nie jest ostre - 15.05.2013
- Jak usuwać zielone odblaski na zdjęciach - 12.06.2012
Mam takie zdjęcia robione zimą w lesie przy paśnikach i bardzo wyrażnie widać te refleksy. te refleksy nazywamy chyba BLIKAMI?.
Jak zwykle wspaniałe porady.
Niestety tracimy wtedy szczegóły w cieniach.
A ja mam podobne pytanie z serii: “co zrobić, gdy…?”. Mianowicie fotografuję grupę osób w białych bluzkach (chór w kościele przy oświetleniu wewnętrznym)z odległości kilku-kilkunastu metrów. Wszystkie osoby mają przepalone twarze, a zwłaszcza te w białych bluzkach. Co zrobić, by uniknąć tego niechcianego efektu?
Jest to chyba jedno z leprzych rozwiązań jakie tu opisano.Fakt wymaga to czasu,no ale jeśli ktoś chce uzyskać dobry efekt,to nie ma wyjścia.
dobra i prosta rada, muszę wypróbować 🙂
pomaga tu filtr polaryzacyjny i osłona przeciwsłoneczna