Darmowy program do zdjęć HDR

Potrzebujesz darmowego i prostego w użyciu programu do sklejania zdjęć w HDR? Poniżej podaję link do niego i opis z przykładem jego użycia.

Technikę zdjęć HDR możesz wykorzystać w przypadku kiedy rozpiętość tonalna fotografowanej sceny jest większa od tej, którą może zarejestrować matryca aparatu. Czyli kiedy kontrast między jasnym i ciemnym jest zbyt duży. Wtedy albo poprawnie zarejestrujesz jasne partie obrazu, a ciemne zostawisz niedoświetlone, albo dobrze zarejestrujesz ciemne partie kosztem prześwietlenia jasnych obszarów. Jak temu zaradzić?

W najprostszej sytuacji robisz dwa zdjęcia, jedno z poprawnie naświetlonymi jasnymi obszarami i drugie z poprawnie naświetlonymi ciemnymi partiami sceny. W praktyce tych zdjęć robi się około 3, ale można też i więcej.

Później takie zdjęcia musisz skleić w programie, który powybiera właściwe naświetlenie z różnych ujęć i tworzy jedno “ładne” zdjęcie.

Ostatnio przetestowałem darmowy i niespotykanie prosty w obsłudze program SNS-HDR Lite.


Aby skleić zdjęcia w HDR musisz tylko przeciągnąć je na ikonę skrótu programu

Ta prostota jest jednocześnie wadą i zaletą. To co musisz zrobić, to zainstalować program, utworzyć na pulpicie skrót do niego i przeznaczone do sklejenia zdjęcia przeciągnąć na tą ikonę skrótu. Program automatycznie dobierze parametry sklejania i stworzy gotowe zdjęcie. Na ekranie komputera zobaczysz tylko czarne okienko z komunikatami pokazującymi postęp pracy. Nie masz możliwości zaingerowania w sposób mapowania zdjęcia i tworzonego efektu. Jest to jednak doskonała metoda dla osób, które sporadycznie chcą skorzystać z techniki HDR i nie mają ochoty na samodzielne ustawianie parametrów.

Zdjęcie otwierające wpis złożyłem programem SNS-HDR Lite z trzech ujęć:


Pierwsze zdjęcie składowe HDR – naświetlenie +2EV


Drugie zdjęcie składowe HDR – ekspozycja normalna


Trzecie zdjęcie składowe HDR – naświetlenie -2EV

Efekt złożenia zdjęć:


Zdjęcie HDR złożone programem SNS-HDR Lite

Zdjęcie otwierające wpis względem tego, które wygenerował program zostało jeszcze trochę zmienione w programie graficznym. Dodałem trochę czerni i zmodyfikowałem kolor zielony na barwę, która bardziej mi przypomina to, co widziałem.

Strona programu SNS-HDR Lite: www.sns-hdr.com
Dodatkowy opis w serwisie www.dobreprogramy.pl/SNSHDR

Ps. Poza wersją Lite autor programu udostępnia płatne wersje rozszerzone.

16 komentarzy do “Darmowy program do zdjęć HDR”

 1. nadmierna prostota nie zawsze jest taka zła. Jeśli lubi się gmeranie w detalach, to najlepszą opcją jest full manual w photoshopie i ręczne dłubanie przy maskach poszczególnych warstw EV. Muszę wypróbować ten programik bo przyznam, że coraz lepiej się czuję z leniem 😉

 2. Ciekawe. Nie wiedziałem, że istnieje taki program! A ładnych kilka lat tym się bawię… Dotychczas nadmierne różnice tonalne niebo/ziemia łatwo “załatwiałem” w PICASA, ale HDR zdaje się mieć znakomicie większe możliwości 🙂
  Oczywiście zamiast płacić za “Adobe-szopa” do bardziej skomplikowanych obróbek wykorzystuję darmowego GIMP’a. Teraz, gdy dowiedziałem się, że “takie coś” istnieje – natychmiast “zassałem” HDR’y z repozytoriów Ubuntu. Są tam – dostępne 🙂 Nawet częściowo spolszczone! ///
  PS.1. Opisane wyżej zasady użytkowania (głównie przygotowania “tematu” poprzez kilkakrotne focenie) – bardzo cenne.
  PS.2. Jeśli ktoś uznaje za właściwe płacenie twórcom aplikacji za oprogramowanie – można zrealizoać donacje. Nie jest to nietaktem:)

 3. Programu HDR-Lite używam od jakiegoś czasu i na moje
  potrzeby całkowicie wystarcza.
  Na stronie dobreprogramy.pl jest bardzo dobry polski
  program do HDR w wersii pełnej-płatny.Maciek.

  1. @Paweł. Ja robię RAWy. Chociaż JPG też w zupełności wystarczy. Jest też coś takiego jak HDR z pojedynczego RAWa. Najpierw RAW wywołujesz na 3 sposoby z różną korektą ekspozycji i dopiero te trzy wersje łączysz programem do HDR w jeden plik. Jest to rozwiązanie w przypadku fotografowania sytuacji dynamicznej kiedy nie ma możliwości zrobienia takich samych zdjęć składowych o różnej ekspozycji.

 4. Bardzo polecam polski program Machinery HDR Effects, najczęściej wystarczy wybrać gotowy preset żeby uzyskać dobry efekt bez grzebania w ustawieniach. Jedyne co brakuje to porządnej funkcji kadrowania i trzeba czasem właczyć Photoshopa.
  http://www.machineryhdr.com

 5. SNS HDR w pełnej wersji to uznany przez fotografików z USA za jeden z najlepszych na świecie programów do tworzenia zdjęć HDR. Pamiętam jak 4-5 lat temu powstawał i autor korzystał z uwag forumowiczów testujących go na poszczególnych etapach powstawania. Ludzie Ci do dziś mają zniżki przy wykupie pełnej wersji programu. Znakomity program w przystępnej cenie (o ile pamiętam poniżej 100 euro)
  Pozdrawiam

 6. Machinery HDR Effects to jeden z najlepszych na świecie programów do zdjęć HDR. Wielokrotnie nagradzany w polskich i zagranicznych magazynach fotograficznych, doczekał się wielu entuzjastycznych recenzji.

  świetne efekty, prosty w obsłudze, bardzo szybki i tańszy niż konkurencja którą bije o głowę.

  Może się uda doprosić autora o opcję prostowania zdjęć i usuwania dystorsji.

  http://www.machineryhdr.com

 7. Potwierdzam to, co napisał powyżej Fredo. Program obrabia zarówno JPEG-i jak i RAW-y. Bardzo duży wybór w presetach pozwala na wybór wstępnie obrobionego zdjęcia.

 8. Program SNS-HDR to bardzo dobry program do hdr-ów. Można pracować na JPG-ach lub na RAW-ach. Inferfejs jest prosty, intuicyjny.
  Mam wersje Home. Polecam.

 9. Dobrze, że powstają programy ułatwiające życie i niewymagające miesiąca na opracowanie zdjęcia. Narzędzie ma być proste, jak kiedyś powiększalnik, a fotograf ma mieć głowę na karku zamiast komputera i milionów skrótów klawiszowych.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz