Darmowy program do zdjęć HDR

Potrzebujesz darmowego i prostego w użyciu programu do sklejania zdjęć w HDR? Poniżej podaję link do niego i opis z przykładem jego użycia.

Technikę zdjęć HDR możesz wykorzystać w przypadku kiedy rozpiętość tonalna fotografowanej sceny jest większa od tej, którą może zarejestrować matryca aparatu. Czyli kiedy kontrast między jasnym i ciemnym jest zbyt duży. Wtedy albo poprawnie zarejestrujesz jasne partie obrazu, a ciemne zostawisz niedoświetlone, albo dobrze zarejestrujesz ciemne partie kosztem prześwietlenia jasnych obszarów. Jak temu zaradzić?

W najprostszej sytuacji robisz dwa zdjęcia, jedno z poprawnie naświetlonymi jasnymi obszarami i drugie z poprawnie naświetlonymi ciemnymi partiami sceny. W praktyce tych zdjęć robi się około 3, ale można też i więcej.

Później takie zdjęcia musisz skleić w programie, który powybiera właściwe naświetlenie z różnych ujęć i tworzy jedno “ładne” zdjęcie.

Ostatnio przetestowałem darmowy i niespotykanie prosty w obsłudze program SNS-HDR Lite.


Aby skleić zdjęcia w HDR musisz tylko przeciągnąć je na ikonę skrótu programu

Ta prostota jest jednocześnie wadą i zaletą. To co musisz zrobić, to zainstalować program, utworzyć na pulpicie skrót do niego i przeznaczone do sklejenia zdjęcia przeciągnąć na tą ikonę skrótu. Program automatycznie dobierze parametry sklejania i stworzy gotowe zdjęcie. Na ekranie komputera zobaczysz tylko czarne okienko z komunikatami pokazującymi postęp pracy. Nie masz możliwości zaingerowania w sposób mapowania zdjęcia i tworzonego efektu. Jest to jednak doskonała metoda dla osób, które sporadycznie chcą skorzystać z techniki HDR i nie mają ochoty na samodzielne ustawianie parametrów.

Zdjęcie otwierające wpis złożyłem programem SNS-HDR Lite z trzech ujęć:


Pierwsze zdjęcie składowe HDR – naświetlenie +2EV


Drugie zdjęcie składowe HDR – ekspozycja normalna


Trzecie zdjęcie składowe HDR – naświetlenie -2EV

Efekt złożenia zdjęć:


Zdjęcie HDR złożone programem SNS-HDR Lite

Zdjęcie otwierające wpis względem tego, które wygenerował program zostało jeszcze trochę zmienione w programie graficznym. Dodałem trochę czerni i zmodyfikowałem kolor zielony na barwę, która bardziej mi przypomina to, co widziałem.

Strona programu SNS-HDR Lite: www.sns-hdr.com
Dodatkowy opis w serwisie www.dobreprogramy.pl/SNSHDR

Ps. Poza wersją Lite autor programu udostępnia płatne wersje rozszerzone.

Ostatnie wpisy w kategorii - HDR

16 komentarzy do “Darmowy program do zdjęć HDR”

 1. nadmierna prostota nie zawsze jest taka zła. Jeśli lubi się gmeranie w detalach, to najlepszą opcją jest full manual w photoshopie i ręczne dłubanie przy maskach poszczególnych warstw EV. Muszę wypróbować ten programik bo przyznam, że coraz lepiej się czuję z leniem 😉

 2. Ciekawe. Nie wiedziałem, że istnieje taki program! A ładnych kilka lat tym się bawię… Dotychczas nadmierne różnice tonalne niebo/ziemia łatwo “załatwiałem” w PICASA, ale HDR zdaje się mieć znakomicie większe możliwości 🙂
  Oczywiście zamiast płacić za “Adobe-szopa” do bardziej skomplikowanych obróbek wykorzystuję darmowego GIMP’a. Teraz, gdy dowiedziałem się, że “takie coś” istnieje – natychmiast “zassałem” HDR’y z repozytoriów Ubuntu. Są tam – dostępne 🙂 Nawet częściowo spolszczone! ///
  PS.1. Opisane wyżej zasady użytkowania (głównie przygotowania “tematu” poprzez kilkakrotne focenie) – bardzo cenne.
  PS.2. Jeśli ktoś uznaje za właściwe płacenie twórcom aplikacji za oprogramowanie – można zrealizoać donacje. Nie jest to nietaktem:)

 3. Programu HDR-Lite używam od jakiegoś czasu i na moje
  potrzeby całkowicie wystarcza.
  Na stronie dobreprogramy.pl jest bardzo dobry polski
  program do HDR w wersii pełnej-płatny.Maciek.

  1. @Paweł. Ja robię RAWy. Chociaż JPG też w zupełności wystarczy. Jest też coś takiego jak HDR z pojedynczego RAWa. Najpierw RAW wywołujesz na 3 sposoby z różną korektą ekspozycji i dopiero te trzy wersje łączysz programem do HDR w jeden plik. Jest to rozwiązanie w przypadku fotografowania sytuacji dynamicznej kiedy nie ma możliwości zrobienia takich samych zdjęć składowych o różnej ekspozycji.

 4. Bardzo polecam polski program Machinery HDR Effects, najczęściej wystarczy wybrać gotowy preset żeby uzyskać dobry efekt bez grzebania w ustawieniach. Jedyne co brakuje to porządnej funkcji kadrowania i trzeba czasem właczyć Photoshopa.
  http://www.machineryhdr.com

 5. SNS HDR w pełnej wersji to uznany przez fotografików z USA za jeden z najlepszych na świecie programów do tworzenia zdjęć HDR. Pamiętam jak 4-5 lat temu powstawał i autor korzystał z uwag forumowiczów testujących go na poszczególnych etapach powstawania. Ludzie Ci do dziś mają zniżki przy wykupie pełnej wersji programu. Znakomity program w przystępnej cenie (o ile pamiętam poniżej 100 euro)
  Pozdrawiam

 6. Machinery HDR Effects to jeden z najlepszych na świecie programów do zdjęć HDR. Wielokrotnie nagradzany w polskich i zagranicznych magazynach fotograficznych, doczekał się wielu entuzjastycznych recenzji.

  świetne efekty, prosty w obsłudze, bardzo szybki i tańszy niż konkurencja którą bije o głowę.

  Może się uda doprosić autora o opcję prostowania zdjęć i usuwania dystorsji.

  http://www.machineryhdr.com

 7. Potwierdzam to, co napisał powyżej Fredo. Program obrabia zarówno JPEG-i jak i RAW-y. Bardzo duży wybór w presetach pozwala na wybór wstępnie obrobionego zdjęcia.

 8. Program SNS-HDR to bardzo dobry program do hdr-ów. Można pracować na JPG-ach lub na RAW-ach. Inferfejs jest prosty, intuicyjny.
  Mam wersje Home. Polecam.

 9. Dobrze, że powstają programy ułatwiające życie i niewymagające miesiąca na opracowanie zdjęcia. Narzędzie ma być proste, jak kiedyś powiększalnik, a fotograf ma mieć głowę na karku zamiast komputera i milionów skrótów klawiszowych.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz