Chmury jakie są każdy widzi. Czasami są tak niesamowite, że aż dech zapiera. Bywa też tak, że zrobione wtedy zdjęcie nie oddaje tego, co widzieliśmy. Są jakieś takie przytłumione. Też tak miałeś/miałaś?
Dzisiaj pokażę Ci jak przywrócić chmurom blask. Jak dodać im dramatyzmu.
Kiedy robiłem powyższe zdjęcie nie bardzo chciało mi się myśleć jak ustawić aparat, więc zdałem się na automatykę, ustawiłem tryb P i automatyczny balans bieli. Zdjęcie zapisane w RAW.
Po wczytaniu do programu Lightroom 4 otrzymujesz coś takiego.
Jeśli spojrzysz na histogram zdjęcia, to od razu widać, że cały mieści się w dostępnej przestrzeni i nie jest zbyt szeroki u podstawy. To oznacza, że zdjęcie nie wykorzystuje całej dynamiki jaką może zarejestrować. Oczywiście na zdjęciu chmur z definicji nie ma obszarów czarnych dlatego histogram nie powinien dochodzić do lewej krawędzi, natomiast obszary jasne powinny być bliżej prawej strony. Dodanie zdjęciu dynamizmu będzie wiec polegało głównie na rozciągnięciu histogramu i przesunięciu go trochę w prawo. Dodatkowo można jeszcze przyciemnić barwę niebieską przez zmniejszenie jej luminancji. W programie Lightroom w części Develop suwakami Highlight, Shadow, White oraz Black kontrolujesz kształt histogramu. Dzięki temu w łatwy sposób kontrolujesz światła i cienie. W przypadku chmur pozycje Highlight oraz White zostały zwiększone, aby rozjaśnić jasne partie chmur, a pozycje Shadow oraz Black zmniejszone, aby przyciemnić ciemne partie. Dodatkowo zwiększyłem jeszcze kontrast lokalny – Clarity. Wartości poszczególnych ustawień widać poniżej. Rozjaśniając zdjęcie warto jeszcze włączyć sobie alarm przepaleń (klawisz “J”) i kontrolować by za bardzo nie wybielić chmur.
Powyższe ustawienia korekty zostały skopiowane do następnych dwóch zdjęć. Jest to najszybsza metoda na obróbkę wielu zdjęć zrobionych przy tych samych lub zbliżonych ustawieniach.
Ps. Podobne efekty możesz uzyskać dowolnym programem graficznym, który umożliwia pracę w widoku z histogramem. Np. w Photoshop Elements możesz to zrobić wywołując funkcję “Poziomy …” (Ctrl-L).
Ostatnie wpisy w kategorii - Fotografia
- Z jakim czasem fotografować wodospad? - porównanie od 1/8000 do 8 sekund - 29.08.2024
- Jak i kiedy fotografować Perseidy - 12.08.2024
- Motyle w naturalnym świetle - zdjęcia i poradnik - 9.07.2024
- Sekrety fotografowania zachodów słońca - przewodnik ze ściągą do pobrania - 5.07.2024
- Jak fotografować na wakacjach i przywieźć piękne kadry? - 18.06.2024
- Nowa listwa LED do malowania światłem - liniami lub kropkami - 12.06.2024
- Zagęszczanie perspektywy za pomocą długiej ogniskowej - 10.06.2024