Zdjęcie przy ognisku

8 powodów dlaczego zdjęcie nie jest ostre

Czy znasz tą sytuację kiedy po powrocie z sesji fotograficznej oglądasz zdjęcie w komputerze i widzisz, że jest nieostre. Kompozycja, światło, wszystko perfekcyjnie tylko główny obiekt jest mało wyraźny. Bardzo frustrująca sytuacja. Zwłaszcza kiedy nie ma już żadnej możliwości na powtórkę.
Co powoduje taką sytuację? Dlaczego zdjęcie nie jest ostre? Poznaj odpowiedź.

Jest 8 głównych przyczyn związanych z brakiem ostrości na zdjęciu. Można je podzielić na podgrupy. Pierwsza związana z samym procesem ustawiania ostrości, zmianą dystansu do obiektu i głębią ostrości. Druga powiązana z ruchem obiektu, ruchem aparatu i czasem migawki. Trzecia z konstrukcją aparatu i możliwościami technicznymi matrycy światłoczułej.

Zdjęcie przy ognisku

Dlaczego zdjęcie nie jest ostre?

Oto główne przyczyny nieostrość głównego obiektu w kadrze:

Grupa 1. Obiekt poza głębią ostrości
– błędnie działający układ AF (autofokusa),
źle dobrany punkt ustawiania ostrości,
– poruszający się obiekt zdążył zmienić położenie i wyjść z głębi ostrości.

Grupa 2. Poruszenie w czasie robienia zdjęcia
– poruszenie aparatu,
– ruch fotografowanego obiektu.

Grupa 3. Konstrukcja i możliwości techniczne aparatu
– wysoka wartość czułości ISO,
– nagrzana matryca aparatu,
– zdjęcie zostało wykonane przy zbyt dużej lub małej wartości przysłony.

Zobacz, jak poradzić sobie z problemami opisanymi w pierwszej grupie oraz drugiej grupie.

7 komentarzy do “8 powodów dlaczego zdjęcie nie jest ostre”

 1. Witam Przemku to bardzo ciekawe bo wlasnie mam duzo takich zdjec ktore nie wyszy jak trzeba teraz bede uwazac dziekuje ze pomagasz zrozumiec jak dobrze fotografowac Pozdrawiam Barbara

 2. W 2 grupie brakuje jeszcze jednego powodu – nieostrość ze względu na ruch powietrza. Dotyczy to fotografujących z teleobiektywami. Ale może przytrafić się latem każdemu. Fotografowanie przez rzeczkę, jezdnię, gdzie jest inne nagrzanie powietrza powoduje falowanie powietrza. Dokładnie chodzi o ugięcie światła na granicy ośrodków o różnej gęstości (ciepłe i zimne powietrze mają inną gęstość). Dobrze to zjawisko widać np. w słoneczny dzień gdy popatrzymy nad dachem samochodu stojącego na słońcu.

  1. @wer. Dzięki za podpowiedź. Faktycznie ruch powietrza w określonych warunkach będzie wpływał na ostrość zdjęć. To w zasadzie można by też stworzyć czwartą grupę związaną z “Przejrzystością powietrza”. Poza jego ruchem można tu jeszcze dodać zadymienie i zamglenie. Światło, które przechodzi przez takie warstwy powietrza ulega załamaniu, co skutkuje utratą szczegółów. Przy zdjęciach teleobiektywem w takich warunkach powstanie zdjęcie, które będzie dawało wrażenie nieostrego.

 3. witam,
  bardzo mnie zaintrygowała jedna z przyczyn nieostrych zdjęć.
  Czy możesz rozwinąć temat “nagrzana matryca aparatu” . Bardzo mnie to ciekawi, gdyz nigdy o tym nie słyszałam.
  Pozdrawiam,
  Ania Kościołek

 4. Jak dla mnie to powinno być napisane niska czułość, bo jak jest wysoka to czasy “migania” się skracają. Jedynie możemy dorobić się większych szumów, a to co innego niż nieostrość.

 5. Dziękuję za wyjaśnienie dotyczące nieostrości zdjeć. Byłam niedawno na obchodach żydowskiego święta Purim. Wszystkie niemal zdjęcia miałam nieostre. Byłam wściekła na siebie, bo kilka osób prosiło mnie o przesłanie mailem ich podobizn, a ja się wstydziłam wysłać.Wiele zdjęć robiłam kiedy tańczyli, było gorąco, w powietrzu wisiala przysłowiowa siekiera, nagrzana byla matryca aparatu i pewnie nie umiałam odpowiednio ustawić przysłony. Dzięki Panu trochę się wytłumaczyłam.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz