Aparat, jak każdy sprzęt fotograficzny może ulec zabrudzeniu lub uszkodzeniu. Aby zapobiegać wszelkim awariom sprzętu, które mogą wynikać zarówno z naszej jak i nie naszej winy, wraz z serwisem Foto4u przygotowaliśmy zbiór podstawowych zaleceń dotyczących konserwacji i czyszczenia aparatów fotograficznych.
Żaden fotograf nie wyobraża sobie życia bez aparatu, dlatego lepiej wiedzieć od samego początku jakie działania działają na korzyść, a jakie na niekorzyść naszego sprzętu.
Aby aparat wystarczył na długie lata należy go odpowiednio czyścić i konserwować. Podstawą jest regularne sprawdzanie działania elektroniki i mechaniki aparatu. Sprzęt przechowujemy w odpowiednich warunkach i czyścimy go okresowo, w zależności w jakich warunkach wykonujemy zdjęcia. Jeśli warunki panujące na zewnątrz są ciężkie, należy chronić sprzęt przed dostaniem się do niego pyłu, kurzu czy w skrajnych warunkach wilgoci.
Jak czyścić aparat?
Aparaty fotograficzne są czułymi urządzeniami, dlatego należy zachować ostrożność podczas procesu czyszczenia. Nie wolno używać żadnych mocnych specyfików – do mycia sprzętu fotograficznego można zakupić specjalne detergenty i narzędzie w każdym specjalistycznym sklepie fotograficznym.
Niezbędnik stanowi:
– miękki pędzelek z gruszką
– miękka szmatka
– czyszczące patyczki
– płyn do mycia soczewek
– bibułki do czyszczenia
Dbamy o obiektyw
Obiektyw jest praktycznie najczulszym elementem aparatu fotograficznego. Powierzchnia soczewki w obiektywie jest fabrycznie pokryta specjalną powłoką antyodblaskową i filtracyjną, którą poprzez nieodpowiednią konserwację łatwo uszkodzić. Najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie działań do czyszczenia korpusu obiektywu i jego zewnętrznych soczewek. Należy pamiętać, że czyścimy soczewki tylko w przypadku widocznych zabrudzeń, profilaktyka w tej materii nie jest wskazana.
Procedura czyszczenia obiektywu:
1. Za pomocą gruszki usunąć większe pyłki.
2. Niewielkim pędzelkiem pozbyć się reszty pyłków
3. Zatłuszczoną soczewkę wyczyścić specjalistycznym płynem.
4. Gdy soczewki wyschną, sprawdzić ich stan.
Jeśli zabiegi nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, najlepiej oddać obiektyw do serwisu. Drobne zabrudzenia i rysy znajdujące się na wewnętrznej stronie nie wpłyną na jakość wykonywanych zdjęć.
Korpus obiektywu nie jest tak delikatny jak soczewki, jednak podczas czyszczenia należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby do wnętrza nie dostał się żaden płyn czyszczący ani woda. Jeśli obiektyw jest wymienny, warto sprawdzić od czasu do czasu czy styki, zatrzaski i gwinty są w dobrym stanie.
Jak czyścić korpus i wnętrze aparatu?
Powierzchnię korpusu można czyścić miękką szmatką i detergentami, nie jest ona tak delikatna jak elementy obiektywu. Należy uważać, aby do aparatu nie dostały się zbyt duże ilości wody, która może spowodować liczne zniszczenia.
Aparaty analogowe i lustrzanki nie mają tak szczelnych wnętrz jak aparaty kompaktowe, dlatego co jakiś czas warto sprawdzić stan ich wnętrza. Wszystkie wewnętrzne mechanizmy aparatu są bardzo wrażliwe i niewskazane jest dotykanie ich palcami. Wszelkie pyłki można usuwać wyłącznie za pomocą gruszki i patyczków.
Może zdarzyć się, że zabrudzeniu ulegnie lustro – należy je wtedy wyczyścić z podobną dbałością co soczewki. Zabrudzone lustro nie będzie jednak miało większego wpływu na końcowy efekt zdjęcia.
Widoczne na zdjęciu mogą być pyłki, które osiadły na matrycy aparatu. Współczesne matryce są jednak w większości wyposażone w mechanizmy samoczyszczące, które automatycznie usuwają wszystkie drobniejsze zabrudzenia.
Jeśli zdarzy się, że całe wnętrze aparatu fotograficznego ulegnie zabrudzeniu, należy oddać aparat do serwisu, nie próbować czyścić go samodzielnie.
Infografika “Jak zadbać o aparat fotograficzny” – kliknij w nią aby powiększyć
Podsumowanie
O aparat należy dbać już od dnia jego zakupu, kiedy przyjeżdża do nas w pięknym, nowym pudełku prosto od producenta. Nie warto łudzić się, że zostawienie go samemu sobie pozwoli przez długi czas cieszyć się pełną sprawnością sprzętu. Zarówno korpus jak i obiektyw należy czyścić dostosowanymi do tych czynności środkami, z dbałością o każdy detal. Jeśli aparat jest mocno zabrudzony, zwłaszcza jego wnętrze, najlepszą opcją będzie oddanie go w ręce profesjonalistów.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Foto4U, dzięki któremu wywołasz swoje zdjęcia cyfrowe w przystępnej cenie na najlepszych papierach fotograficznych.
Artykuł sponsorowany
Ostatnie wpisy w kategorii - Akcesoria
- Rękawiczki fotograficzne na zimę — jakie tańsze zamienniki? - 13.12.2022
- Filtr soczewkowy połówkowy - zdjęcia testowe - 22.03.2021
- Adapter Viltrox EF-M2 II - naprawa ostrzenia na nieskończoność - 4.08.2020
- Jak robić zdjęcia przez szybę, by nie było widać w niej odbić - 18.04.2018
- Dyfuzor do lampy błyskowej - nie przepłacaj i zrób go sam - 19.01.2017
- Uchwyt do efektu nieskończonego tła - 17.11.2016
- Akcesoria do fotografii z drukarki 3D - 14.11.2016