Dyfuzor do lampy błyskowej – nie przepłacaj i zrób go sam

Dyfuzor do lampy błyskowej - DIY

Dyfuzor do lampy błyskowej przydaje się w wielu sytuacjach. Dlatego część fotografów ma go w swojej torbie fotograficznej. Możesz go kupić w sklepach fotograficznych, możesz też zaoszczędzić i łatwo zrobić samemu.

Zadaniem dyfuzora do lampy błyskowej jest rozproszenie światła. Fotografując w pomieszczeniu z dyfuzorem kierujesz światło z lampy błyskowej nie tylko na fotografowany obiekt, ale również na otoczenia. Dzięki temu światło odbije się od sufitu, ścian, podłogi i wszystkiego w pobliżu. Fotografowany obiekt zostanie oświetlony z różnych stron. Nadal światło wysyłane w prostej linii z lampy w stronę obiektu będzie dominujące, ale zostanie zmiękczone przez światło odbite od różnych innych płaszczyzn. Dlatego cienie na i za fotografowanym obiektem będą rozjaśnione. Zobacz poniższe porównanie.

Porównanie oświetlenia z i bez dyfuzora na lamie błyskowej

Wersja pierwsza – Lampa błyskowa na aparacie

Zdjęcie bez dyfuzora na lampie błyskowej
Zdjęcie bez dyfuzora na lampie błyskowej. Palnik lampy skierowany bezpośrednio w stronę modelki

Zdjęcie z dyfuzorem na lampie błyskowej
Zdjęcie z dyfuzorem na lampie błyskowej. Palnik lampy z nałożonym dyfuzorem skierowany w górę

Zwróć uwagę na cień pod brodą i rozświetlenie włosów. W przypadku wykorzystania dyfuzora cień jest jaśniejszy, a na włosach widać łagodniejsze przejście od jasnego do ciemnego.

Wersja druga – Lampa błyskowa odsunięta od aparatu. W pobliżu lampy, po jej lewej stronie jest jasna ściana.

Zdjęcie bez dyfuzora na lampie błyskowej
Zdjęcie bez dyfuzora na lampie błyskowej

Zdjęcie z dyfuzorem na lampie błyskowej
Zdjęcie z dyfuzorem na lampie błyskowej. Ostateczny efekt jest zależny nie tylko od dyfuzora, ale i od otoczenia, od tego czy są w nim jasne powierzchnie, od których może się odbić światło

Na tym przykładzie jeszcze lepiej widać wpływ dyfuzora na zdjęcie. Nic więc dziwnego, że stosowany jest przez wielu fotografów. Oferowane w sklepach dyfuzory zazwyczaj są dedykowane do konkretnej lampy, konkretnego producenta. Poniżej zobaczysz jak zrobić samemu dyfuzor z uniwersalnym mocowaniem.

Przepis na prawie darmowy, uniwersalny dyfuzor do lampy błyskowej

Do jego wykonania będziesz potrzebował butelki z mlecznego tworzywa oraz kawałka okrągłej gumki. Z narzędzi przyda się ostry nóż lub nożyczki oraz dziurkacz lub wycinak do otworów.

W prezentowanym przykładzie wykorzystałem butelkę po mydle w płynie. Jest mleczna, ale nie zupełnie biała.

Butelka na dyfuzor do lampy błyskowej
Butelka na dyfuzor do lampy błyskowej

Odcinanie górnej części nożem lub nożyczkami
Oczyść butelkę z naklejek i odetnij jej górną część

Przycięta butelka na dyfuzor do lampy błyskowej
Przycięta butelka na dyfuzor do lampy błyskowej

Zaznaczenie otworów do wycięcia
Zaznacz otwory do wycięcia. Powinny być trochę bliżej siebie niż szerokość palnika lampy

Wycinanie otworów dziurkaczem
Wytnij otwory dziurkaczem, wycinakiem lub zrób je nożyczkami

Wycięte otwory
Wycięte otwory

Guma przewleczona przez otwory
Przeciągnij przez otwory okrągłą gumę

Zawiązane końce gumy
Zwiąż końce gumy. Guma ściska ścianki butelki, by ta trzymała się dobrze na głowicy aparatu

Dyfuzor gotowy. Możesz teraz zainstalować go na lampie błyskowej.

Dyfuzor do lampy błyskowej - DIY
Gotowy dyfuzor do lampy błyskowej

Na zakończenie trzeba jeszcze dodać, że rożne tworzywa mogą wprowadzać zmianę temperatury barwowej przepuszczonego światła. Poza tym samo stosowanie techniki rozpraszania światła z lampy błyskowej niesie ze sobą zmianę barwy światła. To, które dociera do modela jest mieszaniną światła z lampy oraz tego, które zostało zmienione przy jego odbiciu od otoczenia.

Więcej na temat akcesoriów do samodzielnego wykonania znajdziesz w ebooku “DIY – akcesoria fotograficzne”.

10 komentarzy do “Dyfuzor do lampy błyskowej – nie przepłacaj i zrób go sam”

  1. Bywa, żę wskazanym jest dyfuzor o sporych roziarach. W takim przypadku polecam pojemniki po samochodowym płynie do spryskiwaczy 😉 Natomiast miniaturowe, takie na lampkę aparatu wykonałem z mlecznych pojemników po filmach 35 mm. Ich naturalne wygięcie ułatwia mocowanie i określa sposób rozproszenia światła 😉

  2. Niby pomysł fajny, ale myślę, że nic nie zastąpi dobrego sprzętu sprawdzonej firmy. Ja używam np. produkty od RoundFlash i nic nie dorówna tym produktom.

    1. Bardzo dobrze, że korzystasz z dobrego sprzętu. Jestem za tym, by używać dobrych narzędzi do oświetlania i fotografowania. Problem jednak z tym, że taki dobrzy sprzęt kosztuje i jest tego bardzo dużo. Początkujący fotograf szuka różnych rozwiązań i nie wszystko tak na prawdę jest mu potrzebne. Robi różne zdjęcia i nie koniecznie będzie się specjalizował w określonej dziedzinie fotografii. Dlatego lepiej jest to sprawdzić tanim kosztem, jeśli jest taka możliwość, niż od razu wydawać trzysta lub czterysta złotych. Jeśli natomiast już wiesz, że po tego typu dodatkowy sprzęt będziesz sięgać często, to oczywiście warto rozważyć zakup czegoś bardziej profesjonalnego.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz