Kupując aparat fotograficzny często stajemy przed koniecznością wyboru odpowiedniej karty pamięci. Wiele aparatów ma wbudowaną pamięć wewnętrzną, jednak jest ona tak niewielka, że pozwala na wykonanie zaledwie kilku zdjęć. Wybierając kartę pamięci należy wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów, które zadecydują o tym, czy będziemy z niej zadowoleni, czy szybko wymienimy ją na inny model. Warto rozróżniać podstawowe rodzaje kart dostępnych na rynku i symbole producentów, które wskazują na ich prędkość.
Rodzaje kart pamięci
Compact Flash (CF)
Jest to najdłużej dostępna karta na rynku, która znajduje swoje zastosowanie w aparatach cyfrowych czy urządzeniach telekomunikacyjnych. Zakres pojemności rozciąga się na od 2 GB do 128 GB, a prędkość transmisji danych może wynieść nawet 133 MB/s. Karta charakteryzuje się ponadto dużą wytrzymałością.
Memory Stick
Memory Stick jest kartą wprowadzoną przez markę Sony, jako karta pamięci przeznaczona do jej urządzeń. Karta Memory Stick PRO charakteryzuje się zwiększoną pojemnością i prędkością przesyłu danych. Memory Stick Duo i Memory Stick PRO Due są o połowę mniejsze od zwykłej karty Memory Stick. Istnieje również na rynku mała wersja karty nazywana Memory Stick Micro lub M2, która jest przeznaczona do telefonów firmy Sony. Prędkość transferu danych zmienia się wraz z generacją karty – Memory Stick Duo – 14,4 Mb/s (1,8MB/s), Memory Stick PRO – 160 Mb/s (20 MB/s) oraz Memory Stick Micro – 160 Mb/s (20 MB/s).
MultiMedia Card
Karta pamięci nieulotnej typu flash odznaczająca się wytrzymałością na warunki zewnętrzne. Karta w odróżnieniu od zwykłej karty SD nie jest wyposażona w przełącznik zabezpieczający dane. Karty MultiMedia Card są stosowane powszechnie w aparatach cyfrowych, telefonach komórkowych oraz odtwarzaczach MP3. Wymiary karty wynoszą 24x33x1,4 mm. Karta RS-MMC jest mniejsza od zwykłej karty, a karta MMCM nadaje się do telefonów komórkowych. Obie karty mogą tworzyć kartę MMC po podłączeniu do adaptera.
Secure Digital (SD)
Najpopularniejsza obecnie karta pamięci, która posiada stosunkowo niewielkie rozmiary – 24x32x2,1 mm i niewielką masę rzędu 2 g. Karta SD jest wyposażona w 9 wyprowadzeń oraz przełącznik zabezpieczający dane. Karty SD różnią się między sobą pojemnościami – najmniejsze mają 8 MB a największe 4 GB. Wszystkie większe pojemności są określane mianem kart SDHC. Starsze urządzenia często nie obsługują kart wyższych niż SD. Karty z rodziny SD są powszechnie stosowane w kamerach cyfrowych, aparatach fotograficznych oraz w telefonach komórkowych. Najnowszym standardem kart SD jest karta oznaczana symbolem SDXC, której pojemność może wynosić nawet 2 TB, a szybkość odczytu i zapisu danych jest zwiększana od 104 MB/s i ma dojść nawet do 300 MB/s. W sprzedaży są również dostępne karty SD High Capacity, które bazują na nowszej specyfikacji 2.00 zwiększającej pojemność i prędkość karty pamięci. Mówiąc o kartach SD należy również wspomnieć o karcie miniSD, która ma podobne parametry do pozostałych, jednak posiada znacznie mniejsze wymiary – 21,5x20x1,4 mm.
MicroSD (TransFlash)
MicroSD jest tak naprawdę kartą Secure Digital o wymiarach 11x15x1 mm i jest aktualnie najmniejszą kartą pamięci. Dwukrotnie mniejsza od karty SD, posiada złącze o 8 stykach i jest często używana do nowoczesnych urządzeń mobilnych. Karta TransFlash może posiadać pojemność nawet do 128 GB.
Karta pamięci xD
Jest to karta pamięci flash, stosowana głównie w aparatach Olympus i Fujifilm. Karta xD jest szybsza od swojego poprzednika – karty SM. Charakteryzuje się ponadto niskim poborem mocy i odpornością na zniszczenie. Wadami są cena oraz niska w porównaniu do innych kart pojemność.
Pojemność karty pamięci
Kupując kartę pamięci najlepiej wybrać od razu stosunkowo dużą jej pojemność, zwłaszcza jeśli będzie przeznaczona do wykonywania zdjęć aparatem cyfrowym. Kiedyś produkowano karty o pojemności kilkudziesięciu megabajtów, obecnie można zakupić karty o pojemności 2 TB. Najbardziej popularną wielkością kart pamięci jest 16 GB – taka pojemność pozwala na wykonanie przyzwoitej liczby zdjęć. Każdy kto zamierza wykonywać znaczne ilości zdjęć powinien zaopatrzyć się przynajmniej w dwie karty pamięci, aby móc w dowolnej chwili wymienić pełną kartę na czystą. Profesjonalne aparaty czyli tzw. lustrzanki posiadają opcję zapisu zdjęć w formacie RAW, który jest formatem bezstratnym zwiększającym w znacznym stopniu wagę zdjęcia. Wybierając rozmiar karty pamięci możemy posłużyć się poniższym odniesieniem – karta 8 GB pamięci pozwala na zapisanie około 2000 zdjęć w formacie JPEG o rozdzielczości 12 megapikseli, ta sama karta jednak, kiedy będziemy wykonywali zdjęcia zarówno w formacie RAW i JPEG pozwoli na zapisanie ich około 320.
Prędkość karty pamięci
Prędkość karty pamięci, inaczej mówiąc jej szybkość, jest drugim parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie. Szybkość karty wpływa na to, z jaką prędkością będziemy zgrywali zdjęcia na komputer oraz na to, z jaką prędkością aparat będzie wykonywał zdjęcia. Prędkości kart pamięci plasują się zazwyczaj na poziomie 10-65 Mb/s i taki poziom prędkości jest odpowiedni do aparatów cyfrowych. Jeśli jesteśmy posiadaczem lustrzanki, minimalna prędkość karty powinna wynosić 32 Mb/s.
3 sposoby określania prędkości:
– Class+liczba – np. Class2 – im wyższa liczba tym większa prędkość, przykładowo Class2 określa prędkość na poziomie 2 MB/s
– 150x – liczba określająca przesył danych 180 Mb/s – im wyższa liczba tym szybsza karta pamięci
– Ultra, Extreme – nazwy własne producentów, które sugerują mniejszą lub większą prędkość karty
Producent i cena
Producent karty pamięci jak i jej cena ma znaczenie, ponieważ znany producent gwarantuje nam lepszą jakość wykonania i często również dłuższy okres gwarancji. Jednymi z najlepszych producentów kart pamięci są obecnie Sandisk i Kingston, którzy w swoich kartach używają lepszych mechanizmów kontroli, linii produkcyjnych i materiałów niż mniej znany producenci, dzięki czemu zakupiona karta jest mniej podatna na uszkodzenia i dane zapisane na niej są lepiej chronione.
Podsumowując
Zakup dobrej karty pamięci wiąże się z szczegółowym prześledzeniem jej parametrów – sprawdzeniem pojemności wyrażanej w GB, prędkości czy ceny i producenta. Przed zakupem należy sprawdzić w instrukcji obsługi danego aparatu jakie obsługuje formaty kart pamięci – być może jedna karta będzie mogła służyć nam wymiennie między różnymi urządzeniami. Warto dwa razy zastanowić się przed zakupem odpowiedniej karty, aby później nie żałować nie zrobionych zdjęć lub straconych danych.
PS. Z punktu widzenia bezpieczeństwa, fotografując w czasie podróży czy na ważnych uroczystościach, zdjęcia warto zapisywać na kilku kartach niż wszystkie mieć na jednej dużej. Wtedy w przypadku awarii karty straconych zostanie tylko część ujęć. Dobrą też praktyką jest nie zapisywanie kart pamięci do pełna i od razu po powrocie, zgranie ich na lokalny komputer i zapasowy dysk.
Artykuł powstał przy współpracy z fotolabem cyfrowym FotoGLE, który oferuje najwyższej jakości zdjęcia przez internet, fotoprezenty czy albumy fotograficzne, które zachwycą Ciebie i Twoich najbliższych.
Ostatnie wpisy w kategorii - Akcesoria
- Rękawiczki fotograficzne na zimę — jakie tańsze zamienniki? - 13.12.2022
- Filtr soczewkowy połówkowy - zdjęcia testowe - 22.03.2021
- Adapter Viltrox EF-M2 II - naprawa ostrzenia na nieskończoność - 4.08.2020
- Jak robić zdjęcia przez szybę, by nie było widać w niej odbić - 18.04.2018
- Dyfuzor do lampy błyskowej - nie przepłacaj i zrób go sam - 19.01.2017
- Uchwyt do efektu nieskończonego tła - 17.11.2016
- Akcesoria do fotografii z drukarki 3D - 14.11.2016
Cześć 🙂
W artykuł wkradł się mały ale okrutny chochlik drukarski. Prędkość została wyrażona w Kb zamiast kB (gdyż mowa o kilo bajtach a nie k-bitach) oraz w Mb zamiast MB (czyli zamiast Mega Bajtów zostały użyte Mega bity).
@Tomasz. Dzięki za zwrócenie uwagi. Faktycznie w niektórych przykładach pojawił się ten błąd. Poprawiłem. Mam nadzieje, że wszystko wyłapałem. Sami producenci też wprowadzają zamieszanie, bo przy jednych karatach prędkość jest podawana w Mb/s (bitach/sekundę) a przy innych w MB/s (bajtach/sekundę). Dla ułatwienia podaję przelicznik 8 b/s = 1 B/s (osiem bitów to jeden bajt). A czy ktoś pamięta taki magazyn komputerowy, co się nazywał “Bajtek” 🙂
Mam pytanie: Czy są na rynku banki pamięci(ale nie małe dyski zewnętrzne)w które można by było wgrywać
bez pośredniego podłączania do kompa. właśnie z takich nagranych kart nasze zdjęcia.
Jacek, tak są takie banki, oczywiście opierają się one o technologię dysków zewnętrznych, ale mają niezależne zasilanie oraz potrzebne złącza tudzież sloty do przegrania materiałów z karty, lub urządzenia na właśnie taki bank. Szukaj pod nazwą DATA BANK albo bank danych. Na allegro i w niektórych sklepach da się jeszcze takowe kupić.