Zmontowałem sobie ostatnio małą lampkę LED ze skupionym światłem. Świeci całkiem mocno. Konstrukcja jest bardzo prosta. Dioda mocy 10W 12V, radiator, soczewka skupiająca, ściemniacz od pasków LED 12V oraz zasilacz 12V. Zamiast zasilacza można użyć zestawu akumulatorków dających napięcie 12V. Oznacza to, że taka lampka jest również mobilna i można ją zabrać na nocne zdjęcia. Zobacz jak powstała i jak świeci.
Pierwszą wersję zrobiłem w postaci diody na radiatorze plus klosz od innej lampki. Ponieważ dioda wydziela trochę ciepła istotny jest tu radiator. Wykorzystałem posiadany od starego mikroprocesora. Aby ułatwić przekazywanie ciepła z diody do radiatora trzeba dodatkowo jeszcze użyć pasty termoprzewodzącej.
Konstrukcja z kloszem – widok od strony radiatora
Efekt świecenia wersji z kloszem
To była pierwsza wersja lampki. Później dokupiłem soczewkę skupiającą i zamocowałem ją zamiast klosza.
Soczewka skupiająca z małym odbłyśnikiem i elementem mocującym
Efekt świecenia lampki z soczewką
Oświetlona piłka z silnym odcięciem obszaru światła i cienia
Jest to świetne rozwiązanie jeśli chcesz się pobawić zdjęciami, w których główną rolę pełni właśnie światło i cień. Przykłady w poprzednim wpisie.
Obserwując cień możesz sporo się dowiedzieć o naturze światła. Jeśli jesteś tym zainteresowany, to zapraszam do zapoznania się z ebookiem Sekrety światła.
Tego typu zdjęcia łatwiej robić właśnie w świetle ciągłym, które masz np. z LEDów. Aby nie było tak pięknie, to ta konkretna dioda nie posiada zbyt wysokich parametrów jeśli chodzi o wierność oddawania barw. Poza tym w strefie przejścia między światłem a cieniem pojawia się dodatkowe, żółte zabarwienie. Dlatego to rozwiązanie bardziej nadaje się do zdjęć monochromatycznych niż kolorowych.
Jeśli masz pytania odnośnie tego rozwiązania pisz w komentarzu.
Ostatnie wpisy w kategorii - Zrób to sam
- Gałka zabezpieczająca na gwint statywowy - zrób ją sam - 17.02.2023
- Jak zrobić chwytak do makro z banana i krokodylka - 22.02.2022
- Prosta metoda na malowanie światłem i świetliste mazaje - 24.11.2020
- Tani sposób na wzornik do ustawiania balansu bieli - 23.10.2020
- Jak zrobić listwę LED RGB do malowania światłem - 1.09.2020
- Wspornik do monopodu - 15.04.2019
- Woreczek z grochem (a nawet dwa worki) zamiast statywu - 11.04.2019
Polecam lampy rowerowe, które można używać również jako latarek ręcznych. Osobiście polecam model z diodą CREE, bardzo mocna, z regulowaną mocą oraz funkcją zoomu – regulacja szerokości wiązki światła.
http://www.solve24.pl/top-light-se-t1-cree-t6-latarka-led-p-344.html