Vilia - Triplet 69-3 4/40

Vilia – kolejny rozłożony na części aparat

Oto kolejny rozłożony na części aparat. Tym razem jest to Vilia. Najcenniejszy z niego element, to oczywiście obiektyw Triplet 69-3 4/40. Ciekawe jak się sprawdzi po podłączeniu go do body cyfrówki?

Vilia - Triplet 69-3 4/40
Korpus aparatu Vilia

Vilia - Triplet 69-3 4/40
Raczej już go nie będę składał 🙂

Vilia - Triplet 69-3 4/40
Tu widać, że obiektyw ma cztery listki przysłony. Pod nimi, a patrząc od przedniej strony obiektywu przed nimi, jest jeszcze migawka. W tego typu prostych konstrukcjach migawka była umieszczana w obiektywie.

Vilia - Triplet 69-3 4/40
Obiektyw Triplet 69-3 4/40. Będę sprawdzał, co można z niego jeszcze wycisnąć.

Inny przykład aparatu rozkręconego na części znajdziesz we wpisie Smiena 8M w prawie pełnym rozkładzie.

8 komentarzy do “Vilia – kolejny rozłożony na części aparat”

  1. Dziś rozebrałem ten aparat i muszę przyznać, że za 15 zł lepszego obiektywu macro się nie dostanie. Polecam Panu usunąć przysłonę, moim zdaniem jest całkowicie zbędna, podobnie jak spust migawki, który utrudnia korzystanie z obiektywu.
    Pozdrawiam serdecznie 🙂

  2. Dzień dobry,
    Również próbuję oddzielić obiektyw od korpusu mojej Vilii. Niestety, producent sprytnie ukrył śruby mocujące szkło do reszty aparatu. Czy mógłby Pan napisać, w jaki sposób można do nich dotrzeć?

    Pozdrawiam

    1. Obiektyw przykręcony jest do korpusu pierścieniem (widać go na zdjęciu) mocowanym od wewnątrz (20-22mm) z nacięciami umożliwiającymi odkręcenie. Ja użyłem dwóch szydeł połączonych ze sobą za pomocą małej śruby (aby powstało takie “H” gdzie szydła są ramionami a śruba poprzeczką). Oczywiście, są i dedykowane narzędzia.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz