Dostałem pytanie od Zuzanny „Czy do aparatu Canon EOS 2000D pasowałby obiektyw Meike M”?
Dobierając obiektyw do swojego aparatu, należy przede wszystkim uwzględnić sposób jego mocowania do korpusu. Należy na to zwrócić uwagę nawet wtedy, kiedy obiektyw jest tego samego producenta. W ramach jednej marki może bowiem występować kilka rodzajów mocowań. Technologie się rozwijają i zmieniają. Dlatego starsze obiektywy nie koniecznie muszą pasowań do nowej, zmienionej konstrukcji aparatu. W przypadku producentów niezależnych jest to jeszcze bardziej istotne, bo Ci zazwyczaj tworzą obiektywy z różnymi mocowaniami dostosowanymi do różnych marek aparatów. Zatem jak dobrać obiektyw do aparatu?
Jak dobrać obiektyw do swojego aparatu?
Znając markę i model posiadanego aparatu, należy sprawdzić sposób mocowania obiektywu. Znajdziesz go w instrukcji obsługi aparatu. Jeśli jej nie masz, to możesz sprawdzić bazę na stronie https://www.cyfrowe.pl/instrukcje.html. Jeśli masz, to odszukaj rozdział „Montowanie i odłączenie obiektywu”. Tam będziesz mieć podane rodzaje mocowań obiektywu, które pasują do danego aparatu. W przypadku Canona EOS 2000 są to EF oraz EF-S. Nie można natomiast podłączyć do niego obiektywów EF-M ani RF.
Szukając nazwy mocowania, możesz też skorzystać z parametrów aparatu podawanych w serwisie https://www.optyczne.pl/aparaty.html. W „Specyfikacji aparatu” odszukaj „Konstrukcja obiektywu”. Tam znajdziesz nazwę mocowania obiektywu, który będzie pasował do aparatu.
Mając teraz już odpowiednią informację, należy wybrać obiektyw, który będzie posiadał właśnie to mocowanie. Jeśli chodzi o Meike MK- 8mm F3.5, to występuje on z różnymi mocowaniami. Musisz więc szukać wersji z mocowaniem Canon EF.
Poza samym mocowaniem, we współczesnych konstrukcjach ważna jest komunikacja między obiektywem a aparatem. Producenci aparatów zazwyczaj nie udostępniają dokumentacji związanej z oprogramowaniem i sygnałami wysyłanymi z obiektywu do aparatu i odwrotnie. Dlatego stosując obiektyw innego producenta, nie masz gwarancji, że dany obiektyw będzie dobrze współpracował z nowszymi wersjami aparatów z tym samym mocowaniem. Chodzi tu głównie o działanie autofokusa. Jeśli ostrość jest ustawiana ręcznie, to raczej nie powinno być żadnych problemów.
Wyjątkiem jest tu systemy Mikro Cztery Trzecie oraz L-Mount, które są rozwijane przez kilka firm.
Ps Miałem kiedyś do Canona kupiony telekonwerter Kenko C-AF 1.4x TELEPLUS MC4. Poprawnie działał z EOSem 5D. Jednak z nowszymi korpusami AF przestał współpracować. Podobnie jest z Viltrox Extender EF 1.4x. Korzystanie z niego w nowszych aparatach powoduje zawieszenie. Pomaga jedynie wyjęcie baterii z aparatu.
Lustrzanka, bezlusterkowiec i adaptery do nich
Poza zgodnością mocowań istnieje również możliwość łączenia obiektywu za pomocą specjalnego adaptera. Wtedy obiektyw może mieć inne mocowanie niż aparat. Nie działa to jednak we wszystkich przypadkach, ale tylko w wybranych. Przykład użycia starszego obiektywu na gwint M42 w lustrzance cyfrowej opisałem we wpisie Dla kogo tani obiektyw manualny. Inny przykład to Adapter Viltrox EF-M2 II – naprawa ostrzenia na nieskończoność. Adapter ten umożliwia podpięcie do aparatów z mocowaniem mikro 4/3 obiektywów z mocowaniem Canon EF.
Ostatnie wpisy w kategorii - Aparaty
- Poznaj najważniejsze przyciski i pokrętła swojego aparatu - 25.10.2024
- Wymiana gumowej klapki w Canon EOS 5D - 10.04.2024
- Przysłona w aparacie - poradnik obsługi aparatu fotograficznego - 12.10.2022
- Dlaczego takie same ujęcia wychodzą lepiej robione komórką niż aparatem? - 24.08.2022
- Jaki rozmiar matrycy w aparacie jest najlepszy? - 6.04.2022
- Jak rozdzielić ustawianie ostrości i ekspozycji w aparacie? - 23.09.2021
- Co oznacza "przesunięcie programu - Ps" w aparatach Olympus - 30.08.2021