Jesienne liście mienią się kolorami. Warto więc wziąć aparat i uchwycić te barwy. Liście możesz pokazać na zdjęciu na wiele sposobów. Poniżej kilka próbek z tego roku. Na końcu znajdziesz linki do 27 sposobów na jesienne liście udostępnione w poprzednich latach.
W promieniach wschodzącego słońca

Zdjęcie robione o wschodzie słońca z aparatem skierowanym w jego stronę. To oznacza duże kontrasty. Dobranie ekspozycji na okolice słońca spowoduje silne niedoświetlenie pierwszego planu z liściem. Dobranie naświetlenia na liść spowoduje z kolei prześwietlenie okolic w pobliżu słońca. Dlatego przy tym zdjęciu została wykorzystana technika HDR. Połączone zostały trzy kadry o różnej ekspozycji.
Pod światło z odbiciami w wodzie

Klasyczny przykład na wykorzystanie efektu bokeh. Szeroko otwarta przysłona i ostrość ustawiona na liście. Światło odbite w wodzie pozostaje poza głębią ostrości. To powoduje powstanie świetlistych okręgów.
Liście na ciemnym tle

Ta kompozycja wymaga wyszukania oświetlonych światłem słonecznym liści. Ważne jest też wybranie odpowiedniego kierunku fotografowania byś miał/miała w tle ciemny obszar. Taki zabieg łatwiej przeprowadzisz za pomocą teleobiektywu. Tutaj była wykorzystana ogniskowa 150 mm przy matrycy 4/3. Czyli ekwiwalent 300 mm dla pełnej klatki.
Jesienne liście na jaśniejszym tle

To zdjęcie było zrobione na dość jasnym tle. Jednak w procesie obróbki mocno je przyciemniłem. Takie operacje są możliwe w sytuacji, w której jasne tło nie zostaje prześwietlone. Wypalonych obszarów w kadrze nie da się łatwo przyciemnić w sposób, który wygląda naturalnie.
A może w czerni i bieli

Zdjęcie przedstawia liście na brzegu jeziora. Kolorystyka ich nie była jakoś szczególnie ciekawa, dlatego postanowiłem pokazać je do czerni i bieli. Zdjęcie zrobione obiektywem typu rybie-oko, dlatego horyzont w górnej części kadru jest wygięty.
Jesienna alejka z liśćmi

Tego typu alejki warto robić obiektywem z długą ogniskową. Dzięki temu drzewa w szpalerach nachodzą na siebie i tworzą prawie zwartą ścianę. Nasycenie kolorów zostało zwiększone w programie graficznym.
Jesienne liście w czerwieni

Tutaj zdjęcie zostało zrobione obiektywem szerokokątnym z maksymalnie otwartą przysłoną. Dzięki temu pierwszy plan jest ostry, a dalsze plany zaczynają być coraz bardziej rozmyte.
Więcej przykładów na jesienne liście znajdziesz we wpisach:
Ostatnie wpisy w kategorii - Zdjęcia
- Trzecie podejście do zdjęć słońca nad torami - 17.08.2023
- Jak sprawdzić kiedy i gdzie zachodzi słońce? - 1.06.2023
- Dmuchawce - 25.05.2023
- Wiosenne kwiaty - zdjęcia na powitanie wiosny - 21.03.2023
- Darmowe tło - stary papier - plik do pobrania - 22.02.2023
- Łapanie białego - kilka zimowych kadrów - 24.01.2023
- Zdjęcia zimy - zobacz 27 sposobów i zimowych inspiracji - 18.01.2023
Witam,,
Przemku, dzięki za ten wpis. Nie odezwałem się od razu, gdy się pojawił, bo chciałem poczekać na reakcje innych sympatyków bloga, a poza tym, ja w tym czasie już zajmowałem się efektami moich wcześniejszych wypadów do Arboretum w Rogowie, gdzie od lat na jesieni przyciągają moją uwagę, pięknie przebarwione na czerwono, azjatyckie klony.
I zwracam się teraz do sympatyków bloga. Otóż Przemek, jak zwykle po mistrzowsku wyłożył kwestie techniki kadru i wykorzystania światła. Jednocześnie pragnę zauważyć, że jego wykład pojawił się w bardzo dobrym momencie, gdy obserwowaliśmy początki jesieni. Czy ktoś podzieli się może swoimi doświadczeniami z poszukiwań jesiennego tematu?
Jesień to czas możliwego pojawienia się dni pochmurnych. Już dawno zauważyłem, że mocne zachmurzenie wcale nie czyni jesiennych obrazów brzydkimi. Wręcz przeciwnie. Chmury stają się mocno zmiękczającym filtrem, dającym nasycone kolory i zabezpieczającym kadr przed zbytnimi kontrastami. Ale gdyby podczas spaceru zaświeciło ostre słońce, to z pomocą przyjdzie HDR, ponieważ nic tak nie szpeci kadru, jak nadmierne kontrasty, czy wręcz wypalone do białości fragmenty obrazu. Dlatego w obu przypadkach, dla osiągnięcia poprawnego efektu, dobrze jest mieć w lesie (parku) statyw.
Przemku, ta „jesienna alejka z liśćmi” jest świetna.
Pozdrawiam!