Przyszedł czas na fotografowanie jesieni. Zobacz jak fotografować jesienią, jak ustawić aparat i zrobić ładne zdjęcia.
Uwielbiam barwy jesieni. Dlatego często wybieram się na jesienne zdjęcia. Przy tych zdjęciach praktycznie każda pogoda jest dobra. Jesienią możesz fotografować zarówno w pełnym słońcu, jak i w gęstej mgle. Możesz wykorzystać niskie położenie słońca, możesz też fotografować prześwietlone słońcem liście w południe. Możliwości naprawdę jest sporo. Każda pora i warunki mają swoją specyfikę i warto ją wykorzystać.
Ładne zdjęcia jesieni
Ładne zdjęcia jesieni, to przede wszystkim ładne i nasycone kolory liści. Dlatego istotnym będzie tu właściwe ustawienie balansu bieli w aparacie. Często w aparacie mam ustawiony automatyczny balans bieli. W wielu sytuacjach to się sprawdza. Jednak w przypadku ciepłych kolorów jesieni ta automatyka może zawieść i zacząć spłycać kolory. Jeśli więc wybierasz się na jesienne zdjęcia ustaw konkretny balans bieli. Przy zdjęciach robionych w dzień, ustaw balans bieli na słoneczko, czyli na światło dzienne. Jeśli chcesz uzyskać cieplejsze kolory ustaw go na “pochmurny dzień”. Jeszcze cieplejsze barwy uzyskasz po ustawieniu balansu bieli na “miejsca zacienione”.
Kolejnym elementem, który możesz zmienić w ustawieniach aparatu, to nasycenie kolorów. Wiele aparatów pozwala zmienić sposób, w jaki oprogramowanie aparatu tworzy pliki JPG zapisywane na karcie pamięci. Możesz wejść w te ustawienia i trochę zwiększyć nasycenie. Innym sposobem na podniesienie nasycenia barw jest wykorzystanie filtra polaryzacyjnego. Nasycenie kolorów możesz też podnieść później, na etapie obróbki zdjęcia w programie graficznym.
Fotografowanie jesieni
Fotografowanie jesieni to jest pewne wyzwanie. Pogodę na zdjęcia możesz mieć różną. O tej porze roku mogą pojawiać się mgły, przymrozki, rosa, ostre słońce, deszcz, wiatr, zachmurzone niebo. Dlatego nie ograniczaj się tylko do jednego wyjścia w plener. Wykorzystaj różne warunki. Dzięki temu uzyskasz bardziej urozmaicone zdjęcia.
Poniżej przykład zdjęcia wykorzystującego wiatr. Targał on dość mocno gałęziami drzew oraz roślinnością wyrastającą z wody. Wystarczyło zastosować długi czas naświetlania 0,8 s i ciekawy efekt gotowy.
Jesienią często skupiamy się na złapaniu kolorów liści. Jednak to nie jedyny temat, chociaż główny. Poza zbliżeniami na cudowne barwy liści warto w kadrze ująć również szersze widoki. Warto też wybrać się nad zbiorniki wodne: rzeki, jeziora, stawy. Tam często możesz spotkać poranne mgły, które stworzą niesamowity klimat.
Jak fotografować jesienią
- Ustaw aparat (balans bieli i nasycenie kolorów).
- Rozważ wykorzystanie filtra polaryzacyjnego.
- Jeśli będziesz obrabiał/obrabiała zdjęcia w programie graficznym, to ustaw zapis w formacie RAW.
- Kontroluj jasność zdjęcia — zwłaszcza kiedy fotografujesz pod światło.
- Urozmaicaj kompozycję zdjęć.
Jesienne wyzwanie
Jeśli lubisz wyzwania fotograficzne, to poniżej znajdziesz listę propozycji na jesienne zdjęcia:
- Na gałęzi
- Trzy kolory
- Ze słońcem
- Mozaika
- Bardzo blisko
- Inny punkt widzenia
- Ulubione
- Spokój
- Szerokim kątem
- Spójrz w górę
Sposoby na fotografowanie jesieni
Dodatkowe pomysły na jesienne zdjęcia znajdziesz w poniższych wpisach:
- Jesienne liście – 7 plus 27 sposobów na zdjęcia
- 17 plus 10 sposobów na jesienne liście
- 10 sposobów na jesienne zdjęcia liści
Zobacz również "Ściągi fotograficzne"
Jeśli szukasz praktycznej wiedzy w skondensowanej formie, to zobacz ściągi fotograficzne. Przydadzą się do nauki lub szybkiego przypomnienia. Pełny opis i darmowe egzemplarze znajdziesz na
https://oziemblewski.com/publikacje/sciagi-fotograficzne/
Ostatnie wpisy w kategorii - Fotografia
- Z jakim czasem fotografować wodospad? - porównanie od 1/8000 do 8 sekund - 29.08.2024
- Jak i kiedy fotografować Perseidy - 12.08.2024
- Motyle w naturalnym świetle - zdjęcia i poradnik - 9.07.2024
- Sekrety fotografowania zachodów słońca - przewodnik ze ściągą do pobrania - 5.07.2024
- Jak fotografować na wakacjach i przywieźć piękne kadry? - 18.06.2024
- Nowa listwa LED do malowania światłem - liniami lub kropkami - 12.06.2024
- Zagęszczanie perspektywy za pomocą długiej ogniskowej - 10.06.2024
Dzięki Przemku za kolejny wpis przypominający o jesieni. Ale jesień nie czeka na spóźnialskich. Ta warta fotografowania, z uwagi na bajeczne przebarwienia, już się z wolna kończy.
Przemek jak zwykle podaje na tacy przepisy na przepyszne zdjęcia, ale, aby z nich zdążyć skorzystać, trzeba, jeśli ktoś tego jeszcze nie uczynił, zdecydować ruszyć się z domu i to bez względu na pogodę. I rzeczywiście jeden wypad to może być za mało.
Mam bardzo podobną fotografię do “Jesiennego krajobrazu w bukowym lesie”:
https://www.swiatobrazu.pl/fotografie/galeria/pelny_rozmiar/id/8m7936ej2myjmg5naktq2n8qz8w0x1ouent8iyhbb5lpbh1crktkyr0npocbgrxl
Pozdrawiam, stały czytelnik 🙂
Też pozdrawiam. Fajne ciepłe kolory. Lubię takie widoki.
Dziękuję 🙂
Jesień piękna pora roku zwłaszcza dla fotografów – ale za chwilę przyjdzie zima i dla wielu aparat pójdzie na wieszak i mam pytanie: czy przy dłuższym nie używaniu aparatu wyjąć baterię z aparaty czy zostawić? ( jak w ogóle postępować).
W zimie też można robić ładne zdjęcia, więc ja bym aparatu na wieszak nie dawał :-). Natomiast jeśli chodzi o baterię w aparacie. Przy dłuższym nieużywaniu lepiej ją wyjąć. Te baterie, to zazwyczaj akumulatory litowo-jonowe. One mają tę właściwość, że nie powinny być rozładowywane do zera. Akumulator, jeśli jest włożony do nawet wyłączonego aparatu, to jakiś minimalny pobór energii może występować. Nie ma to większego znaczenia jeśli aparat jest używany, ale jeśli idzie w odstawkę na kilka miesięcy, to napięcie na akumulatorze może spaść poniżej wartości minimalnej. Wtedy spada też jego pojemność po naładowaniu. W skrajnej sytuacji padnie całkowicie. Taki akumulator nawet jeśli jest wyjęty, to też ma jakieś niewielkie samo rozładowanie. Dlatego co kilka miesięcy warto sprawdzić, jakie jeszcze ma napięcie i ewentualnie doładować.
Każda pora roku może być wdzięcznym tematem do fotografowania, ale każda ma swoją specyfikę.
Zima, o której Pani pisze, Pani Anno, także może zaoferować fotografującemu wiele emocji, czy taka za śniegiem, czy, jak ostatnio często bywa, bez śniegu. To zależy od inwencji i wyobraźni fotografa. Skoro spotykamy się w temacie fotografowania jesieni, to znaczy, że wszyscy tu zgromadzeni mają pozytywny stosunek do fotografii przyrodniczej. Zima nie jest gorsza. Namawiam do nieodwieszania aparatu i dalsze jego używanie. A wtedy problem akumulatorów sam się rozwiąże.
Piękny jest przecież las wiosną, gdy życie w nim budzi się na nowo. Piękny jest także w lecie, choć chyba najpiękniejszy jest jesienią, gdy wszystko przygotowuje się do snu zimowego, a drzewa liściaste (szczególnie klony palmowe) i niektóre szpilkowe (metasekwoje) w cudowny sposób przebarwiają się. Kto jeszcze nie fotografował na koniec jesieni, lub w w zimie, gdy drzewa w parkach i lasach (z wyjątkiem szpilkowych) unoszą do góry swoje puste gałęzie, powinien się tam udać i spróbować dojrzeć w tym szarym krajobrazie znak zadumy i przemijania, ale i oczekiwania na nowe życie za kilka miesięcy.
Pozdrawiam,
Dziękuję jesień jest piękna aby była jeszcze piękniejsza na fotografiach sugeruję się Twoimi poradami dziękuję Ci za to
Cieszę się, że moje porady się przydają. To super. Udanych zdjęć życzę.