Jak co roku w nocy 12-13 sierpnia pojawia się okazja na złapanie największej liczby spadających gwiazd. Prognozy pogodowe są dobre i prawdopodobnie będzie widać niebo bez większego zachmurzenia.
Kiedy dokładnie warto wybrać się na łapanie Perseidów, o której godzinie będzie ich najwięcej? Zobacz poniższe zestawienie przewidywanych ilości spadających gwiazd i godzin ich występowania.
Maksymalna ilości spadających gwiazd i godziny ich występowania
Dane dla Warszawy. Dla pozostałych rejonów Polski będzie kilka do kilkunastu minut różnicy. Przykładowo dla Szczecina będzie to kilkanaście minut później, a dla Olsztyna około 10 minut wcześniej.
12.08.2024 – godz. 02.41 (81,5 meteorów na godzinę)
13.08.2024 – godz. 02.44 (84,1 meteorów na godzinę)
14.08.2024 – godz. 02.47 (50,8 meteorów na godzinę)
15.08.2024 – godz. 02.51 (29,5 meteorów na godzinę)
Oczywiście są to tylko prognozowane maksima spadających gwiazd. Zdjęcia można jednak robić wcześniej i później.
Dane pochodzą z aplikacji PhotoPills.
Kiedy w zeszłym roku wybrałem się na zdjęcia, to z aplikacji wynikało, że teoretycznie powinienem widzieć około 25 meteorów na godzinę. Widziałem ich kilka, z czego tylko jeden był na tyle jasny, że ładnie wyszedł.
W górnej części kadru widać ślad “spadającej gwiazdy”. Była ładnie widoczna. To był dość silny rozbłysk i w dodatku trochę kolorowy. Po lewej stronie na dole, to już ślad od samolotu. Parametry: matryca APS-C, ogniskowa 18 mm, czas 30 sekund, f/2.8, ISO 3200.
Na zdjęciach mam zarejestrowane jeszcze trzy, ale są słabo widoczne. Inne, które widziałem były już poza kadrem.
Samo fotografowanie Perseidów jest takie samo jak fotografowanie gwiazd z tą różnicą, że nie wiesz dokładnie, kiedy i gdzie pojawi się konkretna świetlna smuga. Dlatego najlepiej jest robić zdjęcia seryjne obiektywem szerokokątnym. Obiektyw możesz skierować w stronę gwiazdozbioru Perseusza (dopełniacz łaciński “Persei” – za. wikipedia.org). Znajduje się on poniżej bardziej znanego gwiazdozbioru Kasjopei, który przypomina literę W.
Jeśli chodzi o ustawienia aparatu i ekspozycji, to zapraszam do wpisu Jak fotografować gwiazdy, gdzie znajdziesz potrzebne informacje.
Parametry: matryca APS-C, ogniskowa 8 mm, czas 30 sekund, f/3.5, ISO 3200.
W tym roku Księżyc nie będzie przeszkadzał, bo będzie poniżej linii horyzontu.
Czasy zachodu Księżyca dla Warszawy:
12.08.2024 – godz. 22:20
13.08.2024 – godz. 22:43
14.08.2024 – godz. 23:17
Możesz więc najpierw trochę wcześniej skupić się na fotografowaniu zachodzącego Księżyca, a później na łapaniu spadających gwiazd.
Jak odróżnić spadającą gwiazdę od śladu samolotu?
Fotografując nocne niebo, może pojawić się jeszcze pytanie: Jak odróżnić spadającą gwiazdę od śladu samolotu? Meteor spalając się w atmosferze, tworzy rozświetlenie w sposób mniej równy niż ślad świateł samolotu. Zazwyczaj na początku światło jest słabsze, a później silniejsze. Jest to krótkotrwały błysk. Samolot natomiast świeci światłem ciągłym z ewentualnymi równo powtarzającymi się błyskami. Dlatego jego ślad będzie równy na całej długości śladu. Poza tym, jeśli robisz zdjęcia w serii, jedno po drugim, to na kolejnym ujęciu ślad samolotu nadal zostanie zarejestrowany na przedłużeniu toru lotu. Takiego śladu Perseidy już nie będzie. Może on się jedynie pojawić w zupełnie innym miejscu od kolejnej spadającej gwiazdy.
Spadająca gwiazda — Perseida po prawej u góry. Tuż obok niej bardziej pionowy słaby ślad od samolotu. Inny ślad samolotu jest również widoczny po lewej przy krawędzi zdjęcia.
Na kolejnym ujęciu zrobionym tuż po poprzednim Perseidy już nie ma, natomiast ślady samolotów na przedłużeniu linii lotu są nadal widoczne.
Udanego fotografowania.
Odbierz darmowe rozdziały ebooka "Magia nocnych zdjęć"
- Tryby ustawiania ekspozycji przy zdjęciach nocnych – W aparacie masz wiele trybów fotografowania. Tryb automatyczny, tematyczne, kreatywne: P, A/Av, S/Tv oraz M. Zobacz, co się lepiej sprawdzi przy zdjęciach nocnych.
- Jak ustawiać ekspozycję w prawie całkowitej ciemności – Są sytuacje, kiedy światła jest naprawdę mało i w wizjerze, niezależnie czy jest optyczny, czy cyfrowy, nic nie widać. Zobacz, jak sobie z tym radzić.
- Złap krajobraz po zachodzie słońca – Zachód słońca to nie koniec fotografowania. Warto poczekać i fotografować dalej. Zobacz, jakie masz możliwości w tym zakresie i co może się wydarzyć.
Kliknij i zapisz się na darmowe rozdziały ebooka "Magia nocnych zdjęć"
Ostatnie wpisy w kategorii - Fotografia
- Z jakim czasem fotografować wodospad? - porównanie od 1/8000 do 8 sekund - 29.08.2024
- Motyle w naturalnym świetle - zdjęcia i poradnik - 9.07.2024
- Sekrety fotografowania zachodów słońca - przewodnik ze ściągą do pobrania - 5.07.2024
- Jak fotografować na wakacjach i przywieźć piękne kadry? - 18.06.2024
- Nowa listwa LED do malowania światłem - liniami lub kropkami - 12.06.2024
- Zagęszczanie perspektywy za pomocą długiej ogniskowej - 10.06.2024
- Odszumianie zdjęć z wysokim ISO za pomocą AI - 4.06.2024